Author Topic: Помош со програматор за PIC микроконтролери  (Read 3803 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Пред некој ден пробував да испрограмирам нешто, поточно да испрограмирам еден 16ф84а за LC метарот кој ми е најавен на форумов како проект но поради непознати причини не можам ништо да испрограмирам.
Пробав со различни фајлови поради можноста дека проблемот е до фајлот но се покажа дека не е
бидејќи користев фајлови кој ги имам порано испрограмирано и успешно работеле. Откако испробав тоа сменав ново интегрално коло за да се осигурам дека не е нешто во ред, но пак беше исто, програмирав со JDM програматор и со Tait classic programmer кој е изработен во брошурата од емитер.
Претходно имам работено и со двата но не ми се случило вакво нешто
се работи за следното
кога пробувам да програмирам ми вади ерор при верификацијата и не може да испрограмира
ова го вади и со IC-Prog и со WinPic
вика дека не бил празен 0000h делот
ако притиснам да го бриши вели дека и успешно избришано но ако притиснам на бланк чек ми вика дека најверојатно мцу-то не е празно
ве молам за помош
дали на некој му се има ова случено и дали знае како да го решам
поздрав
фала
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Досеа сум немал ваков проблем а да не имаш некој проблем со напојувањето и со напонот на MCLR пинот треба да биде 13,4 волти

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Мене еднаш ми се деси да изгубам два дена пробувајќи све и свашта што ми падна на памет да испрограмирам еден 16F84, мењав програматори, сменив три пик-а, ништо...Таман кога мислев се да испофрлам ставив еден 16F628 и глеј чудо наеднаш се проработи како што треба. На крај излезе дека сите три пик-а што ги пробував беа неисправни (еден беше нов некористен). Пробај со друг пик, било која ознака, така ќе знаеш дали е до програматорот или не. Друго што ми иде на памет е проблеми со драјвери ако имаш XP, ако можеш пробај на друг PC, може порано да работеле ок, а сега да има некој конфликт... Баш заради ова си имам еден прастар компјутер со Win98 кој ми е исклучиво за програмирање микроконтролери ;). Исто провери ги каблите, поврзувањето и сл., ако работело порано а сега нејќе најверојатно е некоја банална работа.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
абе последно пред околу 1 месец програмирав се си работеше
ај ќе пробам на стариот компјутер со друг пик со друго се
и јас испробав 3 16f84 ама на сите ми го вади истото хехе
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Може серискиот порт да ти дава малку струја. Пробај на постар компјутер (пентиум 1 или 2).
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
абе со надворешно напојување е не би трбало да биде до тоа
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Провери како што ти рече Гоце, дали кога ке проба да програмира PIC има на MCLR пинот 13 тина волти.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
значи  вака, овај програматорот, при програмирање и при нормално дава напон од 9.8V
значи од прилика 10V
ова е мерено на пин 4, со други пикови не пробав бидјќи спомнувавте да не е до ова па ете што како
ај нешто помош сега ако може :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Со колку волти го напојуваш програматорот пред стабилизаторите и кој програматор

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Помош со програматор за PIC микроконтролери
« Reply #9 on 09.11.2009, Monday, 19:34:31 (Edited 16.11.2009, Monday, 22:38:43) »
значи иди од исправувач негде околу 20V па после оди на регулатор 7812 и после оди на регулатор од 7805
овај 7805 е башка и не се користи при програмирањето овај е за напојување на 7407 колото и помошните компоненти околу истото
еве шема од програматорот
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: Помош со програматор за PIC микроконтролери
« Reply #10 on 09.11.2009, Monday, 19:45:42 (Edited 09.11.2009, Monday, 22:22:50) »
После 7812 бидејки има две диоди редно спрема маса на средниот пин треба на неговиот излез да има 13,4 волти тој напон се користи за програмирање напонот се носи на емитерот на PNP транзисторот ако на емитерот напонот е 13,4 волти а при програмирање на 4 пин е 10 волти тогаш паралелниот порт нема доволно струја да го отвори целосно транзисторот за да даде напон 13,4 волти на пинот 4 на PIC от или нечини нешто баферот 7407 што не ми се верува ако не пробај да го намалиш отпорникот што иде на базата на PNP транзисторот


Поправено сум ги смешал емитерот со колекторот не сум видел убаво во шемата ќорко :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а дали е можно да биде до регулаторите, бидејќи на двата иде по 20V, да им ставам јас пред ним регулатор 7818 за да го намали малку или 7815, пошто имам заприметено греат по малку , ќе проверам колку влегува во транзисторот преку емитерот, ако е помалку од 13V значи до регулаторите е па ќе ги сменам
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Не им смета напонот од 20 волти максимален влезен напон на тие регулатори е 24 волти а греат малце дека е висок напонот

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Пак ќе повторам, мора само кога програмира да има +13V на пин 4 (MCLR), очигледно нешто те зеза. Према шемата значи изгледа дека кога на портот има нула тогаш на пин 4 има +13 волти. ти да провериш (со лед диоди) дали портот ти дава сигнали (дали трепкаат диодите, т.е. нема да видиш трепкање ради фрекфенцијата туку ке му се намалува и зголемува интензитетот на светењето). Исто така провери да не ти е портот во EPP/ECP (Extended Parallel Port/Extended Capabilities Port) режим во BIOS наместен. Треба да е во SPP (Standard Parallel Port). Друго... пак проверка на шемата, споеви, ладен лем, мери гледај, тоа е.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
абе ова на шемата не се бафери ??
како кога има нула да се добие +13V, не би требало да биде 0, ако се добие 1 тогаш има +13V
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!