Електронски уреди > Компјутери и галантерија

Испитување на CD-ROM со мултимер

(1/5) > >>

Malecko:
Дали знае некој како се испитува CD-ROM со мултимер ама без врзано напојување на CD-ROM-мот.Ми треба едно па сакам да отидам на бувљакот да купам ефтини се по 50-100 ден ама незнам како да видам дали е исправно,а ќе носам со мене мултимер.Аny ideas? :)

GigaWatt:
Во принцип, само со мултиметар, нема начин да се провери дали е исправен или не (за жал). Можеш да провериш дали е исправна само напојувачката секција (мада и тоа испитување не е 100% точно, шансите се околу 50%-50% дека дури и правилно да измериш и правилно да покаже, пак може да биде неисправна напојувачката секција). А ако не го пробаш со напојување дали чита или не (што е најбитно нели, повеќето CD-ROM-ови се исправни, но проблемот е дали е ласерот исправен, дали чита, дали е запрашен, дали е истрошен кристалот итн.), во принцип земаш „мачка во вреќа“, мада од 10 купени CD-ROM-ови/режачи, може да ти се погодат 2 или 3 (скоро) сосема исправни, а да можеш да склопиш уште 1 или 2 од преостанатите исправни делови од останатите 7 или 8 ;).

Malecko:
Ок тогаш фала GigaWatt ќе видам ќе купам 2-3 па може ќе имам среќа да погодам некој исправен инаку фала за информацијата :)

Baze:
дечки,дали на тој "бувљак"може да се најдат ладилници и изгорени аудио засилувачи?

nCounTr:

--- Quote from: Baze on 18.08.2010, Wednesday, 15:49:28 ---дечки,дали на тој "бувљак"може да се најдат ладилници и изгорени аудио засилувачи?

--- End quote ---

може да се најде се, а за ладилници и вентилатори ги имаш на тони.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version