Author Topic: Безжична комуникација со сензор за топлина  (Read 2524 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Само што треба да провери кои се контролните сигнали за ON и OFF на климата, тоа може да се провери, но потребен му е осцилоскоп и IR приемна диода врзана за осцилоскопот :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Birokrat

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
Одг: Безжична комуникација со сензор за топлина
« Reply #31 on 17.08.2010, Tuesday, 14:54:15 (Edited 17.08.2010, Tuesday, 16:33:28) »
Ок, баталете ја сериската порта дајте ми нешто поедноставно.

Сакам да го рeaлизирам проектов на линков или нешто слично.

Code: [Select]
http://www.rentron.com/PICX4.htm
Kажете ми во кој број од списанието Емитер можам да најдам воркинг егзампл со овие три елементи

-микроконтролор- за да можам да научам да програмирам микроконтролор во асемблер или во PicBasic (PicBasic е бесплатен програм?)
-инфраред приемник- дали е битно приемникот со кој микроконтролор ќе го искомбинирам или нема везе?
-дигитален термометар/сензор- на пример DS1820

Quote from: Администрација
Кодирај линкови !

Правила на форумот:


http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4.0

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ГигаВат убаво ти кажа ти треба да го декодираш сигналот на далечинското од клима уредот т.е. да знаеш на која фрекв. ИР диодата од далечинското праќа сигнал кога се притиска Он/офф копчето!!Кога ќе ја добиеш фреквенцијата на осцилоскопот запиши си ја!!

Offline Birokrat

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
ГигаВат убаво ти кажа ти треба да го декодираш сигналот на далечинското од клима уредот т.е. да знаеш на која фрекв. ИР диодата од далечинското праќа сигнал кога се притиска Он/офф копчето!!Кога ќе ја добиеш фреквенцијата на осцилоскопот запиши си ја!!

Го прочита мојот последен пост?

п.с

При изработка на проективе ќе ми требаат голем број на електронски елементи,
затоа ве прашувам кои елементи (отпорници,кондезатори,транзистори) се најчесто користени?

Ако не ви е тешко направете листа од елементи кои треба да ги купам.

п.п.с Леткум и мултиметар имам.  ;D

Поздрав.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Да ти кажам делови неможе да ти напише никој дека ти не си се одлучил со кој порт од компјутерот да го поврзеш уредот.Па сега дека серискиот порт е многу комплициран а ти исто така рече јас ти го препорачувам паралелниот порт ДБ25!!Тој е поедноставен,има 5 дигитални влеза,8 дата порти (излези) и 4 контролни порти!!Мислам користи го овој па затоа дека темп. сензор е дигитален поврзи го на еден од 5 дигитални влеза,ИР диодата поврзи ја на еден од 8-те дата порти!!Кога ќе ја пишуваш програмата внесуваш дека кога на портата од темпер. сензор се добие температура од +25 цел. степени треба на излезниот порт (каде што е ИР диодата) да праќа сигнал со одредена фреквенција!!Претходно измерената на осцилоскоп!!Така да не мора некој скапи делови и многу само сензор (400 ден. кошта) ИР диода (20-30 ден.),машки или женски порт(за на компјутер) некој отпорник и кондензатор,може и на плочката да ставиш напојување за 5 волти со напонски регулатор(7805 тој е околу 15 ден.)!!! ;DОва  ако го правиш тие ти се деловите!!!Ако стварно го правиш пиши ми на чет ке ти пратам порака со листа од делови!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
-микроконтролор- за да можам да научам да програмирам микроконтролор во асемблер или во PicBasic (PicBasic е бесплатен програм?)

Прво, ти треба програматор за микроконтролерот, има неколку шеми за програмтори на форумов (веќе испробани, функционираат), така да прво треба да направиш програматор (хардверскиот уред преку кој микроконтролерот се вврзува со комјутерот за да можеш да го испрограмираш).

Најкористена пргограма (моментално, барем јас колку што знам) е MPLab (нека ме корегира некој ако грешам) и мислам дека има поддршка за PicKit 2 Clone (еден од многуте програматори за PIC микроконтролерите на Microchip, што можат најлесно да се најдат во Македонија, други видови на микроконтролери, малку потешко :S).

-инфраред приемник- дали е битно приемникот со кој микроконтролор ќе го искомбинирам или нема везе?

Да, има везе, повеќето типови на IR приемници и предаватели се горе долу стандардизирани, но има различни стандарди, тоа е проблемот. Не се сите исти. Ако го правиш проектот како што ти напиша SKOLS, нема да ти преба IR приемник, само IR предавателна диода (IR приемникот веќе си постои во самиот клима уред, така да нема потреба од него).

-дигитален термометар/сензор- на пример DS1820

Во сензори мног не се разбирам, особено не дигитални, но доколку другите членови од форумот викаат дека може да се најде овој сензор во Македонија, тогаш најверојатно може да се најде тука ;). Единствена работа што треба да се направи е да се симне datasheet за него и да се види како ги праќа примените сигнали (кодови, позитивна логика, негативна логика, итн.) ;). Мада како што реков претходно, ако го правиш проектот како што ти спомна SKOLS, нема да ти треба IR сензор, само предвателна IR диода (каква, тоа е веќе друго прашање, зависи од тоа каква предавателна диода има во далечинскиот управуач за клима уредот, ако има иста или компатибилна IR диода да се купи во Македонија, тогаш нема проблеми ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."