Author Topic: Up/down counter шема?  (Read 1951 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Up/down counter шема?
« Opened on 06.08.2010, Friday, 16:58:00 (Edited 06.08.2010, Friday, 17:24:35) »
Дечки има ли некој шема за Up/Down Counter како на видеово со два дисплеја ама да не биде со pic :). 2 Digit 7 Segment LED Up Down Counter
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Up/down counter шема?
« Reply #1 on 06.08.2010, Friday, 19:15:29 »
мислам дека Bojan правеше нешто вакво, прашај го него нека ти каже, има и тема за тоа на форумов
без PIC е :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Up/down counter шема?
« Reply #2 on 06.08.2010, Friday, 22:26:47 (Edited 08.08.2010, Sunday, 21:05:43) »
еве ја шемата што ја правев јас (подоле ја има конечната шема), ама па со една цифра е, ако можеш да почекаш во недела дома ке си идам па ке ти нацртам шема за повеќе дисплеи....а ке можеш нешто повеќе да кажеш, кај ке го употребуваш и некои такви работи...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Up/down counter шема?
« Reply #3 on 06.08.2010, Friday, 22:41:19 »
Или јас не гледам или стварно нема шеми :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Up/down counter шема?
« Reply #4 on 06.08.2010, Friday, 23:21:36 (Edited 08.08.2010, Sunday, 21:04:30) »
хахаха, сум заборавил да го ставам линкот тука...

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1225.0
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Up/down counter шема?
« Reply #5 on 06.08.2010, Friday, 23:29:06 »
Што да кажам  :Dми треба таква шема за up/down counter да биде со два тастери кога ќе го притиснеш едниот да оди една бројка погоре,а кога ке го притиснеш другиот да оди една бројка подоле.И ако може да не оди на 99 кога ќе го притиснеш тастерот за подоле него да си остане на нула.А ако неможе нека оди и наназад 99,98,97,96,95 ...Сакам да го применам во цд-ром (тоа што е само цд-ром од компјутер поврзан на напојување и излез на звук за слушалици) и кога одиш некоја песна погоре или подоле така да ти дава бројка . :D.Вие што мислите ќе може така или јок? ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Up/down counter шема?
« Reply #6 on 06.08.2010, Friday, 23:33:19 »
може да се направи,
не е проблем, ќе треба плус механизам за ресетирање на 0 кога ќе се извади или стави ново цд во цд-ромот
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Up/down counter шема?
« Reply #7 on 19.08.2010, Thursday, 14:26:24 »
Code: [Select]
http://www3.telus.net/chemelec/Projects/Counter-UD/Counter-UD.htm
еве ја шемата што ми ја имаше дадено ѓаволот кога го правев мојот бројач, ама само првата бројка ја искористив...ти ако сакаш со два дисплеи ке ги искористиш првите две цифри и готово....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Up/down counter шема?
« Reply #8 on 19.08.2010, Thursday, 23:55:44 (Edited 20.08.2010, Friday, 00:16:34) »
Фала многу Бојан :).

Споено мислење: 20.08.2010, Friday, 00:16:34
И уште нешто заборавив да напишам во предходниот пост :D.Вака дали знаеш некако како да го поврзам ова колото со CD-ROM и кога некоја песна оди нанапред така да оди бројката од диспејот (мислам автоматски)ако е можно тоа. ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Up/down counter шема?
« Reply #9 on 20.08.2010, Friday, 00:19:24 »
зависи каков цд ром имаш, ако имаш од оние старите на кој имаше копчиња за напред и назад и за стоп и старт може да се изведи нешто, ако имаш од поновите на кој има само eject копче ништо не правиш, ќе мора малку поинаку, а тоа поинакуто е претешко :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Up/down counter шема?
« Reply #10 on 20.08.2010, Friday, 00:23:46 »
Да да таков CD-ROM имам баш за тоа и ми е бидејќи тие старите можат да пуштаат музика само со врзано напојување и излез за слушалици ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Up/down counter шема?
« Reply #11 on 20.08.2010, Friday, 00:39:49 »
Има и понови со таа функција, само што не можеш да менуваш песни :(

можеби може да се додеаде нешто на веќе постоечките тастери за да се искористат
мака ми е да мислам сега ми се спие ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Up/down counter шема?
« Reply #12 on 21.08.2010, Saturday, 19:26:49 »
И дечки ви текна нешто како може да се поврзе up/down counter со CD-ROM-от и да покажува која песна е по ред на дисплејите или нема да може така :).
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Up/down counter шема?
« Reply #13 on 21.08.2010, Saturday, 23:07:02 »
Имаше една шема (поодамна ја начекав на net) преку која се вршеше контрола на Play, Pause, Forward, Backward, Next и Previous Track и сето ова се вршеше преку IDE конекторот на CD-ROM-от ;). Единствен проблем беше тоа што користеше некој микроконтролер кој требаше да се испрограмира (не ми текнува кој беше, ама мислам дека некој PIC ќе да беше). Бидејќи јас тогаш немав програматор (а и сега немам), решив воопшто да не ја пробувам шемата, па не ја ни зачував. Исто така имаше опција да се стави и дисплеј на кој ќе се прикажува која трака моментално врти на CD-ROM-от. Значи CD-ROM-от не мораше да има Play и Stop копче (Stop е истовремено и Eject, барем мислам дека беше така), само требаше да има IDE интерфејс (што тогаш, на времето, беше стандард, сега скоро се е заменето со SATA, ама не е проблем, повеќето старио CD-ROM-ови се сите со IDE интерфејс ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Up/down counter шема?
« Reply #14 on 22.08.2010, Sunday, 00:12:13 »
Eве една шема јас што ја начекав на нет :D ама и таа е со микроконтролер,а јас иначе сум дрво за  микроконторлери ;D и затоа барам некоја шема па и поголема да е само да не биде со микроконтролер.Инаку не мора да биде со таков дисплеј мене ми треба само да ми кажува која песна е 1,2,3,4,5... со онакви седум сегментни дисплеји затоа и ја побарав шемата од Бојан таква up/down counter за да ја поврзам со CD-ROM-oт ама некако изгледа дека нема да може.Еве ја шемата
If you're good at something, never do it for free... -Joker