Author Topic: АМ-MW Предавателче со NE555  (Read 441 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
АМ-MW Предавателче со NE555
« Opened on 16.07.2010, Friday, 23:30:12 »
Со овој интегралец може да се направи MW предавател на 540-1620KHz па ме интересира следново: нели NE555 дава правоаголен сигнал а не синусоиден па дали тоа е проблем и сигналот нема да биде како од другите MW предаватели?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: АМ-MW Предавателче со NE555
« Reply #1 on 17.07.2010, Saturday, 13:18:34 »
Па искрено, на таа фреквенција не знам дали сигналот ќе биде баш правоаголен, може да има релативно големи избличувања и да личи повеќе на трапезоиден (поради конечното време на растење и на опаѓање на правоаглните импулси). Нека ме корегира некој аго грешам.

Јас колку што знам потребен е синудоидален сигнал за АМ модулација. Не дека не може да се модулира и правоаголен сигнал, туку дали може правилно да се демодулира, тоа е прашањето, а мислам дека не би можело. Најверојатно ќе треба да се стави bandpass филтер со многу тесна пропусна карактеристика за да се одвои само првиот хармоник (и мал процент од вториот, третиот, четвртиот) за да се добие приближно синусоидален сигнал па да може потоа да се модулира тој сигнал. По некоја логика, вака би требало да биде, не можам да тврдам со сигурност, не сум правел вакво нешто до сега, барем не за намената која на тебе ти треба :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: АМ-MW Предавателче со NE555
« Reply #2 on 18.07.2010, Sunday, 01:22:21 »
аааа не не, многу би било комплицирано.... значи сепак подобро е да се направи осцилатор со транзистор одколку со NE555
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: АМ-MW Предавателче со NE555
« Reply #3 on 18.07.2010, Sunday, 06:04:15 »
Па да, најверојатно ќе биде подобро, мада како што реков, не ме земај за збор, не сум експерт во оваа област :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."