Author Topic: Генератор за висок напон со сплит трафо?  (Read 2718 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Здраво ќе ве молам ако има некој шема со TDA2590 кое ќе осцилира на 15625Hz ми треба за генератор за висок напон со сплит трансформатор од телевизор :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
а зш ке ти е?ке правис од оние искри што прескокнуваат
rules are made to be broken

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Да сакам да направам теслин трансформатор.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Има многу поедноставни начини да се добие висок напон, а генерирање на еднонасочен висок напон па после негова конверзија во наизменичен е и те како мачна работа за која ќе треба многу експерименти. Сепак ако си за теслин трансформатор погледни подобро по форумов имаше и некоја таква тема. А патем и моќноста на сплит трафото е доста мала за оваа работа

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Генератор за висок напон со сплит трафо?
« Reply #4 on 11.07.2010, Sunday, 18:42:56 (Edited 11.07.2010, Sunday, 18:46:53) »
Јас сакав да направам со неонски трансформатор ама некако тешко е да се најде таков а и плус сигурно би бил скап.

Споено мислење: 11.07.2010, Sunday, 18:46:53
deophorant а ќе мозеш ли да ми дадеш некој предлог или шема како да направам теслин трансформатор
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Имаше некои проекти во емитер за теслин трансформатор (незнам кој број точно беше) а после една година од објавување на проектот имаше и едено дополнување за помоќен теслин трансформатор. Шемата е прилично едноставна и работи (со мали експерименти и нагодувања). Би ти препорачал да го направиш тој теслин трансформатор за почеток. Помоќна верзија на теслин трансформатор носи со себе и многу усложнувања. Па тука сум и за понатамошна дискусија

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ок фала за предлогот сега баш ќе го разгледам :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Види го и ова и експериментирај, јас имам добиено одлични резултати без екстерен осцилатор со следнава идеа:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1465.msg10616#msg10616
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Го имам пробано само со сплит трансформатор ама некако многу е мала искрата негде пола сантиметар.А ќе може ли да ми дадете како шема за примарниот и секундарниот калем од теслиниот трансформатор колку вртежи треба да има на примарниот и секундарниот калем и со кој број на жица ќе треба да се мота?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
мене лично ме заинтересира проектот на плазма звучник. би било интересно да се вгради во аудио линија
Code: [Select]
http://www.youtube.com/watch?v=rasp88nbsRw
rules are made to be broken

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не ми е јасно... сакаш да кажеш дека искрите даваат звук... како ???
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
па и јас не мозе да си го објаснам тоа..некој поструцен во високи напони нека дискутира.најдов и шема за плазна звучник.Но мое логичко објаснение е кога ке направиме краток спој на висок напон се слуша звук на пукање.Па ако можеме да засилиме или трансформираме аудио сигнал  до степен на киловолти мислам дека со искрењето ке се слуша звукот. еве линк за тоа како е изведено со шема мислам дека ке ве заинтересира.
Code: [Select]
http://www.mh-audio.nl/gif/plasma/arc-speaker_TL494.png
rules are made to be broken

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Плазмата од искрењето е жешка и го шири воздухот околу неа. Т.е. тоа што се бара не е искрење туку пробив на воздухот (корона). Доколку ова се модулира со трансформатор или транзистор на пример искрата ќе варира во ритамот на звукот и повеќе или помалку ќе го шири воздухот околу неа и добиваме вибрации во воздухот - звук. Меѓутоа овој тип на звучник работи само за високи фрекфенции бидејќи самата искра е со мала површина а за ниски тонови е потребно поголема површина за да зрачи ефикасно.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
овој звучник го користат за визуелен ефект од него не може да се добие некој квалитет или добри ниски тонови
rules are made to be broken

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
A да не знае некој цена на тоа интегралното од шемата TL494
If you're good at something, never do it for free... -Joker