Author Topic: Литература за пик микроконтролери?  (Read 1240 times)

Offline kengur

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
  • Gender: Male
Ако сака некој да ми каже каде можам да најдам литература за програмирање пик микроконтрлери  во
PICBASIC PRO COMPILER, MICRO CODE STUDIO.
Ако моќе на македонски усте подобро.
Однапред благодарам.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Постои една брошура издадена од Емитер, моментално ја спремаат и второто продолжение од оваа брошура, на форумот се спрема еден туторијал за програмирање на микроконтролерт но тој ќе биде за програмирање директно во Assembler.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Вака остај брошурата како што тргнаа година дена ја спремаат, или чекај на форум или оди во логинг ќе си ја порачаш баш таа книга од србија ќе ти ја пратат, ама е на англиски
ќе те кошта околу 800 денари, само треба капар да им оставиш нешто за да ја порачаат бидејќи ја немале

не сакам да рекламирам ништо, и јас за ова се распрашав пред некое време и мене вака ми кажаа
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Вака остај брошурата како што тргнаа година дена ја спремаат, или чекај на форум или оди во логинг ќе си ја порачаш баш таа книга од србија ќе ти ја пратат, ама е на англиски
ќе те кошта околу 800 денари, само треба капар да им оставиш нешто за да ја порачаат бидејќи ја немале

не сакам да рекламирам ништо, и јас за ова се распрашав пред некое време и мене вака ми кажаа


Ако мислиш на онаа книга од Милан Верле има и верзија на српски (зависи што повеке сакаш) јас ја имам а би требало и логин да може да ја набави а патем англиската верзија мислам дека ја има на страната на микроелрктроника.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
јас колку што прочитав на сајтото во изработка била ..?
ќе прашам дали ја има на српски, сепак фала за инфото
а јас ја читам таа на сајтот ама сепак книга си е книга, инаку интересно е објаснето
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
100% ја има на српски верзијата со програмирање во асемблер. Еден мој колега ја скенира моментално па може ќе го убедам да ја закачи на нет да ја има за сите. Инаку јас книгата ја земав од библиотеката на FEIT па некој доколку е студент таму може да си ја земе. Убаво е објаснето ама сепак Верле има доста грешки поготово во кодовите. Има и некои површно објаснети работи. Сепак посложените работи се оставени на самите себе да ги разработиме. Најлошото е што целата PIC серија е проста архитектура па ако ја научиш нејзе нема баш лесно да мигрираш на помоќни контролери. Сепак за почетници е супер.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не бе, за микро бејсик што е таа
неа ја има сега на српски или не ?
а за помоќни микропроцесори не му берам многу гајле, ова ти е исто како да возиш точак, ако научиш да возиш некој точак лесно ќе може да возиш кој сакаш точак ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
За бејзик незнам зш и не го сакам баш тој јазик. За Ц ја има ама незнам кај може да се најде. Патем се е исто ако ја знаеш архитектурата, се што ти треба е да го знаеш програмскиот јазик. Па дали во бејзик или во Ц ќе пишуваш исто ти се фаќа. Јас сум повеќе за Ц бидејки за PIC има компајлери во скоро секој програмски јазик (дури и фортран) а понапредните верзии едвај се наоѓа компајлер во ц а не па и во друг програмски јазик. Препорака од мене е ако некој сака да учи програмски јазик нека учи Ц, а ако веќе знае бејзик нека си тера така, еден ден ќе мора и Ц да учи. Инаку убава споредба ако знаеш да возиш точак (PIC) ќе знеш да возиш и моторче (ATMEL), ама ќе се помачиш за кола (ARM), а за авион богами и ќе треба учење (DSP). Патем оние што беа на робомак мислам дека имаа некои матријали за бејзик. Па ако има некој што бил од форумов нека пише повеќе за тоа.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
па добро никој не бара на готово да научи се, постепено си оди тоа
јас знам чат пат асемблер не го знам 100% ама знам некој работи, сега ќе научам бејзик па ќе можам да правам комбинации

а ако сакам д анаправам нешто со помоќен микропроцесор ќе го правам најверојатно во асемблер пошто тој е заеднички за сите, е сега можеби ќе се помачам да испишам цела програма ама важно ќе оди :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Одг: Литература за пик микроконтролери?
« Reply #9 on 10.07.2010, Saturday, 00:57:46 (Edited 10.07.2010, Saturday, 01:08:22) »
Ако веќе сега почињаш со учење на програмски јазик моја препорака ти е да учиш Ц. А дека асемблер е универзален се лажеш. Асемблерот за PIC нема врска со асемблерот за интел. PIC16 има 35 инструкции а интел 386 реален мод има повеќе од 200. ARM има преку 300 и сите се различни. Сето она што е заедничко кај сите е Ц. Затоа што секој процесор се развива од различна компанија па секој процесор има разни наредби, и само процесори што се развивани од иста компанија може да трпат некои исти наредби. А компајлери за Ц се наоѓаат скоро за сите процесори (освен некои стари кога не постоел Ц). Бејзик не е баш популарен во последно време па и нема компајлери за поновите микроконтролери.

Offline meraba

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
tolku li nikoj neznae da napise eden kompleten tutorial od pravanje na plocka do pisuvanje na kod?

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
tolku li nikoj neznae da napise eden kompleten tutorial od pravanje na plocka do pisuvanje na kod?

Има многу што знаат (вклучувајки ме и мене) ама колку имаат време за тоа (секогаш нешто е побитно).

Offline kengur

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
  • Gender: Male
Одг: Литература за пик микроконтролери?
« Reply #12 on 10.07.2010, Saturday, 14:10:43 (Edited 10.07.2010, Saturday, 15:10:08) »
Пред нкој ден ја купив “PIC mikrokontroleri”
Code: [Select]
http://www.mikroe.com/sr/books/picmcubook/во Логин, го купив и PICFlash2
Code: [Select]
http://www.mikroe.com/sr/tools/picflashwicd/и PICFlash programator
Code: [Select]
http://www.mikroe.com/sr/tools/experimental/pic/.ми требаше за да направа конртолер за лед реклама.
Го направив и контролерот супер излезе и функционира.
Со 8 излези е  со PIC 16F84A можеш да правиш какви сакаш комвинации на движечко светло.
Само што сум почетник со програмирашето и малку тешко ми оди.
Уште не сум сигурен кој компајлер да го користам кој е најдобар.
led chaser



Кодирај линкови

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
кенгурче да кажеше што пари си ја купил книгата ке може??? ако не е тајна....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline kengur

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
  • Gender: Male
кенгурче да кажеше што пари си ја купил книгата ке може??? ако не е тајна....

712 ден