Author Topic: Предавател за радио stanica, со голем домет  (Read 2719 times)

Offline Hooligan

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Предавател за радио stanica, со голем домет
« Opened on 08.07.2010, Thursday, 02:48:26 (Edited 08.07.2010, Thursday, 02:52:10) »
Ме интересира дали некој е во можност да изработи Предавател за локална радио станица за покривање на поголем домет...

И многу битно , отприлика колку тој предавател би чинел??

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За колкаво подрачје на покривање станува збор, 5km, 10km, 100km (без пречки се разбира, значи Line Of Sight, воздушна линија)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: Предавател за радио stanica, со голем домет
« Reply #2 on 08.07.2010, Thursday, 10:21:41 (Edited 08.07.2010, Thursday, 11:10:21) »
Има готови фм предаватели как што е овај на сликата:



Го има во супер маркети или во продавници за електроника, само треба  да се стави подолга антена (или засилувач) за да има подобар домет, можи да се менува фрекфенцијата на него на кој сакаш канал да слушаш, ова е mp3  за во кола, има и со USB меморија, можи да се стави и мемориска картичка, се уклучува на 12v напон, или на некој адаптер на 12v.
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
разгледај ги темите на форумов, со овај предавател не може да се предава на големи растојание, едноставно е пре слаб за таква функција

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Hooligan

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
За колкаво подрачје на покривање станува збор, 5km, 10km, 100km (без пречки се разбира, значи Line Of Sight, воздушна линија)?

Па 10км во радиус отприлика....

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
За таков радиус треба да се направи нешто слично на ова:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=449.0
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
ФМ предавателите за во кола имат домет од 1-3m (ги имам дома и знам) а да го појачаш нивниот сигнал е невозможно (бар за мене и за моите пријатели кои се бават со радио техника) Може да се добие појак сигнал и до неколку W ама дометот ке биде пак ист :( значи дометот неможе да се засили. АКо некој има друга техника за засилување на сигналот, мислам да друга шема нека каже.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
би можело да се проба да се извадат дел од елементите во излезниот степен и да се постават појаки ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мислам дека ти се изведени "all in one chip", и модулатор, и засилувач... така да ако го извадиш модулаторот, автоматски си го извадил и целиот предавател (нека ме корегира некој ако грешам).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
да да, така е.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Hooligan

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Ајде момци , може да понуди некој?

Ако не, да ме упатите некаде, и да ми дадете некои насоки и размислувања колку пари би ме чинел предавателот?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Изработка на предаватели со пофолеми моќности е навистина комплицирана работа (барем од тоа што имам читано по форумов), а да не зборуваме за тоа што излезните трензистори коштаат 30, 40, 50 евра за еден па нагоре (зборувам за моќности од 100W па нагоре). Со предавател со моќност од околу 50W сигурно ќе можеш да покриеш радиус од 10km со пречки. Истото можеш да го направиш и со предавател од 5W, ама не сум сигурен дали ќе може да го покрие истиот радиус и со пречки (не се разбирам до толку, на ова прашање нека договори некој кој е постручен во оваа област).

Е сега, вистинското прашање е дали сакаш да поминеш евтино и мислиш дека со самоградба ќе го постигнеш тоа, или едноставно ти е ќеиф да изработиш предавател без разлика колку ќе коштаат деловите. Со самоградба ќе поминеш евтино ако планираш да изработиш предавател до кај 5, 10W бидејќи (барем колку што знам, нека ме корегира некој ако грешам) не се продаваат предаватели со толку мали моќности. За помоќни предаватели поедноставно е да купиш еден (на старо се разбира, има на Pazar3, сум гледал) одколку да правиш, премногу е комплицирано, од изработката на плочките, па се до излезните ВФ транзистори кои (како што напоменав) се многу скапи, и не дај боже да ти изгори некој при тестирањето на предавателот, жив ќе се изедеш :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Имаш варијанта или да направиш или да нарачаш некој да ти направи за пари или да купиш :) тебе за колку голем домет ти треба?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
подобро купи си , за правење ако не си ја правиш ти , батали

Offline Hooligan

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Ок Фала ви на советите...

Ќе видам на старо ако најдам нешто поволно ќе земам...

Еден дечко рече дека се нафаќал за 100  евра да направи...

Е сеа да видам готовите до колку пари се движат па ќе направам математика...

Секако ако се зафатам јас да правам, ќе ви пододевам уште малце за помош :)

Ајде позздрав, фала Ви !