Author Topic: Уред за собирање на пчелин отров  (Read 29436 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ама што ако пчелите станат агресивни (како што рековте) и одлетаат во некое населено место. Можат потоа да „касаат“ или само се досадни и агресивни (се удираат во луѓе, летаат оклу нов, ги нервираат)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline JOCO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Еве нешто за пчелиниот отров:
 
ПЧЕЛИН ОТРОВ

    Пчелниот отров е чист производ од организмот на пчелата, чија намена е да ја заштити својата заедница и да се избрка несаканиот гостин.
    Познати својства на отровот се да предизвикаат оток, црвенило на местото на убодот и јака болка. Отровот треба само да го избрка непријателот кој ја напаѓа храната но не и да го убие бидејќи така ќе ја загрозат хигиената и нормалниот
живот на пчелната заедница.
    Особината на пчелниот отров не е само директно да делува на напаѓачот туку и да предизвика „аларм“ кај останатите пчели кои ќе се прикључат во нападот. Тоа се постигнува со лачење на лесно испарливи материи од отровот кои брзо пристигаат до мирисните ќелии на останатите пчели веднаш се зголемува агресивноста на пчелната заедница.
Пчелниот отров ги штити капиларите, го зголемува протокот на крв до заболениот орган и ги намалува болките. Лекарите истакнуваат дека пчелниот отров ја зголемува количината на хемоглобин, го зголемува бројот на белите крвни зрнца. Најефикасен е кога се во прашање реуматските и алергиските болести.
    Како делува пчелниот отров:
    Дејството на ензимите во пчелниот отров се за 30 пати поактивни од змискиот отров. Разликата е во дејството, пчелниот отров го стимулира централниот нервен систем додека змискиот го блокира истиот.
    За да се собере 1 грам пчелин отров потребни се 10 000 пчели.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Навистина корисни информации, браво, скоро ништо од ова не знаев ;). +rep имаш од мене ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
оваа постапка се прави наутро еднаш до два пати седмично, во просек останува околу есен час мрежата и импулсно работи, во најлош слушај може да изумрат 10% од здрманите пчели, судбина, инаку сеуште го нерма медицината затворено досието за пчелин отров, сеуште се испитува,
жив пример, постаро лице кое цело зимо оди на лекар и се го боли, кога ќе почне со пчелите и го избоцкаат повеќе нема потреба од лекар и болките ги снемува.

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: Уред за собирање на пчелин отров
« Reply #19 on 07.04.2020, Tuesday, 23:37:35 (Edited 06.01.2021, Wednesday, 22:34:31) »
Дали некој поседува ваква шема?
Би бил благодарен ако ја сподели. :)

Јас нешто пронајдов како пример на тоа како изгледа ова чудо, но шема не најдов. :) На интернет можат да се најдат разни изведби на вакви уреди но јас овде поставувам само како за пример.

Станува збор вероватно за некој осцилатор кој работи на батерии (некаде сретнав 2хАА или 12v), истиот се поврзува на рамка на која што има поставено жици а над жиците (или под жиците - не сум сигурен) се поставува стакло. Со помош на уредот пчелките ги тера да одат на горната површина од стаклото и овде го испуштаат отровот а при тоа не умираат (не знам зошто) и си продолжуват со работа. Сесијата трае некаде еден до два часа дневно т.е. околу три пати неделно.

Отровот се користи за фармација, козметика и слични други потреби, тешко се собира а и е доста платен.
Горните информации ги собрав од нет, пробувам нешто со пчелки да почнам па да видеме. :)

Линк кој би бил корисен.
Code: [Select]
https://newhobby.eu/en/automation/101-bee-venom-collector-controller.html


Следниов модул е про верзија, со штелување на фрекфенција и излезна волтажа.
Code: [Select]
https://newhobby.eu/en/home/112-bee-venom-collector-controller-ver-pro.html







Dankeshön :)

Јас се извинују, имало тема. Може да се спое ако е проблем. :)
Code: [Select]
http://elektronika.mk/index.php?topic=1547.0


Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Знајш од кога се думам да напрам вакво? Јас имам пчели зато се думав...
Колку шо знам обичен осцилатор е, сега треба да се експериментира со фреквенцијата, која ги иритира најмногу, ама би можел со ардуиното да појдам кај пчелите и да си експериментирам, не е проблем.
Quote
над жиците (или под жиците - не сум сигурен) се поставува стакло.
Под, горе пчелите застануваат и слаба струја ги иритира, и го "напаѓаат стаклото".
Quote
а при тоа не умираат (не знам зошто)
За да умри пчелата, треба осилото како харпун да го забоди во нешто, и при тргањето да и се откорнат жлездите за отровот и околните органи кои го "пумпаат" отровот од жлездите. На стакло не може да се забоди, па затоа само малку прскаат од отровот без да се повредат.

Јас размислувам дури колку би било паметно да го порачам уредов, па да ја прецртам шемата и да ја анализираме овде, што мислите?
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Како не ви е жал да ги мачите тие кутри инсекти! Да знаете умираат и тоа 25-35%.
Филозофијата е тоа да кога слетуваат пчелите пред леталото “мора“ да поминат низ ова миниско поле од жици распоредени преку една(како кај светло за убивање на комарици, само таму има висок напон) овде е мала и струјата и напонот, но доволно да им направи контракција на мускулите и по инстикт осилото го исфрлаат и во исто време и отровот. таа стаклена плочка потоа се суши и се добива прашкаста материја која се собира.
замислете кога се враќате дома и на влез некој убаво да ве изнатепа, и тоа да се повтори повеќе пати на ден!!!
Се корисит многу мал временски период и секогаш се менува кошницата, а не како што пиша неколку пати во седмица.
Ова го прават пчелари кој располагаат со над 100 и повеќе пчелини семејства.

Offline Napsterce

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
  • Gender: Male
Ако сака некој да го порача уредот во контакт сум со производителот, испорака до дома.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас размислувам дури колку би било паметно да го порачам уредов, па да ја прецртам шемата и да ја анализираме овде, што мислите?

Ако имаш кеш на располагање, sure, why the hell not :). I'm always in the mood for a good RE project >:D.

Како не ви е жал да ги мачите тие кутри инсекти! Да знаете умираат и тоа 25-35%.

...

замислете кога се враќате дома и на влез некој убаво да ве изнатепа, и тоа да се повтори повеќе пати на ден!!!

Па... ти ја имаш темава отворено пред 10 години ??? ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Остајте ги пчелите на раат, не ги малтретирајте за пусти пари, и така се на раб на исчезнување покрај сите отрови што се прскаат по растенијата. Ако исчезнат - а тоа со оглед како се однесуваме со природата не е ако, туку кога - ќе сфатите колкава улога имаат во опрашувањето и производството на храна, кога преку ноќ 90% култури ќе ги снема или ќе станат астрономски скапи. Чувајте ги одговорно, и така една тегла мед отиде на 600ден., плус млеч, полен и др. пчелини производи, имате со тоа сосема пристојна заработка.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: Уред за собирање на пчелин отров
« Reply #25 on 08.04.2020, Wednesday, 14:13:20 (Edited 08.04.2020, Wednesday, 14:54:50) »
@KiloVolt
Како што кажа @GigaWatt, идејата е одлична доколку имаш можност. :)
Исто ме интересира, каква жица се користи за мрежата околу рамката и дали треба да има специфична должина?
Некаде прочитав дека со еден осцилатор може да се врзат повеќе рамки (на повеќе кошници истовремено), вероватно зависи од моќноста на самиот осцилатор.
И да, исто наидов на податок дека меѓу жиците и стаклото се става мембрана (каква мембрана - фолија)!?



Морам да признаам дека ме збуни коментарот за мачење на „кутрите инсекти“ пошто токму членот ја има начнато таа тема одамна на форумот (никаде не го спомна фактот дека им го „крадеме“ медот а со тоа ги мачеме повторно да соберат мед), но како и да е, со овој отров покрај другите производи фармацијата произведува антишок превенции за оние кои што ќе бидат каснати од пчели а се алергични на нив.

Едит:
@LordZi
Токму така,
“If the bee disappeared off the face of the Earth, man would only have four years left to live.” - A. Einstein

Не познавам неодговорен пчелар, или доколку има такви тие се во многу мал број на проценти, верувај дека секој пчелар од година на година прави напори да го зголеми бројот на семејствата (кошниците), и да, не е едноставно и лесно пчеларството.


Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
krema,тоа што го пишав не е паушално или од памет, татко ми долги години беше професор по пчеларство на Земјоделскиот факултет при УКИМ, од кога знам чуваме пчели.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Во тој случај си најупатен овде од сите нас. :)
Респект


Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Далеку сум ја од најупатен, ама по нешто знам... ;) :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
А отров од оса или стршлен?  Позитивен е за здравјето или ?