Други технологии > Компјутерска технологија и софтвер

Поправка на графички

<< < (2/2)

bicikle:
IR греач.

krema:
IR е ваљда повеќе за профи работа.

MKD-Boy:
Со калорифер :)
Баталете шала на страна, ја отворив темава со цел да споделиме искуства околу Репарирање на графички.
П.с криво ми е што не направив некоја фотка од тоа што го правев.

MarkoMK:
Интересна тема... Јас исто деновиве со ова се занимавам.. додуша само гледам клипови на јутуб ама .. мора да се почне од негде :)
Го гледам NorthridgeFix каналот.. типот поправа се и сешто ама има доста графички карти.

Има термална камера, и во доста случаи, дефектот на графичките го наоѓа со неа.
Инјектира мал напон, голема струја, во кратки интервали и гледа на камерата кој дел загрева.

Мора добра опрема да се има за оваа работа.. ама се исплати.. ќе им поправаш картици на „копачиве“ на крипто :) или може да си направиш сам рудник од репарирани графички

GigaWatt:

--- Quote from: MKD-Boy on 14.12.2021, Tuesday, 16:11:41 ---Дали сте пробале да поправите графичка картичка?
--- End quote ---

Во кој смисол? Баш не работи или некоја со зезнат кулер па само кочи и рестартира кога ќе прегрее?


--- Quote from: MKD-Boy on 14.12.2021, Tuesday, 16:11:41 ---Инаку, искрено не ми изгледа баш како некоја многу комплицирана, технологија/електроника, но сепак кога ке застанеш со инструмент сепак изгледа малку комплицирано ;).
--- End quote ---

Море комлицирано е, само така ти изгледа ;D.

Не дека е прекомплицирано во денешно време. Најголем проблем се напојувачките секции, тие горат, т.е. или MOSFET-ите за напојување, или SMPS контролерите за јадрата (т.е. контролерите за MOSFET-ите кои ги напојуваат јадрата/чипот).


--- Quote from: MKD-Boy on 14.12.2021, Tuesday, 16:11:41 ---Инаку имам неколку расипани да речам прилично скапи графички од гтх сериите..му се мислев да ги расчачкам, и пробав една прилично постара графичка да ја оправам и ми успеа.
Сте имале искуство некое околу оправки?
--- End quote ---

Да, имам поправено неколку графички. Генерално, да, ми успевало. На некои, не ми успеа, но... that's life, I guess :).


--- Quote from: MKD-Boy on 14.12.2021, Tuesday, 16:56:40 ---Детално чистење со алкохол, прелемување на сите чипови, убаво го вжештив графичкиот процесор, скоро на сите компоненти, им го стопив калајот.
--- End quote ---

Екстремна техника, но во 50% од случаите функционира ;). Ако не знаеш како, удри јако ;D.


--- Quote from: MKD-Boy on 14.12.2021, Tuesday, 16:56:40 ---Е сега имам неколку со очигледно ,,изгорени" СМД компоненти, ама знам дека и да ги променам нема да функционира бидејќи има и нешто друго изгорено, што нормално не се гледа со голо око ;D
--- End quote ---

Прво види што чипови се тие SMD-то (ако може да се види... ако не се ќумуросани). Ако се SMPS контролери, има шанси да се оправи ;). Самите контролери, не се скапи, ги има на eBay и AliExpress од кај Кинезиве, по 2, 3 долари се ;).


--- Quote from: MarkoMK on 14.12.2021, Tuesday, 23:23:15 ---Има термална камера, и во доста случаи, дефектот на графичките го наоѓа со неа.
Инјектира мал напон, голема струја, во кратки интервали и гледа на камерата кој дел загрева.
--- End quote ---

Генерално земено, до сега барем, сум немал потреба од вакво нешто. Јас на допир осеќам, old school :P :D.

Не дека не е корисно, знае да се најде, ама во аматерски услови, освен ако не е џабелеску ефтина, нема потреба да ја купуваш ;).


--- Quote from: MarkoMK on 14.12.2021, Tuesday, 23:23:15 ---Мора добра опрема да се има за оваа работа.. ама се исплати.. ќе им поправаш картици на „копачиве“ на крипто :) или може да си направиш сам рудник од репарирани графички
--- End quote ---

Порано нудеа грдни пари за модифицирано BIOS-и да им load-аш на графичките (на повисок такт да работат). Сега... не знам, можеби има пари и во тоа, не би знаел да кажам.

Мада има логика, добри графички се 20.000 денари па нагоре. Да ти се зезне, а само што си ја земал (пример, пред една година, а толку и важи гаранцијата), сигурен сум дека би фрлил и 3, 4 илјади за да си ја оправиш ;).

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version