Електронски уреди > Бела техника

Проблем со мотор од машина за перење садови

<< < (15/15)

GigaWatt:

--- Quote from: bicikle on 31.10.2021, Sunday, 20:06:32 ---Со сува крпа ќе ги поминеш, нема да има бигор.
--- End quote ---

Веќе реков, не сум до толку педантерија, ама еве како да го решиш ти проблемот со „како од фабрика излезени да се“ ако миеш на раце ;D ;D ;D.


--- Quote from: bicikle on 31.10.2021, Sunday, 20:06:32 ---И натпревар ако треба че напреме, очајни домаќинки xD
--- End quote ---

Јас не сум од оние домаќинки што бегаат од работа ;) ;D. Што речам тоа ќе исполнам ;)... НЕ како политичариве ;D ;D ;D.


--- Quote from: bicikle on 31.10.2021, Sunday, 20:06:32 ---Не е јадиш мувлата.
--- End quote ---

До перцепцијата е ;). Тоа е твоја перцепција, не и моја ;).

Некој гледа само маст во замастен мотор со внатрешно согорување... некој гледа предизвик, нели ;).


--- Quote from: bicikle on 31.10.2021, Sunday, 20:06:32 ---Или да ги прегледа ја твојте :D
--- End quote ---

Слободно :). Тие вилушки се, за мене, џам чисти, ти може некој микрограм богор да најдеш на нив, но храна... ти гарантирам, нема да најдеш ;). Се е до техниката ;)... исто како и во кревет :P ;D.


--- Quote from: bicikle on 31.10.2021, Sunday, 20:06:32 ---Нема да осветува со ув ламба, ама за прочистувач за ваздух се мислам. Или за јонизатор.
--- End quote ---

Слободно мисли се ;D. Добро е што немам такви дилеми во животот ;D ;D ;D.


--- Quote from: bicikle on 31.10.2021, Sunday, 20:06:32 ---Ако сум фатил некоја работа ќе ја сребота ко што требит :D Земи вода на 70 степени и пробај да миеш, ама водата да се догрева постојано, како не би се оладила :D Tек па цуцли  ко ќе дојдат на ред, тоа навоите, па силиконското. Вака в машина и хајт :D
--- End quote ---

Ај размисли дали си за се во животот волку педантен и детален ;D. Не сум ни јас, ама пак ќе речам се е до преференца ;). Можам да бидам ваков, ама дефинитивно НЕ за садови ;D.

Ни нашите мајки, ни нашите баби имале машини за перење садови, па еве не, здрави, живи прави ;)... нашите баби или прабаби, дел од животот, сигурно „переле садови“ и со пепел, па што им фали и на нив и на нивните поколенија... апсолутно ништо ;).


--- Quote from: bicikle on 31.10.2021, Sunday, 20:06:32 ---Tек па цуцли  ко ќе дојдат на ред, тоа навоите, па силиконското. Вака в машина и хајт :D
--- End quote ---

Ааааа, ова веќе е мрза, ништо друго освен тоа ;). Не цуцли, шмукалки, со цевчиња, вакви такви... молзерки имам миено на рака... и, што ми фали :)?


Боље домаќинка од мене, не наоѓаш ;) ;D. Мијам садови, чистам, усисавам, чистам купатила/WC-а... добро, не готвам нешто „нај нај“ (маџи само, не ради друго, тоа сакам :P :D) и што не пеглам, ама па кој пегла во денешно време :P :D. Мада, искрен да бидам се се учи ;D ;D ;D.

И се ова на рака, не на копче ;). Не знаат што пропуштаат припадничките на понежниот пол на форумов ;D ;D ;D.

MKD-Boy:
Како знаеле бре ова Електроничариве, да бидат добри домакини.. па се разбирање и во миење на садови! Да се чудат жеништава!!
П.с ве знаат по дома за стручноста околу кујната?! :P :P

GigaWatt:
Знаат, знаат ;). Конкретно за кујната, не, ама се друго, да, користат :P :D.

bicikle:
Знаат, затоа си купив машина за перење :D 

--- Quote ---Јас не сум од оние домаќинки што бегаат од работа ;) ;D. Што речам тоа ќе исполнам ;)... НЕ како политичариве ;D ;D ;D.
--- End quote ---
Ќе собериме потписи, само изрази желба да се кандидираш :D

--- Quote ---Ај размисли дали си за се во животот волку педантен и детален ;D.
--- End quote ---
Епа барем за нешто да бида   ;D ;D :D

--- Quote ---Ни нашите мајки, ни нашите баби имале машини за перење садови, па еве не, здрави, живи прави ;)... нашите баби или прабаби, дел од животот, сигурно „переле садови“ и со пепел, па што им фали и на нив и на нивните поколенија... апсолутно ништо ;).
--- End quote ---
Други биле побарувањата тогаш од една жена, се гледало само како средство за приплод и обработување на земја. Се надевав денес сме далеку далеку од тоа размислување :D Нема ни струја, ај сега да ја исклучиме? Има фалело, пак ќе речам, види како живеееле и колку пред само 100-150 год, умирале од ингекции, 40-50% преживувале, не велам дека ти е неопходна, само ти го прајт животот полесен. Како и цела технологија, како и сите иот ствари.

--- Quote ---Слободно :). Тие вилушки се, за мене, џам чисти, ти може некој микрограм богор да најдеш на нив, но храна... ти гарантирам, нема да најдеш ;). Се е до техниката ;)... исто како и во кревет :P ;D.
--- End quote ---
Абе тама, во јеловникот никому не му се мешам, ни во креветот :D ама за да ги измиеш измѓу стварно треба да се посветиш. Исто и в кревет :D Е за  в кревет ваљда нема да ме смени машина :D ;D  ;D


--- Quote ---Некој гледа само маст во замастен мотор со внатрешно согорување... некој гледа предизвик, нели ;).
--- End quote ---
E што, да не ти е предизвик мувла да јадиш? :D :D ;D


--- Quote ---Слободно мисли се ;D. Добро е што немам такви дилеми во животот ;D ;D ;D.
--- End quote ---
Немав ни ја, дур не видов уствари колку ни е тиња ваздухов, мада со мал дел влијае на целокупното здравје, ама ептен е тиња. Имено, шмирглав ограда, и ај да не ја дишам 'рѓата имав само една маска при рака, ама од оние со гумица што се, за хемиски отрови, после саат, сатипол носење има ненормало голема разлика, и тоа летно време, демек почисто е.

--- Quote ---Ааааа, ова веќе е мрза, ништо друго освен тоа ;). Не цуцли, шмукалки, со цевчиња, вакви такви... молзерки имам миено на рака... и, што ми фали :)?

--- End quote ---
Не реков дека нема да ги измисјам, ама зошто да се е*аа 15 минс со една цуцла кога машината и онака пере, ем подобро ќе го испере од мене.

--- Quote ---Боље домаќинка од мене, не наоѓаш ;) ;D. Мијам садови, чистам, усисавам, чистам купатила/WC-а... добро, не готвам нешто „нај нај“ (маџи само, не ради друго, тоа сакам :P :D) и што не пеглам, ама па кој пегла во денешно време :P :D. Мада, искрен да бидам се се учи ;D ;D ;D.
--- End quote ---
е прегна на дугме немаат уште измислено :D Или не сум во тек .
Па ко бев на мака се науќив и да пегла и сите тие други работи, убо е да си испеглан, педантен, не заебавај, не е убо изгужван ко од олуја исфрлен да ојш на работни састанаци. Сега на журка мојш и по шорцој да појш :D  Ама има места кај што треба малце по представително да изгелдаш.

--- Quote ---И се ова на рака, не на копче ;). Не знаат што пропуштаат припадничките на понежниот пол на форумов ;D ;D ;D.
--- End quote ---
Дефинитивно :D

p.s. Инаку првата машина за садови е напрена 1850, а за алишта нецели 100 год порано.


Машините се направени да бидат по супериорни од човекот за тоа што се наменети, еве на пример една нај крш кола може да достигне 60км/h и непрекинато да вози цеч час по брда и надолнини без да се умори/прегрее, додека најбрзио чојк достигна максимални 38 км/h и тоа после 10 секунди се умори :D Леопардот може да претица голем број возила, но само на кратко. Дамперите за во рудници носат по 350 тони, што ниедно живо биче не е способно ни 10% да потакне а не па да носи. Едноставно неспоредлививо сме послаби од машините :D Но, машините ги измислија  да ни помогнат, да ни го олеснат животот, што впрочем била и идеата на Никола (Тесла, не гулашарот), не значи ако купиш машина за садови дека си недомаќин/ка, или ако автоматизираш некој процес дека си мрза :D
Чоекот по природа е инертно сушчество и генерално затоа има аверзија према све што е ново, мада и не се баш така нови машиниве :D 

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version