Author Topic: Проблем со мотор од машина за перење садови  (Read 6124 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Аман бе... еден час за миење на садови ???... можеби на преполни две лавабоа, да, ама изгледа си немал икуство ;D. Јас преполно дупло лавабо го мијам за половина час максимум (на рака) :).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Re: Проблем со мотор од машина за перење садови
« Reply #61 on 28.10.2021, Thursday, 12:12:35 (Edited 28.10.2021, Thursday, 13:28:39) »
Аман бе... еден час за миење на садови ???... можеби на преполни две лавабоа, да, ама изгледа си немал икуство ;D. Јас преполно дупло лавабо го мијам за половина час максимум (на рака) :).

Мене ми изгледа како проблем. Особено да ја слушам чешмата 1час каде што шушти...
Незнам порано како сме правеле, ама сега сме 3+бебе дома, и се пушта машината некогаш и по 2 пати денот (а сега замиси на рака да миеш) Изгледа затоа дома машиниве ко локум ми се трошат..;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Особено да ја слушам чешмата 1час каде што шушти...

Ехеееее, ако ја оставам да тече 1 час, водовод само од мене ќе живее ;D ;D ;D.

Незнам порано како сме правеле, ама сега сме 3+бебе дома, и се пушта машината некогаш и по 2 пати денот (а сега замиси на рака да миеш) Изгледа затоа дома машиниве ко локум ми се трошат..;D

Мене лично ако ме прашаш, аздис е, ама секој со своето мислење ;). И порано деца имале, и 2 и 3, па си переле на раце. Кога има работа, има работа, тоа е тоа, нема што да се жалиме, има работа, тоа е тоа. А и сега, за секоја втора глупост што ќе треба на детенцето да му се даде за јадење или пиење - ајде, нова чинија, лажица, чаша ::). Јадело пред половина час кашичка некоја, валкан бил тој прибор ::). Дај не ме зезај, замиј го на вода и ајт, нека си јаде ;).

Од тој начин на функционирање, децава алергични стануваат на се и сешто. Се што им се дава е стерилно чисто, и после „алергично е на мувла“ ::)... е што не сум јас алергичен на мувла, ама јас јадам мувлосан леб од дете, затоа ;) :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
нема да течи 1 час, по потреба :D 10 минс им треба да се откисни тоа мрсното само, па тек некое тавче запечено ако ти наидит, само него 10 минс ќе го рибаш. Па виљушките измеѓу убаво да ги исчистиш мораш или детално да ги чистиш или да ги откисниш ( во тие 10 минс). Е за чаши од вода си зедов четка ко во кафичине, тоа да, 15 секунди е.
Не е аздис, порано ни тв имале ни интернет, ни компјутери, па ај сега да ги фрлиме ако гледаш така. Ојле в нива работеле, доволно им било. И 30 минс да се, поарно да ги поминеш со децата него  со тањирите. Нај не платена работа (после скенирање сметки) ти е тоа и готвење ( ама уште нема машина за гравче) е миење тањири :D
Quote
Јадело пред половина час кашичка некоја, валкан бил тој прибор ::).
Јадело, ама не дојало, демек после ќе го дојаде, или јас ќе дојадам :D

Quote
Од тој начин на функционирање, децава алергични стануваат на се и сешто. Се што им се дава е стерилно чисто, и после „алергично е на мувла“ ::)...
Не се заебавај со фунгите. Некои живи организми нема да не направат посилни, ќе не осакатат. Тука се сипаниците, марбел вирус, разни тумури, бактерии кои предизвикуваат бронхијални воспаленија како легионара.

Видеото може да ве узнемири
Code: [Select]
https://www.youtube.com/watch?v=bxOjwo-wP8w

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
нема да течи 1 час, по потреба :D 10 минс им треба да се откисни тоа мрсното само, па тек некое тавче запечено ако ти наидит, само него 10 минс ќе го рибаш.

Ќе ги наквасиш кога ќе ги ставиш во лавабо и толку :).

И дај не зезај, колку сака нека е запечено, се чисти за 5 минути максимум со добро средство, жица и тола вода (не е задолжителна да бидам искрен, јас често рибам и со ладна ;)).

Па виљушките измеѓу убаво да ги исчистиш мораш или детално да ги чистиш или да ги откисниш ( во тие 10 минс).

Ама ти се зезаш изгледа :D. Дај не ме зезај, ги поминуваш со средство по 5 секунду секоја и со сунѓерче, ги ставаш сите на страна насапунати, пушташ вода, миеш :D. Толку е :D. Јас навистина не знам што толку ги тинтрате :D.

А за киснењето, ги ставаш во некоја чаша полна со вода, веќе ставена за миење, кога ги ставаш во лавабо и си се киснат така и кога ќе можеш, нареден ден ли, за неколку часа, фаќаш ги миеш :D.

Не е аздис, порано ни тв имале ни интернет, ни компјутери, па ај сега да ги фрлиме ако гледаш така.

Види, тоа си е мое сваќање, не значи дека секој ќе се сложи со тоа, но ете, јас така гледам на работите. А и голем дел од работите за кои се смета дека се есенцијални за нормално модерно живеење, верувај, не се, ти гарантирам. На себе имам осетено, апсолутно не се неопходни.

И 30 минс да се, поарно да ги поминеш со децата него  со тањирите.

А не можеш и двете паралелно? Јас паралелно и чистам и си играм со малиот, и мијам садови и си играм со него. Да, нема сигурно истиот степен на внимание да му го посветиш, но далеку од тоа дека ќе се осети запоставен. На крајот на краиштата, је*ига, има работа, мора да се работи, со време ќе го свати тоа и малиот.

Јадело, ама не дојало, демек после ќе го дојаде, или јас ќе дојадам :D

Епа изеди го сега, после нешто друго дај му :D.

Не се заебавај со фунгите. Некои живи организми нема да не направат посилни, ќе не осакатат. Тука се сипаниците, марбел вирус, разни тумури, бактерии кои предизвикуваат бронхијални воспаленија како легионара.

Види... не дека викам да ги бањаме во фецес, ама порано, нит знаевме за овие работи, нит можевме да ги видиме, нит не интересираа, па здрави, прави, живи сме и си израснавме :). Поентата ми е, се претерува со пазење во денешно време ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Проблем со мотор од машина за перење садови
« Reply #65 on 29.10.2021, Friday, 15:57:48 (Edited 29.10.2021, Friday, 23:25:50) »
Quote
Ќе ги наквасиш кога ќе ги ставиш во лавабо и толку :).

И дај не зезај, колку сака нека е запечено, се чисти за 5 минути максимум со добро средство, жица и тола вода (не е задолжителна да бидам искрен, јас често рибам и со ладна ;)).
Не излагат ако е мрсно со ладна. Или па некое ептен јако средство користиш :) Од жицата или од одмастувачот лакот на ноктите ќе ти попаднит  ;D ;D :D :D Не е проблем што ќе рибаш со ладна, не се раствара мрсното, пробано.
Quote
Ама ти се зезаш изгледа :D. Дај не ме зезај, ги поминуваш со средство по 5 секунду секоја и со сунѓерче, ги ставаш сите на страна насапунати, пушташ вода, миеш :D. Толку е :D. Јас навистина не знам што толку ги тинтрате :D.
Ја јада од ними,затоа ги тинтра :D Сака да ми се чисти  ко по рекламине :)

Quote
А за киснењето, ги ставаш во некоја чаша полна со вода, веќе ставена за миење, кога ги ставаш во лавабо и си се киснат така и кога ќе можеш, нареден ден ли, за неколку часа, фаќаш ги миеш :D.
Е ќе се оладит водата, после нема ист ефект, зависи и од што се. Ако се од јаболко на пример доста им е млаз вода, ако си ждерел свенетиња и сам треба да отстоиш полсаат дур ти откиснат мустаќите :D :D ;D

Quote
Види, тоа си е мое сваќање, не значи дека секој ќе се сложи со тоа, но ете, јас така гледам на работите. А и голем дел од работите за кои се смета дека се есенцијални за нормално модерно живеење, верувај, не се, ти гарантирам. На себе имам осетено, апсолутно не се неопходни.
Ти го прат животот по комфорен, оти не спиеш на паркет на пример или на рогузина ? Не дека не можеш.

Quote
А не можеш и двете паралелно? Јас паралелно и чистам и си играм со малиот, и мијам садови и си играм со него. Да, нема сигурно истиот степен на внимание да му го посветиш, но далеку од тоа дека ќе се осети запоставен. На крајот на краиштата, је*ига, има работа, мора да се работи, со време ќе го свати тоа и малиот
е не су толку мулти таскинг, не дека нема да разбверат, ама тоа само пример го зедов, можеш д аправиш и други по продуктивни работи.
Quote
Епа изеди го сега, после нешто друго дај му :D.
Не збират веруј ме, +15кг сум xD  :D :D :D ;D

Quote
Види... не дека викам да ги бањаме во фецес, ама порано, нит знаевме за овие работи, нит можевме да ги видиме, нит не интересираа, па здрави, прави, живи сме и си израснавме :). Поентата ми е, се претерува со пазење во денешно време ;).
Израснавме, ама ја само по лекари бев, имам заглавено на клиника 2 месеци, немаа идеа што се дешава, предходно некоја ушна инфекција сум фатил, 26 пеницилини ми клале на 6 месеци, па ко седев  встудентски повторно фатив некоја слична инфекција, иако неопасна, ама досадна, години ми требаа да ја излечам . Едноставно нема потреба да се изложуваш на ризик, да си го комплицираш животот, сега тоа е, и ќе се заразиме и ќе се разболиме, не велам да живееш во 100% стерилна средина ( и онака не мојш), ама не стапи не се изгори :D
И префрли во женски муабети   :D :D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не излагат ако е мрсно со ладна. Или па некое ептен јако средство користиш :) Од жицата или од одмастувачот лакот на ноктите ќе ти попаднит  ;D ;D :D :D Не е проблем што ќе рибаш со ладна, не се раствара мрсното, пробано.

Minel, од КАМ ;). Многу добро средство (сјај). Пробај го, ќе видиш, немам начекано подобро од него, а и не е скап ;).

А за лакот, и порано им паѓаше, па не се бунеа, плус сега и онака 90% од жениве гелни нокти прават, така да, немаат право да се бунат :P :D.

Ја јада од ними,затоа ги тинтра :D Сака да ми се чисти  ко по рекламине :)

Го тупиш ;D. Да бидат чисти, да. Да бидат како од фабрика излезени, не мора ;).

Е ќе се оладит водата, после нема ист ефект, зависи и од што се. Ако се од јаболко на пример доста им е млаз вода, ако си ждерел свенетиња и сам треба да отстоиш полсаат дур ти откиснат мустаќите :D :D ;D

Значи стварно го тупиш ;D.

Мада, да бидам искрен, да, не јадам многу месо, особено не свинско, или само во манџа... можеби затоа и не сум ги имал тие проблеми :P :D.

Ти го прат животот по комфорен, оти не спиеш на паркет на пример или на рогузина ? Не дека не можеш.

Поентата ми е, луѓе во депресии паѓаат ако ги немаат. Не баш до толку, ама кенкаат и ги бараат ако сите ги имаат. Прашај се, дали навистина имаш потреба од такво нешто? Верувај, ретко кој има. 5, 6 члено семејство, да, можеби, не викам не, ама до 4 члено, барем јас лично мислам дека не, нема потреба.

е не су толку мулти таскинг, не дека нема да разбверат, ама тоа само пример го зедов, можеш д аправиш и други по продуктивни работи.

И јас не бев, се учиш ;). Се се учи, само треба да сакаш ;). Нема сигурно да бидеш како жениве, гледа серија, готви, прави маубет на телефон и се грижи за маливе, но до одреден степен, да, ќе се изостриш ;).

Израснавме, ама ја само по лекари бев, имам заглавено на клиника 2 месеци, немаа идеа што се дешава, предходно некоја ушна инфекција сум фатил, 26 пеницилини ми клале на 6 месеци, па ко седев  встудентски повторно фатив некоја слична инфекција, иако неопасна, ама досадна, години ми требаа да ја излечам . Едноставно нема потреба да се изложуваш на ризик, да си го комплицираш животот, сега тоа е, и ќе се заразиме и ќе се разболиме, не велам да живееш во 100% стерилна средина ( и онака не мојш), ама не стапи не се изгори :D

Ееех, на кого му зборуваш. Како дете, само со пнеумонии бев, неколку месеци, закачи пнеумонија, ајде во Козле на лечење. Така беше се до 5, 6 години со мене, па и потоа, ама поретко.

Таков си бил, тоа ти е, таков си се родил, нежен :). И јас таков сум бил. Кога станав тинејџер, ојачав. Не може се да препишуваш на тоа дека нашите не пазеле за ова или она, дека имало бактерии, вируси, што ти ја знам. Такви деца како нас, порано, не ни успевале да пркнат, умирале уште како деца :-\... жално, не викам не, ама тоа е природата, не е сурова, едноставно селектира, успеваат најјаките. Не ми е муабетот сега да се вратиме на тоа, ни антобиотици, ни лекови, ни ништо, туку дека не можеш се да решиш само со штитење. Да, штитење, ама до некоја нормална граница. Па дете е, сака да излезе, да прошета, да поигра, па и во зима и на снег. Се разболи, се разболи, ќе го лечиме како знаеме и умееме :). А не се стерилно да им се дава, за да не се разболеле или да не смее да јаде од снегот, во град сме, загаден бил ::). Епа је*ига, не сме во село, и сега што да правам, се да му забранам да прави ако не, а? Не е тоа решението, тоа ми е муабетот ;). Да, опоменувај го, дека не треба така, ама се тоа во умерени граници. Се што е умерено, па и она што е лошо, знае да има позитивен ефект ;).

Си закачил инфекција ::)... е добро де, ако имало чаре и си ја излечил, што толку се буниш сега :). Си го средил проблемот, поминало, ајт, минато, историја ;). Пази се, да, не викам не, ама не да правиш не знам какви работи, да чистиш ногарки на кревет со солна киселина и четка за рибање, за да биде се чисто и без бактерии.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Quote
Minel, од КАМ
да ок е, ама сепак мрсното си сака топла вода да откисне. Исто и цела палета на лудвик од стокомак е задоволително добра.
Quote
]Го тупиш ;D. Да бидат чисти, да. Да бидат како од фабрика излезени, не мора ;).

Како што кажа, секој си има лични преференци, ме нервираат дамки, флеки, црни точки по приборот за јадење :D

Мада, да бидам искрен, да, не јадам многу месо, особено не свинско, или само во манџа... можеби затоа и не сум ги имал тие проблеми :P :D.
Да, од салата сигурно нема да се извалкаат како од месо, или тепсијата нема исто да запели од кромид и ребра :D

Quote
Поентата ми е, луѓе во депресии паѓаат ако ги немаат. Не баш до толку, ама кенкаат и ги бараат ако сите ги имаат. Прашај се, дали навистина имаш потреба од такво нешто? Верувај, ретко кој има. 5, 6 члено семејство, да, можеби, не викам не, ама до 4 члено, барем јас лично мислам дека не, нема потреба.
Секако машината нема да ми ја реши депресијата, ама поарно да ја имам него да ја немам. Ок, ќе те викнам некоја ден да ги измиеш садовите кај мене :D Ако не можам да си ја дозволам, ќе си перам на рака, тоа е.
Ај пери алишта на рака, слична е споредбата.


Quote
Таков си бил, тоа ти е, таков си се родил, нежен :). И јас таков сум бил. Кога станав тинејџер, ојачав. Не може се да препишуваш на тоа дека нашите не пазеле за ова или она, дека имало бактерии, вируси, што ти ја знам. Такви деца како нас, порано, не ни успевале да пркнат, умирале уште како деца :-\... жално, не викам не, ама тоа е природата, не е сурова, едноставно селектира, успеваат најјаките. Не ми е муабетот сега да се вратиме на тоа, ни антобиотици, ни лекови, ни ништо, туку дека не можеш се да решиш само со штитење. Да, штитење, ама до некоја нормална граница. Па дете е, сака да излезе, да прошета, да поигра, па и во зима и на снег. Се разболи, се разболи, ќе го лечиме како знаеме и умееме :). А не се стерилно да им се дава, за да не се разболеле или да не смее да јаде од снегот, во град сме, загаден бил ::). Епа је*ига, не сме во село, и сега што да правам, се да му забранам да прави ако не, а? Не е тоа решението, тоа ми е муабетот ;). Да, опоменувај го, дека не треба така, ама се тоа во умерени граници. Се што е умерено, па и она што е лошо, знае да има позитивен ефект ;).
Епа тоа де, чим си знаеш каков си, ќе си се пазиш :D ;D. Не, не окривувам никого, вируси и бактерии има на секаде, колку и да чистиш, во ред е тоа, кажав дека не ни треба да е средината 100% стерилна, него тоа што мојш ќе превенираш. Вањда ако видш нешто мувлосано нема да го јадеш, а не да јадеш да се ојачаш, исто и со приборот, покрај за гледање би требало да е колку што мојш да е и по лист ос аспект на вируси или бактерии, па сега нема да го чуваш во оние печкине за дезинфицирање на медицинска опрема, ама барем да нема остатоци од храна. А баш виљушките тешко се чистат рачно :D
Кај нас селата претежно немаат ни купатила, ни wc, ни кујна со лавабо. Како што кажа природата е селективна, порано од 5-6 деца 2-3 преживувале, сурово или не, тоа е :D тие и земја да јадат може нема да имаат проблем, ама ние да се излагаме на непотребни ризици D: Башка што порано ( 300 год или порано) живееле во просек 40 год :D ;D едино в село ваздухот е почист, инаку ваздухот е во помалите ризик фактори.

Quote
Си закачил инфекција ::)... е добро де, ако имало чаре и си ја излечил, што толку се буниш сега :). Си го средил проблемот, поминало, ајт, минато, историја ;). Пази се, да, не викам не, ама не да правиш не знам какви работи, да чистиш ногарки на кревет со солна киселина и четка за рибање, за да биде се чисто и без бактерии.
епа некад може и да нема чаре, затоа како што и сам рече ќе си пазиш, секако во границите на нормалата.
Ув ламба ќе си земиш, прочистувач на воздух, надвор е загаден воздухот, ама барем дома може да  дишиш чист воздух(ни јас немам земено).

Како што се јавуваат алергии од прашаци, сјаеви, синтетика исто се јавуваат и од органски остатоци, производи... Не треа со ништо да се претерува. Сепак приборот сакам да ми е „џам“, и да е претерување, и да не е :D ;D
 

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Исто и цела палета на лудвик од стокомак е задоволително добра.

Не сум ги пробал, ќе пробам ;).

Како што кажа, секој си има лични преференци, ме нервираат дамки, флеки, црни точки по приборот за јадење :D

ОК, да, не викам не... јас лично не сум некоја не знам каква педантерија. Да биде чисто и да се одржава, да, ама дамки да нема од кречот од водата... искрено, баш ми е гајле за такви работи :P :D.

Ок, ќе те викнам некоја ден да ги измиеш садовите кај мене :D.

Слободно, еве и сам ќе си се понудам :).

Ај пери алишта на рака, слична е споредбата.

Не зезај, апсолутно не е иста споредбата ;). Машина за перење навистина штеди многу и време и енергија... а и сапун, вода, прашок, итн. Не е за џабе прва машина за домаќинство измислена. Апсолутно има потреба од неа во едно домаќинство, за тоа не викам не.

Вањда ако видш нешто мувлосано нема да го јадеш, а не да јадеш да се ојачаш...

Па... сум јадел и мувлосано ;D. Го зачистуваш и го јадеш ;D.

...,исто и со приборот, покрај за гледање би требало да е колку што мојш да е и по лист ос аспект на вируси или бактерии, па сега нема да го чуваш во оние печкине за дезинфицирање на медицинска опрема, ама барем да нема остатоци од храна. А баш виљушките тешко се чистат рачно :D

Остатоци од храна, да, апсолутно дека не смее да има, тоа нема збор ;).

А како не можеш рачно да ги исчистиш вилушките, тоа ми е мистерија ;D. Треба некогаш да ти покажам изгледа ;).

Ув ламба ќе си земиш, прочистувач на воздух, надвор е загаден воздухот, ама барем дома може да  дишиш чист воздух(ни јас немам земено).

Ова е претерано според мене, ама ОК, секој со својата логика ;).

Сепак приборот сакам да ми е „џам“, и да е претерување, и да не е :D ;D

Ако ти е тоа преференца, ОК. Ама дека садовите не се добро измиени ако се мијат на рака, ова апсолутно не е точно. Сосема доволно е нивото на чистота и ако се мијат на рака. Не е потребно да сјаат како од фабрика да се излезени за да може да се користат, и сам знаеш дека е така ;). Доволно е да се чисти и да нема остатоци од храна на нив ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Quote
ОК, да, не викам не... јас лично не сум некоја не знам каква педантерија. Да биде чисто и да се одржава, да, ама дамки да нема од кречот од водата... искрено, баш ми е гајле за такви работи :P :D.
Со сува крпа ќе ги поминеш, нема да има бигор.

Quote
Слободно, еве и сам ќе си се понудам :).
И натпревар ако треба че напреме, очајни домаќинки xD

Quote
Не зезај, апсолутно не е иста споредбата ;). Машина за перење навистина штеди многу и време и енергија... а и сапун, вода, прашок, итн. Не е за џабе прва машина за домаќинство измислена. Апсолутно има потреба од неа во едно домаќинство, за тоа не викам не.
Биљана за рачно перење е 30 денари, за машинско е 100+ иста количина, Со сапунд цел месец ќе жулиш :) Ќе се испракаш за 1саат и на рака ќе периш
:D

Quote
Па... сум јадел и мувлосано ;D. Го зачистуваш и го јадеш ;D.
Не е јадиш мувлата.

Quote
А како не можеш рачно да ги исчистиш вилушките, тоа ми е мистерија ;D. Треба некогаш да ти покажам изгледа ;).
IИли да ги прегледа ја твојте :D

Quote
Ова е претерано според мене, ама ОК, секој со својата логика ;).
Нема да осветува со ув ламба, ама за прочистувач за ваздух се мислам. Или за јонизатор.

Quote
Ако ти е тоа преференца, ОК. Ама дека садовите не се добро измиени ако се мијат на рака, ова апсолутно не е точно. Сосема доволно е нивото на чистота и ако се мијат на рака. Не е потребно да сјаат како од фабрика да се излезени за да може да се користат, и сам знаеш дека е така ;). Доволно е да се чисти и да нема остатоци од храна на нив ;).
Ако сум фатил некоја работа ќе ја сребота ко што требит :D Земи вода на 70 степени и пробај да миеш, ама водата да се догрева постојано, како не би се оладила :D Tек па цуцли  ко ќе дојдат на ред, тоа навоите, па силиконското. Вака в машина и хајт :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Со сува крпа ќе ги поминеш, нема да има бигор.

Веќе реков, не сум до толку педантерија, ама еве како да го решиш ти проблемот со „како од фабрика излезени да се“ ако миеш на раце ;D ;D ;D.

И натпревар ако треба че напреме, очајни домаќинки xD

Јас не сум од оние домаќинки што бегаат од работа ;) ;D. Што речам тоа ќе исполнам ;)... НЕ како политичариве ;D ;D ;D.

Не е јадиш мувлата.

До перцепцијата е ;). Тоа е твоја перцепција, не и моја ;).

Некој гледа само маст во замастен мотор со внатрешно согорување... некој гледа предизвик, нели ;).

Или да ги прегледа ја твојте :D

Слободно :). Тие вилушки се, за мене, џам чисти, ти може некој микрограм богор да најдеш на нив, но храна... ти гарантирам, нема да најдеш ;). Се е до техниката ;)... исто како и во кревет :P ;D.

Нема да осветува со ув ламба, ама за прочистувач за ваздух се мислам. Или за јонизатор.

Слободно мисли се ;D. Добро е што немам такви дилеми во животот ;D ;D ;D.

Ако сум фатил некоја работа ќе ја сребота ко што требит :D Земи вода на 70 степени и пробај да миеш, ама водата да се догрева постојано, како не би се оладила :D Tек па цуцли  ко ќе дојдат на ред, тоа навоите, па силиконското. Вака в машина и хајт :D

Ај размисли дали си за се во животот волку педантен и детален ;D. Не сум ни јас, ама пак ќе речам се е до преференца ;). Можам да бидам ваков, ама дефинитивно НЕ за садови ;D.

Ни нашите мајки, ни нашите баби имале машини за перење садови, па еве не, здрави, живи прави ;)... нашите баби или прабаби, дел од животот, сигурно „переле садови“ и со пепел, па што им фали и на нив и на нивните поколенија... апсолутно ништо ;).

Tек па цуцли  ко ќе дојдат на ред, тоа навоите, па силиконското. Вака в машина и хајт :D

Ааааа, ова веќе е мрза, ништо друго освен тоа ;). Не цуцли, шмукалки, со цевчиња, вакви такви... молзерки имам миено на рака... и, што ми фали :)?



Боље домаќинка од мене, не наоѓаш ;) ;D. Мијам садови, чистам, усисавам, чистам купатила/WC-а... добро, не готвам нешто „нај нај“ (маџи само, не ради друго, тоа сакам :P :D) и што не пеглам, ама па кој пегла во денешно време :P :D. Мада, искрен да бидам се се учи ;D ;D ;D.

И се ова на рака, не на копче ;). Не знаат што пропуштаат припадничките на понежниот пол на форумов ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Re: Проблем со мотор од машина за перење садови
« Reply #71 on 01.11.2021, Monday, 08:22:47 (Edited 01.11.2021, Monday, 10:45:19) »
Како знаеле бре ова Електроничариве, да бидат добри домакини.. па се разбирање и во миење на садови! Да се чудат жеништава!!
П.с ве знаат по дома за стручноста околу кујната?! :P :P

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Знаат, знаат ;). Конкретно за кујната, не, ама се друго, да, користат :P :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Знаат, затоа си купив машина за перење :D 
Quote
Јас не сум од оние домаќинки што бегаат од работа ;) ;D. Што речам тоа ќе исполнам ;)... НЕ како политичариве ;D ;D ;D.
Ќе собериме потписи, само изрази желба да се кандидираш :D
Quote
Ај размисли дали си за се во животот волку педантен и детален ;D.
Епа барем за нешто да бида   ;D ;D :D
Quote
Ни нашите мајки, ни нашите баби имале машини за перење садови, па еве не, здрави, живи прави ;)... нашите баби или прабаби, дел од животот, сигурно „переле садови“ и со пепел, па што им фали и на нив и на нивните поколенија... апсолутно ништо ;).
Други биле побарувањата тогаш од една жена, се гледало само како средство за приплод и обработување на земја. Се надевав денес сме далеку далеку од тоа размислување :D Нема ни струја, ај сега да ја исклучиме? Има фалело, пак ќе речам, види како живеееле и колку пред само 100-150 год, умирале од ингекции, 40-50% преживувале, не велам дека ти е неопходна, само ти го прајт животот полесен. Како и цела технологија, како и сите иот ствари.
Quote
Слободно :). Тие вилушки се, за мене, џам чисти, ти може некој микрограм богор да најдеш на нив, но храна... ти гарантирам, нема да најдеш ;). Се е до техниката ;)... исто како и во кревет :P ;D.
Абе тама, во јеловникот никому не му се мешам, ни во креветот :D ама за да ги измиеш измѓу стварно треба да се посветиш. Исто и в кревет :D Е за  в кревет ваљда нема да ме смени машина :D ;D  ;D

Quote
Некој гледа само маст во замастен мотор со внатрешно согорување... некој гледа предизвик, нели ;).
E што, да не ти е предизвик мувла да јадиш? :D :D ;D

Quote
Слободно мисли се ;D. Добро е што немам такви дилеми во животот ;D ;D ;D.
Немав ни ја, дур не видов уствари колку ни е тиња ваздухов, мада со мал дел влијае на целокупното здравје, ама ептен е тиња. Имено, шмирглав ограда, и ај да не ја дишам 'рѓата имав само една маска при рака, ама од оние со гумица што се, за хемиски отрови, после саат, сатипол носење има ненормало голема разлика, и тоа летно време, демек почисто е.
Quote
Ааааа, ова веќе е мрза, ништо друго освен тоа ;). Не цуцли, шмукалки, со цевчиња, вакви такви... молзерки имам миено на рака... и, што ми фали :)?
Не реков дека нема да ги измисјам, ама зошто да се е*аа 15 минс со една цуцла кога машината и онака пере, ем подобро ќе го испере од мене.
Quote
Боље домаќинка од мене, не наоѓаш ;) ;D. Мијам садови, чистам, усисавам, чистам купатила/WC-а... добро, не готвам нешто „нај нај“ (маџи само, не ради друго, тоа сакам :P :D) и што не пеглам, ама па кој пегла во денешно време :P :D. Мада, искрен да бидам се се учи ;D ;D ;D.
е прегна на дугме немаат уште измислено :D Или не сум во тек .
Па ко бев на мака се науќив и да пегла и сите тие други работи, убо е да си испеглан, педантен, не заебавај, не е убо изгужван ко од олуја исфрлен да ојш на работни састанаци. Сега на журка мојш и по шорцој да појш :D  Ама има места кај што треба малце по представително да изгелдаш.
Quote
И се ова на рака, не на копче ;). Не знаат што пропуштаат припадничките на понежниот пол на форумов ;D ;D ;D.
Дефинитивно :D

p.s. Инаку првата машина за садови е напрена 1850, а за алишта нецели 100 год порано.


Машините се направени да бидат по супериорни од човекот за тоа што се наменети, еве на пример една нај крш кола може да достигне 60км/h и непрекинато да вози цеч час по брда и надолнини без да се умори/прегрее, додека најбрзио чојк достигна максимални 38 км/h и тоа после 10 секунди се умори :D Леопардот може да претица голем број возила, но само на кратко. Дамперите за во рудници носат по 350 тони, што ниедно живо биче не е способно ни 10% да потакне а не па да носи. Едноставно неспоредлививо сме послаби од машините :D Но, машините ги измислија  да ни помогнат, да ни го олеснат животот, што впрочем била и идеата на Никола (Тесла, не гулашарот), не значи ако купиш машина за садови дека си недомаќин/ка, или ако автоматизираш некој процес дека си мрза :D
Чоекот по природа е инертно сушчество и генерално затоа има аверзија према све што е ново, мада и не се баш така нови машиниве :D