Author Topic: Проблем со мотор од машина за перење садови  (Read 6014 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
95%кондензаторот.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
102,5% кондензаторот. :D
Жан

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Ако е така каде можам да најдам нешто слично на 9uF -420/470v, барав по гугл ист ама нема овде со такви специфични вредности..

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Code: [Select]
http://alfaelektronik.com.mk/info.php?brojce=37831
Code: [Select]
http://alfaelektronik.com.mk/info.php?brojce=37856
Жан

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
10uF клај му.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
купи си нов кондензатор 100-200 денари треба да е и смени го па терај после натаму...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Оригиналниот е 9uF -420/470V

Ако е деклариран работниот напон како еднонасочен, треба да е барем 400V (обично се 450V). Ако е деклариран како наизменичен, треба да е барем 270V~. Поентата е да има што е можно поголем максимален работен напон, во случај на пренапон (превисок напон во електричната мрежа) да не пукне кондензаторот ;).

Види, на моторот и на машината нема да и пречи и кондензатор со 1000V максимален работен напон, се додека капацитивноста не е под 9, 10uF, нема да има проблем машината со било каков :D. Е сега, да, со доста поголема капацитивност на кондензаторот, може да грее нешто повеќе, но освен тоа, нема да има друга последица (барем не би требало... освен ако не прегрева премногу, тогаш, да, пожелно е да се намали капацитивноста).

А инаку, сите тие кодензатори се пластични, MKT или MKP, што значи дека немаат поларитет, може како сакаш да ги монтираш, ќе трпат и наизменичен, и еднонасочен, и правоаголен, и во кругови, елипси, што и да е, напон ;D. Ознаките за максимален наизменичен работен напон ги ставаат за да можат мајсторите полесно да се снајдат ;). Монтери и луѓе кои работат пред се со висок (мрежен) напон, полесно се снаоѓаат со ознаки за наизменичен напон, отколку за еднонасочен ;). А инаку, по некој си непишан стандард, обично максималниот работен напон на кондензаторите се означува за еднонасочен напон, а не назимениен. Ако видиш ознака за максимален наизменичен работен напон, значи станува збор за кондензатор кој е наменет за енергетска употреба (некој мотор за мрежен напон, неонки или нешто слично :P :D).

Е сега ме буни тоа што го мерев со инструмент и ја има капацитивноста (не го мерев во работа)...

Можно е да бил на граница на вредноста за да го „бутне“ моторот да почне да врти, уште кога го ставиле, и после неколку години, моторот малку зарибал, лагерите малку се 'рѓосани... што и да било, моторот не е како нов, па сега му треба малку повеќе сила за да го бутнеш да тргне :P :D. Стави му 15uF или 20uF, нема да има проблем ;). Тие високонапонските пластични обично така одат, до 4.7uF се водат по стандард, потоа одат 10, 15, 20, 30, 50 ;D. Да бидам искрен, нема правило кај нив, секакви имам гледано, еднаш начекав и 29uF таков ;D. Не знам по која логика се воделе кога го правеле ;D... сигурно има некоја, ама ај иди најди ја ;D. Можеби ги прават, па потоа ги мерат, па штанцаат колку што измериле ;D ;D ;D.

П.с муабетов ми е, по ваше би требало да е исправен моторот!?

Да ;). Ако со рака слободно можеш да го завртиш, ако не траска и тресе кога врти, ако не заглавува и не шкрипи како да му се лагерите/пиксните скршени, изедени, итн., да, најверојатно е ОК ;). Подмачкај го кај лагерите/пиксните и ќе тера ;). Комбинација на коломаст со масло за кола ми се покажала како најдобра до сега ;).

102,5% кондензаторот. :D

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Ајде сега помош 8)
Зедов кондензаторот 12уф, ама проблем, не тргнува моторот.. бучи само  :(
Пак истата приказна ако го свртам со рака на лево, ке си врти на лево, ако го свртам со рака на десно ке врти на десно.... Чаре ?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
намотката велиш е ок ?

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Re: Проблем со мотор од машина за перење садови
« Reply #24 on 16.10.2021, Saturday, 21:17:10 (Edited 17.10.2021, Sunday, 12:06:00) »
Ами шо знам мислам дека е океј..
А не знам што не е океј, кога пример со 60uF кондензатор работи, а со 9 не :-\ сега баш пробав ги врзав паралелно стариот и новиот кондензатор за да добијам околу 20uF, не тргнува сам, ама има побрз стартен момент моторот, а и тргнува со многу малце подвртување со рака.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
2 намотки има моторот ? па види дали има отпор, и дали генерира напон дур се мачи да киниса. Види со шасијата да не е во краток спој.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Земи уште еден од 12uF, види дали ќе сака да тргне сам... или стави го тој од 60uF, и да грее, нема сигурно премногу да грее. Не е наменет тој мотор постојано да врти, а ти најверојатно така си тестирал, си го оставил да работи 15 минути ;). Пробај стави го тој од 60uF и пушти некоја програма, нека работи, види колку ќе грее ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
овај врти 2h без престан, во зависност од програмата.

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 731
  • Gender: Male
Да не е премногу стегнат роторот при негово реставрирање т.е. да е избегано од центар при негово склопување!
Дали слободно се движи кога рачно ќе се заврти?


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
ќе се слушат гребење.