Author Topic: Барам шема за Lenovo G570 Audio + SD Card Reader Board, ознаки: PIWG1 LS-6751P Rev:1.0  (Read 387 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Шема за лаптопов се наоѓа (не идентична, ама слична, онаа која мене ми треба е е за Compal PIWG2 LA-675AP Rev:1.0, но без разлика, слични се и оние кои може да се најдат, за Compal LA-6751P, LA-6753P). Проблемот е Audio + Card Reader Board... не е дадена шемата за ова плочкиче во шемата од лаптопот :-\. Проблемот е скршен конектор за слушалки и наоѓање на адекватен за замена, но, наместо да биде 3.5mm-тарски, да биде 5mm-тарски (знам, ќе треба на друго место да стои, не е проблем тоа, постар лаптоп е, не е од тенките, новиве, има место каде да се монтира ;)), но... има некои пинови... не знам што точно треба да прават... едниот е споен со L кога нема џек во конекторот, кога ќе ставиш џек, се одвојува од тој пин... R се користи за буткање и преспојување на два други пина кога ќе ставиш џек во конекторот... мислам дека ова се користи за детекција и се преспојуваат тие два пина за да се донесе +3.3V на SENSE A пинот на аудио кодекот, ама... не сум сигурен дека е ова вака :-\.

Барав шема, ама не успеав да најдам ни board view, ни шема од тоа мало плочкиче. Не е проблем да се купи, по $5 се од кај Кинезиве, ама не е тоа муабетот, поентата е пак да не скрши и да се монтира 5mm-тарски конектор наместо 3.5mm-тарски.

Еве некоја провизорна „шема“ што мислам дека се случува, кога ќе ставиш и извадиш џек од конекторот. Пак ќе речам, претпоставки ми се, голем дел од конекторот е уништен, така да, практично нагаѓаш од делчиња и парчина што се случувало :P :D.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Грешка имам на шемата, да не ја прецртувам, оној пин кој е означен како L всушност е пин кој се преспојува со L ако нема џек во конекторот. Ако има, пинот се одвојува од L (виси). А оној кој е оставен необележан, а очигледно е дел од конекторот, тој пин е L ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."