Author Topic: Машина за виткање арматура  (Read 5430 times)

Offline Nikol4e

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 77
Машина за виткање арматура
« Opened on 29.05.2021, Saturday, 15:44:24 »
Здраво форумџии

Размислувам како да направам машина за виткање арматура во спирала со максимална дебелина 8мм. Најчесто би виткал 5 или 6мм , но би сакал да имам некоја резерва, па оставам до 8мм. На англиски се вика scroll bending machine.
Конструкцијата колку толку ја имам во глава, ќе седнам деновиве на компјутер да ја направам, но, кочам кај делот со електро моторот. По некои мои видувања, ќе ми треба мотор, кој со помош на педаља/тастер, ќе се врти во двете насоки. Односно, стискам лева педаља, се врти лево, и обратно со другата. Исто така, не знам каков мотор да барам, со која јачина, со или без редуктор, бидејќи се работи за многу мала брзина на вртење. Дали ќе издржи 2/3 саати на ден мачење моторот, ако се врти, те лево, те десно.
Продаваат на интернет вакви машини, кои најчесто се од градилиште и се утепани од работа, и со високи цени. Железо имам, заварување знам, само електро мотор и пропратни ситници ќе ми требаат.
Постот е долг, не знам како пократко да ја опишам ситуацијата.

Поздрав форумџии.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Машина за виткање арматура
« Reply #1 on 29.05.2021, Saturday, 17:52:42 »


Вакво нешто ти треба?
Во секој случај моторот треба да биде со редуктор. Најдобро би било со трофазен мотор. За јачината не знам, зависи од редукторот и од оптоварувањето.
Жан

Offline Nikol4e

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 77
Re: Машина за виткање арматура
« Reply #2 on 29.05.2021, Saturday, 18:31:10 »
Потполно истото, за слична работа. Виткање рачно не е тешко, ама кога ќе треба 200 парчиња да се свиткаат, болат рацете.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Машина за виткање арматура
« Reply #3 on 29.05.2021, Saturday, 23:18:18 (Edited 29.05.2021, Saturday, 23:39:08) »
Code: [Select]
https://www.facebook.com/B-O-Tools-102442795360605/photos/pcb.115858760685675/115858057352412


Можеби ваков мотор ќе ти заврши работа.
Моторот е монофазен, со редуктор и се менува насоката на вртење.
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Машина за виткање арматура
« Reply #4 on 29.05.2021, Saturday, 23:39:23 »
Исто така, не знам каков мотор да барам, со која јачина, со или без редуктор, бидејќи се работи за многу мала брзина на вртење.

Мора да има редуктор... инаку, нема шанси моќноста да ја извадиш.

Ако планираш да ја користиш „за по дома“ (од време на време), може и рачна да ја направиш со пренос (редуктор), но ако е за во употреба во погон (фабрика, редовно користење), да, се разбира дека ќе мора со мотор да биде, инаку... ќе треба некој батка да си најмиш само за вртење ;D ;D ;D.

Најдобро би било со трофазен мотор.

За најдобро, да... за најкомплицирано, од аспект на „мали погони немаат секогаш трофазни приклучоци, т.е. пуста Македонија и зависи во кое село/населба/предградие ти е погонот ::)“, да, апсолутно е.

Јас би одел со монофазна верзија, без разлика на тоа дали си сигурен дека ќе имаш трофазен приклучок онаму каде што ќе работиш или не. Не знаеш дали некој ден ќе се селиш од тие простории или не... плус, знам и ситуации каде што им пуштиле „трофазна стуја“, која е всушност монофазна, од трафо станицата истата фаза ја делат на три кабли и „бујрум дечко, имаш трофазна 8)::)... обичен смртник никогаш нема да ја забележи разликата, на таа карта играат.

За јачината не знам, зависи од редукторот и од оптоварувањето.

Искрено... мислам дека до кај 1KW мотор би завршил работа ;)... да, со редуктор, се разбира.

Сега баш ми текна :). Мотор со редуктор од стара градежна електрична дигалка со сајла ;). Се разбира, ќе треба да се преправи се тоа, но брзината на вртење им е прилично спора ;). Можеби има некои и со подеслив редуктор, за да биде брзината уште поспора, немам разгледувано искрен да бидам...

Code: [Select]
https://bois.com.mk/product/elektricna-digalka-900w-ingco/


Имаш вакви и поевтини, не мора баш оваа да биде ;). Оди напред и назад и лесно може да се преправи рачниот тастер во ножен ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Nikol4e

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 77
Re: Машина за виткање арматура
« Reply #5 on 29.05.2021, Saturday, 23:48:25 »
Не ми текна на ваков мотор. И мене ми рекоа исклучиво трофазен мотор, за среќа имам трофазна струја во работилницата. Дали самото вртење лево/десно, ќе влијае на моторот или склопката, од аспект на често расипување или прегорување?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Машина за виткање арматура
« Reply #6 on 30.05.2021, Sunday, 01:44:01 »
Дали самото вртење лево/десно, ќе влијае на моторот или склопката, од аспект на често расипување или прегорување?

Па... што знам... да бидам искрен, овие мотори и не се наменети да се користат во континуитет по час или два, наменети се за „од време на време крени-спушти“... значи краткотраен голем товар... можно е да треба да ги ладиш дополнително (со кулери до нив, бидејќи телото им е метално/алуминиумско, со ребра, наменети за ладење).

Тоа од електричен аспект, а од аспект на преносот... се зависи од изработката... на крајот на краиштата, ако е на ново, сите доаѓаат со барем една година гаранција. Ако го преправаш, преправи го да можеш пак да го склопиш во првобитна состојба, па играј на карта на гаранцијата ;D ;D ;D. Ако во рок од една година континуирана работа, не се зезне преносот, најверојатно ќе тера долго ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Машина за виткање арматура
« Reply #7 on 30.05.2021, Sunday, 01:58:33 »
земи мотор од машина за перење, ако имаш простор за брзината т.е. ако немаш одредено норма. редуктор се става накнадно. А може и ременицата да ја искористиш плус запчаник. Можда неопходно е куплунг да наместиш.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Машина за виткање арматура
« Reply #8 on 30.05.2021, Sunday, 12:27:14 »
земи мотор од машина за перење, ако имаш простор за брзината т.е. ако немаш одредено норма. редуктор се става накнадно. А може и ременицата да ја искористиш плус запчаник.

Нема моќ тој мотор. Синхрон е, џабе. Треба екстремна редукција да се прави. Ременицата нема да брка работа, ќе шлајфува. Плус, не знам дали има контра за центрифугата.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Машина за виткање арматура
« Reply #9 on 30.05.2021, Sunday, 12:38:05 »
Не ми текна на ваков мотор. И мене ми рекоа исклучиво трофазен мотор, за среќа имам трофазна струја во работилницата. Дали самото вртење лево/десно, ќе влијае на моторот или склопката, од аспект на често расипување или прегорување?
Доколку имаш работилница и имаш редовно работа, тогаш вреди да инвестираш во квалитетен и моќен трофазен мотор.
Не би требало да има проблем со дефекти.
Жан

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Доколку ти е за секојдневна работа и правење пари, разгледај какви мотори користат фабричките машини за таа намена и купи мотор со такви карактеристики.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline mikromk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 46
Професионалните машини за виткање користат хидро мотор,значи имаат комплет хидрауличен агрегат .На овој начин иаат потполна контрола на брзината на виткање и агол на виткање.Има и машини со ЦНЦ контрола и 3д виткање.
Ако е за обично виткање треба да најдиш мотор-редуктор  со снага од 1,5 кв и 20 до 30  обртаи во минута.
Најдобро решение е мотор-редуктор во склоп затоа што лежаите на излезното вратило се димензионирани за моментот кој го дава редукторот .

Offline Nikol4e

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 77
Гига, треба like копче да ставиш.

Најдов на реклама5 неколку души што продаваат електромотори, ќе ѓи контактирам деновиве.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
земи мотор од машина за перење, ако имаш простор за брзината т.е. ако немаш одредено норма. редуктор се става накнадно. А може и ременицата да ја искористиш плус запчаник.

Нема моќ тој мотор. Синхрон е, џабе. Треба екстремна редукција да се прави. Ременицата нема да брка работа, ќе шлајфува. Плус, не знам дали има контра за центрифугата.
и тој ингко мислам дека е синхрон. Затоа предложив со куплунг.
Професионалните машини за виткање користат хидро мотор,значи имаат комплет хидрауличен агрегат .На овој начин иаат потполна контрола на брзината на виткање и агол на виткање.Има и машини со ЦНЦ контрола и 3д виткање.
Ако е за обично виткање треба да најдиш мотор-редуктор  со снага од 1,5 кв и 20 до 30  обртаи во минута.
Најдобро решение е мотор-редуктор во склоп затоа што лежаите на излезното вратило се димензионирани за моментот кој го дава редукторот .
Хидраулика би била права ствар.
Него сликни ја ти рачната машина да не добиеме идеја да ја автоматизираме ?

Offline Nikol4e

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 77
Re: Машина за виткање арматура
« Reply #14 on 01.06.2021, Tuesday, 10:14:36 »
Нема да бидам дома некое време, инаку класична рачна. Ја има по интернет, само 1 тип е, 2 серија е мојата.
Oдлучено е, ќе налета некој трофазен мотор.