Електронски уреди > Компјутери и галантерија

Користење на Wi-Fi модул од лаптоп преку USB

(1/9) > >>

DX-er:
Интересна идеа, како да се искористи стар модул:

GigaWatt:
Да, повеќето имаат поддршка за USB, само што работат на 3.3V, така да, ќе треба и стабилизатор да ставиш.

Јас изнакупив еден куп онакви мали USB Wi-Fi dongles од eBay уште пред некоја година, по 0.2 долари беше еден :P :D.

И многу ме нервира што вака на YouTube ќе стаат клипови, а ни шема ќе стават, ништо ::)... во конкретниов случај, нема ни во description линк за шема или било што друго ::). Само линк до спецификациите за Mini PCI Express и социјалните профили на дечково... кој и да е ::).

DX-er:
Woooow давај линк, баш сакам да порачам од тие. Или ако некое ти е вишак да ти го купам. Како си задоволен од нив со оглед дека цената им е екстра ниска? Веројатно се 802.11b/g ?

GigaWatt:

--- Quote from: DX-er on 06.02.2021, Saturday, 20:35:31 ---Како си задоволен од нив со оглед дека цената им е екстра ниска? Веројатно се 802.11b/g ?
--- End quote ---

Меех... бркаат работа :P :D. Ако ти е во иста соба рутерот со dongle-от, нема проблем. Соседни соби - можно е да има мали проблеми. Соседни соби, ама одвоени со бетонски ѕид или армиран бетон - нема шанси. Ќе се конектира, ама ќе паѓа цело време, едвај на две цртки ќе држи.

Добри се за околу 70% од потребите... некако така би ги дефинирал :P :D.

Да, b/g се... можно е втората тура што ја нарачав да беше b/g/n (не беа истите чипови), ама сигурно не се b/g/n/a ;D.

Инаку, еве ги, ама не знам зошто волку скапи се сега ???. Јас ги земав доста поевтино, некој bundle беше, 10 комада првиот пат купив, вториот 5 комада... не сум сигурен за цената, ама под долар беа 100%... максимум едно да беше по $0.5, ама не верувам дека повеќе од тоа да беа.


--- Code: ---https://www.ebay.com/itm/224247404551
--- End code ---

GigaWatt:
Еве, направив шема ;)... бидејќи во description авторот никаде не ставил линк до шема ::).

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version