Други технологии > Автоелектроника

Standalone ECU или open source ECU

<< < (9/9)

mrmut:
Немам видео докази , затоа низ гаража се наоѓа некој стопрн клип , скината клљипњача и други одтатпци од експерименти
Не дека исти вакви работи не се дешааваат и на фабрички изведби.
Интересно е додека работи , трпиш нервози додека да го проработиш и ако се деси нешто уште повеке нервози

dr-mr:
За жал немам видео од тоа. На форд капри ми се има кршено радалицата клипначата на вториот клип и главата, клипот заедно со главата се зари во хаубата. Сето тоа траеше неколку секунди, на бензинска после ставање бензин(еден период во Струмица имаше на една бензинска 120 октански бензин) , на самото тргнување експолодираше моторот ја подигна целата предница од земјата. Интересно искуство кое доведе до тоа колата да заврши како старо железо.


Кога би експериментирла пак со мотори и ECU не би се замарал со играчки или самопрајски склопови.
Ризикот е преголем да некоја од тие самопрајските играчки за.бе на афтопат и некој со 250 се зарие во мене, видов колку брзо може возило од 240 да намали на под 100. Не благодарам.
Би земал некое aftermarket ECU како  Motec, Bosch Motorsport, Haltec или нешто слично. Иако не се open source имаш многу можности за манипулација и за работа со custom мапи, а се многу посигурни, помоќни и побрзи од некое ECU со atmel или pic чипови.

bicikle:
Најверојатно од картерска компресија ги избива клиповите, инаку компресијата го турка клипот на доле, али деклата би одела на горе ( низ хауба ). Интересно беше еден "мајстор" на пезетката ко ги стегаше свеќиците со коноп :)

dr-mr:
Во мојот случај таа катастрофа се случи најверојатно поради истрошеноста на коленестото вратило(радалицата) и истрошеноста на главата(деклата), бидејки претходно беа оштетени од прегревање и двете беа доработувани, рамнета беше главата и колената на вратилото, каде стојат летечките лагери.
Клипот може да биде исфрлен нагоре или надоле зависи од  насоката на движење во моментот.
Компресијата го бутка клипот надоле кога влегува гориво во цилиндерот(првиот такт) и кога има /експлозија/експанзија(третиот такт), кога се врши компресија(вториот такт) и кога се врши издувувахе на издувните гасови(четвртиот такт) клипот оди нагоре, доколку се скрши клипначата или коленестото вратило на клип кој се движи нагоре (вториот или четвртиот такт) клипот ќе биде избиен нагоре.

mrmut:
На нормално возење никогаш нисто ми се нема десрно на мене лично , познавам еден кип слички на други лиѓе кои после трагедијата раскажуваат и се паѓа во несвес од смеење.

--- Quote from: dr-mr on 22.06.2020, Monday, 18:11:52 ---Кога би експериментирла пак со мотори и ECU не би се замарал со играчки или самопрајски склопови.
Ризикот е преголем да некоја од тие самопрајските играчки за.бе на афтопат и некој со 250 се зарие во мене, видов колку брзо може возило од 240 да намали на под 100. Не благодарам.
Би земал некое aftermarket ECU како  Motec, Bosch Motorsport, Haltec или нешто слично. Иако не се open source имаш многу можности за манипулација и за работа со custom мапи, а се многу посигурни, помоќни и побрзи од некое ECU со atmel или pic чипови.

--- End quote ---
Имав купено Ecu master со се инсталација со сите конектори се нај нај , фунционираше некое време и кога се зафркна нешто , ма не менуваа нешто внатре ма не го преисталираа софтверот , трк до бугарите знарле , оди во грција и на крај икубав се и купив link g4+ и он работеше изведно врме добро и почна да не чита вртежи од радилица кога е топло или кога ке ја оставам колата на сонце , по препорака по форуми сменив lm1815 и некој други равоти околу , никаква разлика и тој го искубав го фрлив на рафт во подрум и си го вратив megasquirt 2 ваков таков самонаправија ама си тера без проблеми.
Не сум имал време да го ставсм на кола Speedunio што го склопив со Mega2560 вака на пробна маса работи супет
Украдов школо од ecu masterot  и likg g4 за некој склопови а дека користат нешто многу по брзо и по моќно или поврке меморија не би рекол , а се скупи многу и за секој додаток нахнадно кошта пари , кај open source ecu  е скоро безплатно само се нервози ќе работи или нема да работи ако не работи ке се потрудуш малку и ќе го профинционира  ;D

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version