Author Topic: Дрско однесување на членот Toma  (Read 8298 times)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Да не ми се лути никој, ама еднаш не заприметив и напишав долг пост со латиница, и кога се сетив по 15 минути, а бев излезен од дома, во градски од телефон го препишав со кирилица само за Тома да не ми вика, а знаев дека ќе ми вика... ;D Сум проверувал постови по 3 пати да не сум напишал сватив место сфатив, сум читал дискусии дали било бобина, бомбина, бомбона или високонапонски пулсен автотрансформатор за примена во автомобилската индустрија за палење на горивото во мотор со внатрешно согорување... ::)
И во овој случај, не велам дека не биле корисни тие членови на моменти и дека само делеле правдини, ама самото тоа што треба да ставам ваков "disclaimer" на крајот на постот кажува доволно, олабавете малце, не пишуваме докторска дисертација...  ;) Имам заприметено дека многу учени луѓе со големо искуство си даваат за такво значење дека тие се задолжени за работи што понекогаш и не се во нивната област, и сфатив дека тоа е нормално веќе, сум имал такви наставници, професори, колеги, познаници... (иако професорка по програмирање ми скрати пола бод за да не фатам петка заради граматичка грешка бидеќи брзав, и тоа не го оправдувам...) Јас мислам дека е доволно да се пишува со кирилица и да биде литературно, се понатаму е до самиот член и како тој сака да се претстави на форумов, и дали сака да биде сфатен сериозно. Не дека батка и тома ми се немаат најдено, ми се нашле да ми укажат на грешки, а батка прв пишуваше и ми праќаше пробани шеми на секоја моја нова тема.
Еве го моето скромно мислење за овој проблем, без цитати, излишни се.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Kaj e MAKEDONIJA членот ? Ме потсетивте со правописот и латиницата...

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Без "Ј" е, затоа можеби не си го нашол.
http://elektronika.mk/index.php?action=profile;u=280
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Според мене темава нема вооопшто смисла да биде на овој форум, бидејќи ова е технички форум и место каде што треба да се шири техничката култура, а не и општите правила на однесување и комуникација со членовите на форумот. Така што не вреди воопшто да се коментира на таа тема, затоа и поголем дел од членовите не се вклучени во темата, а некои се дури исклучени и од форумот пред воопшто да започни дискусијава.  :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
..., а некои се дури исклучени и од форумот пред воопшто да започни дискусијава.  :D

Ако мислиш на batka, никогаш не бил исклучен од форумов (баниран), само беше тргнат од администрацијата (му беше одземен статусот модератор), толку.

Околу остатокот, апсолутно се сложувам. Но, нели мислиш дека поради недостаток или неадекватна комуникација, на многу од членовите им е нелагодно да пишат post на форумов? Јас имам таков впечаток. Гледам кој е најавен на форумов и многу пати имам начекано членови кои не се дел од оние 10-тина кои најчесто post-ираат на форумов, но... ете, нема post-ови од нив (од некои од нив имало порано, post-ирале, но сега повеќе не).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Без "Ј" е, затоа можеби не си го нашол.
http://elektronika.mk/index.php?action=profile;u=280
Не е известен изгледа, нема некој личен контакт ?
Атанас таман си е темата, да немало потреба немало да се отвори... 

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не е известен изгледа, нема некој личен контакт ?

Исвестен за што? Дека форумот има сменето адреса?



Тогаш форумот веќе беше на нова адреса, а освен тоа беше пратен mail до сите членови дека адресата на Македонскиот форум за електроника е сменета... и очигледно го примил.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
хмм.. Све мислев дека на .mk сме од годинава....
Скриј му го мајлот  ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хммм... изгледа во право си.

Code: [Select]
http://elektronika.mk/index.php?topic=14380.0
Промената изгледа беше во ноември, а не октомври... превирките околу стариот domain изгледа беа во октомври.

Добро, ќе пратам нов newsletter до сите членови, бидејќи кога го праќав стариот, направив мала грешка со подесувањата за mail cue-то и не мислам дека mail-от стигна до сите членови :-\.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Каде забегавте. Држете се до темата.
Quote
А добро, ајде еве, како би ја крстил ти темата? Дај предлог, можно е да е подобар избор од насловот кој го има сега.
Бидејќи јас сум црната овца нај реално е
-Дрско однесување на членот Toma-

Патем
Quote
Гледам кој е најавен на форумов и многу пати имам начекано членови кои не се дел од оние 10-тина кои најчесто post-ираат на форумов, но... ете, нема post-ови од нив (од некои од нив имало порано, post-ирале, но сега повеќе не).
Users active in past 60 minutes:
Стави го на 15 мин  и резултатите ќе ги видиш.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Бидејќи јас сум црната овца нај реално е
-Дрско однесување на членот Toma-

Средено.

Users active in past 60 minutes:
Стави го на 15 мин  и резултатите ќе ги видиш.

Тоа не го менува фактот дека се најавиле.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Благодарам што ми ја исполнивте желбата.
Сепак провери дали не го менува фактот дека се најавиле:
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не, не го менува фактот дека се најавиле, колку што можев да видам, нешто прочитале (некоја тема или post), и се одјавиле.

Не викам дека само однесувањето твое и/или на некои други членови е причината зошто голем дел од членовите не post-ираат на форумов. Апсолутно дека не е... но да, сметам дека и тоа допринесува.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Времето од 60 мин беше мој предлог.
Првата опција си беше 15мин.
Ми исполнивте неколку желби ако може и оваа.
Поставете на 15мин да видиме како ќе фунционира.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Поставете на 15мин да видиме како ќе фунционира.

Нема проблем ;). Подесено на 15 минути ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."