Останато > Алат

Универзална контрола со димер за леткуми, сијалици, бормашини, брусилки, итн.

<< < (2/3) > >>

krema:
Имам една бормашина со расипана контрола (има и преклопниче за лево/десно) и ваков китајски димер, па ќе гледам дали ќе можам да го сместам во рачката или ќе правам како во првиот пост.
Ако биде како во првиот пост тогаш ќе треба да го исфрлам (расипаниот) контролер од бормашината.
Инаку одлична идеја. :)

GigaWatt:

--- Quote from: LordZi on 20.08.2019, Tuesday, 15:45:50 ---На триакот за тие струи му треба озбилно ладење, со фабричкото ладилниче не би го треал повише од неколку стотини вати континуирано ;).
--- End quote ---

Го оставив 10-тина минути со греачот... топол беше ладлиникот (се допираше со рака краткотрајно), но не би рекол дека е пред горење триакот ;).

GigaWatt:

--- Quote from: krema on 20.08.2019, Tuesday, 15:48:22 ---Имам една бормашина со расипана контрола (има и преклопниче за лево/десно) и ваков китајски димер, па ќе гледам дали ќе можам да го сместам во рачката или ќе правам како во првиот пост.
--- End quote ---

Има место каде да се стави, но јас не би го поставил на рачката... би го ставил на една од трите позиции на сликата, зависи каде има место и каков е внатрешниот дизајн на бормашината ;). А на местото на старата контрола, би ставил само тастер ;).



Според мене, најдобро е да е долу, во близина на прстот ;). Во таков случај, најдобро е ако ставиш прекинувач во форма на тастер (како кај старите телевизори и монитори, стискаш за да го пуштиш во работа, уште еднаш стискаш за да го исклучиш ;)) за да може потоа прстот да ти биде слободен за да може да го движиш потенциометарот ;).

LordZi:

--- Quote from: GigaWatt on 20.08.2019, Tuesday, 15:49:20 ---Го оставив 10-тина минути со греачот... топол беше ладлиникот (се допираше со рака краткотрајно), но не би рекол дека е пред горење триакот ;).

--- End quote ---

Абе ти знаеш дека кај мене се мора да биде over-engineered, па и ладилникот :D.

GigaWatt:

--- Quote from: LordZi on 20.08.2019, Tuesday, 16:10:24 ---Абе ти знаеш дека кај мене се мора да биде over-engineered, па и ладилникот :D.
--- End quote ---

Хахахаха ;D ;D ;D... добро де, ти може да монтираш надворешен ладилник на дозната ;D ;D ;D.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version