Author Topic: Старо „лампашко“ радио  (Read 2471 times)

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
Одг: Старо „лампашко“ радио
« Reply #15 on 18.06.2010, Friday, 16:01:24 »
и јас имам вакво само ја користам ел84 за појачало со еф86 како пред појачало и ке можеш ли да сликаш кај стои ел84 за да извадам деловите пошо сум ја извадил пред некое време и сеа нз кај стоеше

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Старо „лампашко“ радио
« Reply #16 on 18.06.2010, Friday, 16:39:54 (Edited 18.06.2010, Friday, 20:53:59) »
Ќе треба да го отворам, али ај, во теков на денов ќе гледам да post-ирам уште слики од него, ако веќе го отворам, ќе го сликам цело ;).

Споено мислење: 18.06.2010, Friday, 20:53:59
Еве ги сликите ;).



















It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Старо „лампашко“ радио
« Reply #17 on 18.06.2010, Friday, 22:02:56 »
само ме чуди како работи таа ламбичката за ниво на сигнал, како може да свети на пример само мал дел или само третина или половина? Да не е составена од многу сијалички внатре ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Старо „лампашко“ радио
« Reply #18 on 18.06.2010, Friday, 22:46:58 »
Па не, искрено не знам како работи, ама ќе пртпоставам.

Конкретно кај оваа ламбичка млазот се стреми кон средината на ламбичката, значи од двете страни (од горе од од долу) почнува син млаз и се стремат да се „допрат“ на средината од ламбичката. Кога е најдобро фатена станицата, тогаш скоро се допираат млазовите.

Е сега, принципот на работа е сосема друга ствар, претпоставувам дека станува збор за бомбардирање на некоја луминофорна (луминисцентна) површина со електрони (пошто и принципот на работа на електронските цевки горе долу се базира на тој принцип на работа, бомбардирање со електрони), така да претпоставувам дека со растење на напонот на некоја електрода од цевката се зголемува бројот на избиени електрони од проводникот и со тоа на некој начин се зголемува млазот на електроните и се зголемува должината на синит млаз. Е сега како точно се изведува ова не знам, ова чисто моја претпоствка, не знам дали ми е точна, но би требало да е ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Старо „лампашко“ радио
« Reply #19 on 19.06.2010, Saturday, 03:04:07 »
Тоа е слично на минијатурна катодна цевка :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Старо „лампашко“ радио
« Reply #20 on 19.06.2010, Saturday, 04:02:53 (Edited 19.06.2010, Saturday, 04:22:16) »
Па да, претпоставувам дека принципот на работа е ист, само применет на малку подруг начин ;).

Споено мислење: 19.06.2010, Saturday, 04:22:16
Случајно да не лута некој по форумов барајќи го моделот на радиото, полесно да биде ако користи search ;): Ei Nis Melodija RG 71
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."