Аналогна електроника > Високонапонска техника

Теслин трансформатор?

(1/3) > >>

Malecko:
Zdravo nov sum na forumov pa ve molam za pomos dali moze da mi pomognete ili da mi preporacate nekoja prodavnica koja prodava Neonski transformatori (en:Neon Sigh Transformer) so Primaren vlez 220V a sekundaren 15KV 20-80 mAh sakam da izrabotam Teslin Transformator.Odnapred blagodaram za pomosta! :) Eve ja shemata po koj sakam da go izrabotam Tesliniot transformator:



i eve slika od neonskiot transformator:

G*O*C*E:
брачко за што ке ти служи ова  :o

BorceBT:
Здраво. Добредојде на форумот, во иднина пишувај на кирилица!

Околу неонскиот трансформатор може да побараш во фирмата „Електро-Неон“ меѓутоа тие не се продавница и ќе треба да ги замолиш да ти продадат еден трансформатор со наведените карактеристики (ако воошто ги убедиш).

Второ и многу важно, ваквиот трансформатор и правење на теслин трансформатор со него иако изгледа едноставно е многу опасно (15.000 волти можат да „скокнат“ на 2 сантиметри од жиците во колото низ воздух) и можат да те убијат! Подобра и побезбедна варијатна ти е правење на теслин трансформатор со класични компоненти (транзисторски осцилатори и калем) па може дури и со појако сплит-трафо од телевизор.

Devil:
доколку не планираш нешто посебно со овај да правиш можеш многу едноставно да направиш со бомбина од кола :)
е сега искрата нема да биде толку долга ама сепак ќе имаш нешто како мини теслино трафо ;D

Malecko:
Ве молам дали ке може некој да ми прати шема на теслин трансформатор ама со сплит трансформатор од ТВ.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version