Други технологии > Автоелектроника

Проблем со треперење на светло на скутер

<< < (3/3)

bicikle:
Кондензатор ....

Toma:

--- Quote from: borisq10 --- ...Друго решение ми е од самиот ракбуратор карбуратор да ја појачам гаста да работи на поголеми обороти вртежи и тоа е тоа. Ми треба мн малку да ги показам покачам оборотите вртежите и се си е ок...
--- End quote ---
Според мене решение е да ги зголемиш минималните вртежи во минута и да си го решиш проблемот (кој во принцип и не е проблем...).
Патем треба да имаш упатство и инструмент кој ги мери rpm-1. И уште нешто, кога го користиш скутерот со најмал број на вртежи на мин ?!, скоро никогаш.

bicikle:
Према светлото ќе штелува. Не го користиш, ама на семафори во гужва си знае да појави разлика во потрошувачка....А и не пријатно е да ти трепка безвеза....

Toma:

--- Quote from: bicikle --- знае да појави разлика во потрошувачка....А и не пријатно е да ти трепка безвеза....
--- End quote ---
Колку во проценти би била зголемена потрошувачката на гориво?!
Па неме да трепка без веза ако е зголемен напонот преку минималниот број на вртежи!

bicikle:
Бензискиот агрегат е само 3-4 kW, па 200w би се осетиле, исто и 200 рпм+ би се осетиле, двотактните машини не се баш нај економични, да го возиш на пример во 7-8 попладне, нема да смени многу, ама рачунај во 4-5 во сета гужва кај што еден семафор го врвиш од 2 пати, гужва во сообраќај, чекаш во место предпоставувам дека сигурно ќе има разлика. На крај, треба да се проба секако ако испадне дека троши значајно може да се вратат обртаите.

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version