Други технологии > Компјутерска технологија и софтвер

Избор на екстерен диск

(1/15) > >>

pocttopus:
Ве молам за ваш совет каков екстерен да земам.
Во игра се:


* WD Elements SE 2TB - 79,99 € (2 год. гаранција)
* WD My Passport 2TB - 89,99 € (3 год. гаранција)
* LACIE PORSCHE DESIGN 2TB - 89,99 € (2 год. гаранција)
Фала.  :)

GigaWatt:
Било што само да не е на Micro USB ::). Ќе ти се зезне конекторот со 20, 30 пати стави вади ::). Тој последниот изгледа како да е со USB C-Type. Ако е навистина така, тој би го земал ;). Ваљда не ставиле USB C-Type и на двата краја ;D. Ако на едниот крај е со класичен A-Type USB 3.0, тој би го земал.

Овие сите се мали, така? Мислам 2.5", не 3.5".

pocttopus:
Да, сите се 2,5'' дискови.

Последниот е C-type со тоа што даваат две кабелчиња. Едното за порта USB 3, а другото е за C-type.
LaCie имаат неколку маани. Изработката на кутијата која е остри работи и лежно може да се оштети. Векот на траење е помал во однос на Rugged верзијата. Сепак го земав него во предвид пошто другите што ги има на располагање од Seagate и  ADATA некако не ми се доверливи според искуствата на другите.  :-[

Бенефитот со C-type е ако на двете страни се користи истата порта. Ако на другата има USB 3, тогаш брзината ќе биде колку што може таа да поддржи. Сепак утре ако земам нов лаптоп и ако на него има C-type ќе имам шанса да ја користам. Мада за да земам нов, ќе треба да поминат барем 4-5 години пошто пред некој месец се подновив.

Некој вели дека дури бил и поспор. ;D ???



Спецификации:

--- Code: ---https://www.lacie.com/gb/en/products/porsche-design/porsche-design-mobile-drive/#specs
--- End code ---

Atanas:
Јас го имам овој и сум задоволен. Го купив од Anhoch.  ;D

pocttopus:
Би можел да направиш еден тест  My Passport дискот со следнава програма?

--- Code: ---https://osdn.net/projects/crystaldiskmark/downloads/68624/CrystalDiskMark6_0_2.exe/
--- End code ---

Веќе имам еден WD Elements 1TB и ова се резултатите:



едит: морав да го едитирам постот пошто сум прикачил погрешна слика.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version