Аналогна електроника > Напојувања

Компјутерско напојување како полнач за акумулатор

(1/8) > >>

MKD-Boy:
Поздрав дечки,
Дали некој до сега, се има маткано со некое си компјутерско напојување,  да се извадат +13в и некоја поголема ампеража, да може да го полни акомулаторот?
Барав, по интернет, не најдов баш нешто салам, модификации ...

GigaWatt:
Може да се преправи, ама бара знање од принцип на работа на SMPS напојувања.

Разгледај ја оваа тема. Би требало да го има она што го бараш ;).


--- Code: ---http://elektronika.mk/index.php?topic=3660.0
--- End code ---

batka:
Од искуство , многу подобри се решенијата класика со трафо исправувач и одграничувач на струјата

MKD-Boy:
Тоаа, да ама сепак, ми се врткаат неколку напојувања.. па ај реков да почачкам нешто, пошо и ми треба полнач :) зимава, покрај фрижидерот, шо не ми мрзнеше  ;D, 2та акомулатори ги исцицав, од верглање ..
П,с немам баш некое снажно трафо..

bicikle:
тебе другар палењето не ти е поддесено, немаш компресија, можда и некоја карика отидено. Инаку јас имам голф 3, 20 год стар, ако не запали првите 2 секунди, 3-тата обавезно пали. Е сега не знам што кола имаш, може да си од бт па било -30, но не би требало толку тешко да пали.
покрај тоа, еве некои линкови мене што ми помогнаа, но  напајањето беше цг-13ц ама може ќе најдеш и за твоите.

--- Code: ---http://forum.cxem.net/index.php?/topic/183665-cg-13c-%D1%80%D0%B5%D0%B3%D1%83%D0%BB%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BA%D0%B0-%D1%82%D0%BE%D0%BA%D0%B0/
--- End code ---



Мнгу побитно, правеше некој десулфатор низ форумов, ама ова напојување не е баш за со десулфатор. Инаку 14.4в треба да е полначот, но кога го полниш треб да си ограничен на 1/10 од капацитњетот, а потоа некој буст за верглање... Треба сета постоечка регулација да ја извадиш и да ставиш нова, едино оставаш тоа за усб, ќе видиш по шема. Ако ти е само за верглање користи го 5в линијата, повеќе струја дава а оди до крај 24в максимум.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version