Електронски уреди > Видео опрема

Кинеска Wireless Spy Camera

(1/2) > >>

Atanas:
Имам еден другар кој пред извесно време од ebay купи Spy camera. Но, има еден проблем. Не сака да се конектира WIFI сигналот со телефонот. Ова камерче кога ќе се приклучи на адаптер емитува негов WIFI сигнал ( бидејќи има таков чип на него ), но кога ќе влезам во WiFi подесувањата на телефонот, мрежата ја покажува, но не може да се конектира. Дали некој би имал идеја што би можел да биде проблемот? Двете LED диоди кои се на самата ППК светат константно (претпоставуваме не би требало?). Исто така, има и два прекинувачи на самата ППК, но кога ги поместувам не забележувам никаква промена. Ниту со WiFi сигналот, ниту со LED диодите (според мене, еден би требало да има функција на ON/OFF).

Секаква сугестија е добредојдена.  ;D






--- Code: ---https://www.ebay.com/itm/Mini-Wireless-IP-Hidden-Spy-Camera-WIFI-HD-1080P-For-Home-Surveillance-Camcorder/282956057417?_trkparms=aid%3D111001%26algo%3DREC.SEED%26ao%3D1%26asc%3D20160727114228%26meid%3D11558ee991d14c7ea6df2918f4efcfa3%26pid%3D100290%26rk%3D1%26rkt%3D2%26mehot%3Dpp%26sd%3D282956057417%26itm%3D282956057417&_trksid=p2060778.c100290.m3507&fbclid=IwAR00wHzuX4rHO8OlOakY29itaishkYiaml3NgregJDXF0K2SH3SjevwK-fc
--- End code ---

GigaWatt:
Бидејќи немаш напоменато, а продавачот има опција да бираш која камера сакаш да ја купиш, претпоставувам дека е онаа на која пишува "720P WiFi Spy Camera + 16G TF Card Reader".

Што пишува во упатството? Access Point е, Client или може да се конфигурира и како едно и како друго? Како се конфигурира? Кој Wi-Fi чип/модул го користи, да пробаме да најдеме datasheet.

Atanas:
Да, таа е камерата, заборавив да напоменам. Инаку, побарав од другарчето да ми прати слики од упатствата кои ги добил, ќе ги постирам тука. Сепак, јас мислам дека се работи за Access point само. На Wi-Fi чипот нема ознаки, веројатни се избришани. Некои од сликите се лоши, извинете, но такви ми ги пратија.  ;D





GigaWatt:
Значи телефонот ја гледа мрежата со SSID MD81S и внесуваш 12345678 како лозинка за неа и не се конектира телефонот? Што вика, погрешна лозинка? Заштитена е мрежата (има катанче на неа)? Ако нема, значи нема лозинка, се конектираш без лозинка на неа.

Си пробал да се конектираш за мрежата од лаптоп?

Atanas:
Вака, мрежата ми ја покажува на телефон како отклучена и кога ќе притиснам на неа да се конектирам започнува да се конектира "Connecting...", но по некои 3-4 секунди престанува тоа "Connecting..." и не покажува дека има никаков проблем. Доколку притиснам повторно за да се конектирам, повторно се појавува истата работа. Мрежата не ми бара да внесам лозинка. И не сум пробал да се конектирам од лаптоп, но пробав од 2 различни телефони.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version