Author Topic: Voice modulator со HT8950  (Read 1040 times)

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3152
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Voice modulator со HT8950
« Opened on 25.07.2018, Wednesday, 14:19:16 »
За сите што им треба или сакаат да експериментираат со звуци, еве еден мал и ефтин модулатор на глас со интегралното коло HT8950 (се наоѓа на ибеј за помалце од 2$). Има можности за разни интересни ефекти, кои се подесуваат со три прекинувачи и четири тастери, кој сака може да побара на јутуб како звучат... ;)

Шемата и изглед на плочката:Иначе, делот од шемата со излезниот засилувач го исфрлив од плочката, на кој му треба може да додаде мал засилувач со LM386 или сл. Исто така имајте во предвид дека плочката е цртана за HT8950, а не за HT8950А, кој не е пин-компатибилен со првиот, има помалку пинови и помалце опции за подесување на ефектите.
Готовиот модул:За крај, плочката и даташит за колото:
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12870
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Voice modulator со HT8950
« Reply #1 on 25.07.2018, Wednesday, 21:51:03 »
Интересно ;). Сепак, да бидам искрен, поинтересна ми е Шпањолкава 8).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 707
 • Gender: Male
Re: Voice modulator со HT8950
« Reply #2 on 25.07.2018, Wednesday, 23:48:03 »
Добар проект,

btw си направив subscribe на Шпањолкава, да ти е милина да ја гледаш. :)
tnx Giga


Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3152
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Voice modulator со HT8950
« Reply #3 on 25.07.2018, Wednesday, 23:56:44 »
Сепак, да бидам искрен, поинтересна ми е Шпањолкава 8).

И јас искрен да бидам, ко за тебе е скроена... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12870
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Voice modulator со HT8950
« Reply #4 on 26.07.2018, Thursday, 02:22:51 »
Море како зборува, да ти е милина да ја слушаш 8). Појма немам што зборува, ама како ми легнува на уво, м, м, м...

Патем, темава за проектот беше ::) :D. Интересен е и можно е во иднина со нешто да го искомбинирам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 4042
 • Gender: Male
Re: Voice modulator со HT8950
« Reply #5 on 26.07.2018, Thursday, 11:01:36 »
Ти ако толку веч сакаш шпањолки да слушаж, побарај од временска прогноза, тие по мелодични се :)

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9428
Re: Voice modulator со HT8950
« Reply #6 on 26.07.2018, Thursday, 14:27:12 »
Гига, криј ја темава, да не прочита твојата шпањолка од дома, па да видиш што е ;)... мрак на очи... ::)