Останато > Алат

Гравирки и слични електрични машини

(1/26) > >>

GigaWatt:
Тука можете да терате општа дискусија околу гравирки и некои слични електрични машини. Шрафилици не спаѓаат во оваа категорија. Се што има футер, има над 10 илјади вртежи во минута и не се мачка на леб, спаѓа во оваа категорија :D ;).

bicikle:
Бидејќи најверојатно јас бев иницијатор за трмава, да почнам.
Една од моите најстари и најкористени дупчалки. Не е баш гравирка, али има 10+к рпм има фиксен футер и се надевам ќе ја примите во друштво :)
Се работи за diy дупчалка, без регулација со тастер(заслужила и подобар тастер ама арна си е и вака)
Составена е од купечки футер(на друг мотор) но беше "шашав" па сега бургијата се мота со жица околу нејзи, и тоа само делот што влага во футер и се леми. Е малце ритуал, ама некако се испраксав па оди лесно. Жицата треба да е што е можно по тенка, а бургијата се врви 2-3 пати со шмиргла, па се намотува жица па флукс па се става во футер се центрира и се леми. За центрирање се користи 1-1.5в напојувае, се грее футерот со лемилица, ел. моторот е во погон т.е. врти(ептен споро) а врвот се допира нежно со мека површина(гума, дрво, кернирана пластика), а може и со прст (ептен споро врти на 1,5в, безбедно е) и се центрира идеално.
Одкако ќе сменам бургија(по потреба) може да се ужива во нејзината лагодност и мобилност, како и прилагодливост т..е работи 6-18 волти, не е пребирлива дали напојуваето е адаптер, батерија смпс, полнач за кола или било што што ќе даде 6-18в 1-3А, ептен ми е легната на рака, може не е за 200 плочки наеднаш бушење, ама за 5-6 плочки вопшто не се жали, а ако прегрее има доста интелегентна заштита- ми жежи доволно за да не се држи во рака, али тоа претежно се случува кога бушам лим, подебел алуминиум или слично. Можеби треба да ставам одзади "потпирач" за осовината, ама еве ја турка 7-8 година без луфта без проблем на осовината без сменети четкици(графитни конектори). Може да се примети дека не е штедено на коломаст (најобична, литиумска, 120ден/кг), редовно е “шлакана“ со коломаст така да работи како првиот ден (може звучи како за реклама, ама сепак не е за продавање :D )
Со крокодилките лесно е прилагодлива на било какви конекции.





*Админ ај малце помош за сликите, пробав со ова [ img]  [/img ], на старата скрипта фаќаше ама сега не сака...
To be continued...

bicikle:
....
Искуства од наши членови и од членови на други форуми:
Како што приметив Гигата Жан уживаат во следната гравирка

--- Code: ---https://www.ebay.com/itm/Electric-Dremel-MultiPro-230V-110V-Grinder-Rotary-Variable-Speed-Mini-Drill-Tool-/322383954440?_mwBanner=1
--- End code ---
, копија на дремел, според Гига подобра е копијата него оригиналот, со мала замерка што по доготрајна употреба загреваат лагерите, но можно е кај новите верзии е решен овај проблем.
Хахаха ужива во благодетите на парксиде (подетално тука http://elektronika-mk.net/index.php?topic=14277.0, последен пост), мислам дека гледав увозници на парксајд во мкд, но треба да се побара.
Членови од друг форум пак беа задоволни од следната

--- Code: ---https://www.aliexpress.com/item/Electric-Power-Tools-Mini-Drill-Dremel-Rotary-Tools-accessories-with-140pcs-drill-bits-cutting-discs-sanding/32525065438.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.VxcKew
--- End code ---
,
а другар мој (кој уствари е сребрар, али користи гравирка) е задоволен од раидер, купена од локална продавница и лесно достапна. На нејзе сајлата не е баш прецизна, но ако се користи директно прецизноста е солидна.
За разлика од гореспоменатите, Атанас имаше мали проблеми со екстул

--- Code: ---http://www.kupialat.mk/index.php?route=product/product&product_id=2986
--- End code ---
кои успешно ги реши и се надеваме долгорочно.
ќе продолжи, се надевам во догледно време

Toma:
Може вакво нешто да си насадиш.

bicikle:
Имам и такви футерчиња но на друго моторче (со регулација), ќе го презентирам кога ќе ми е при рака. Сепак тоа се покажа како по не прецизно од гореопишаното, мора да се кернира прво, но сепак менувањето бургија е далеку полесно. Претежно го користам за 1+ бургии. Гореспоменатото е доста лагодноо и без кернирање.
Едина мана што не е Бог знае што е инерцијата т.е. споро запира, па треба да се чека да застане кога се префрлаш на следна точка на бушење, но не е голем проблем.
Заборавив да пишам, моторчето е извадено од фен (за коса, најобичен). 

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version