Author Topic: помош-Искуство со кинески екрани за мобилни?  (Read 3539 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Дали некој порачувал кинески екрани за смртфони, имам самсунг ј3 2016, ми пукна екранот, па да не стои џабе, гледам кинески екран сосе тач е 20-30усд, а овде е 4000 ден, ко демек оригинал. Што мислите дали овие кинескиве се горе-доле доволно добри ?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: помош-Искуство со кинески екрани за мобилни?
« Reply #1 on 03.03.2018, Saturday, 21:38:50 (Edited 03.03.2018, Saturday, 22:42:14) »
Јас имав ставено таков екран ама тоа беше одамна на Нокиа symbian телефон.
Сликата не беше така реална и требаше да го гледаш екранот под одреден агол, во спротивно се прелеваа боите.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Јас имам порачувано кинески екрани за телефони и таблети, обично се добри само еднаш за тавблет (Surface Pro 3) не работеше екранот.
Немаш никаква гаранција дека ке биде добар тоа е лотарија.
Ако порачуваш прочитај што кометари имаат пишувано други што купиле има продавачи што продаваат добри екрани.
Ако го купиш најефтиниот ке добиеш ѓубре.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Па го гледав директно тој што има најмногу продадено, 70% се задоволни... Цените беа најчесто слични, а поскапите имаа само алат како додаток... Сепак треба 4 пати да се зезнам на али експрес за да ми дојде како да сум сменил овде.

Offline Steff_92

  • Нов член
  • *
  • Posts: 22
  • Gender: Male
Јас порачував за LG G2, како што велиш 3 пати поефтин, ама за месец дена почна со флеки на дисплејот, чудни точки и сл.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
А на која страна ги наогаш кинеските екрани мене ми треба за еден модел на Самсунг, дали можеш да посочиш линк?

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Напиши што бараш !!!
Code: [Select]
https://www.aliexpress.com
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
И онака све е мејд ин кина, овај оригинал беше па рикна за 3 месеци...
Инаку алиексперс, ибеј, fasttech.com, gearbest.com.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: помош-Искуство со кинески екрани за мобилни?
« Reply #8 on 06.06.2018, Wednesday, 16:42:20 (Edited 07.06.2018, Thursday, 17:49:47) »
Порачано од
Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/AMOLED-5-0-J3-LCD-for-SAMSUNG-J3-2016-Display-J3-2016-LCD-Touch-Screen-Digitizer/32836734271.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.3da24c4dgkJgGoСпоро стигна, али стигна. Екранот, електрониката е сосем во ред, заштитната маска е некако слаба, оригиналот е огноотпорен на високи темп, и ептен тешко се крши, овај е доста по кршлив, обвезно заштитна фолија. За парите бомбона.


Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Стави твои слики да видеме како легнало :)


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Го трампав, општо самсунг ј3 2016 се осетливи т.е. не е за мене таква работа, али не се познаваше дека е нешто сменето. Иако си кажав.