Помош за форумот > За потенцијалните и новите членови

Повторно online :)

<< < (2/2)

LordZi:
За жал, така е ко што пиша, нема веќе интерес од нула да правиш нешто, печатиш плочка, собираш делови, кога можеш за дел од цената да си нарачаш готово модулче. И мене ми е често поедноставно вака да направам отколку да развивам некој уред од нула.
Додај ја на ова општата ситуација, незаинтересираност и аптија што ја запоседна Нашата Земја, тоа што голем број млади отидоа негде надвор, а и тие малце нови ентузијасти што се појавија на форумот беа малтене “избркани“ од поранешни членови на администрацијата ради лични хирови и нека не те чуди зошто сме тука каде што сме...

krema:
Времиња.

mikromk:
Ево едно мое мислење,
Дефинитивно се се смени ,мое скромно мислење е дека полека згаснуваат  вакви  специјализирани  форуми секаде во светот.
Пример и големиот DIY Audio форум  не е тоа што беше исто е и со Хрватскиот . Дефинитивно подолго време  Arduino е главно сто го работат помладите колеги и тоа го објавуваат на YouTube. Еден мој колега има објавено 360 видеа. Ентузиаст секогаш ќе има . Стана се глобално и на  форумите кои се локални  не гледам светла иднина. Глобалните  форуми на англиски јазик имаат посветла иднина само поради јазикот на комуникација.
Во моментов  и долгорчно ќе има работа за одржување и сервисирања  на ЦНЦ машини . Но за ова треба многу  посветеност .Во Македонија јас знам само за еден позбилен сервис за ЦНЦ машини. Сигурен сум дека во Македонија има над 300 ЦНЦ индустриски машини (глодалки,стругови,бризгалки , ласери ....) од кои голем дел се купени половни. Млади електроничари само напред  помина времето од поправка на телевизори, појачала ........

bicikle:

--- Code: ---https://www.youtube.com/@user-hm8kz8fn7i/videos
--- End code ---
ќе пробам да го убедам за поќе видеа.
Имаш вибер?

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version