Аналогна електроника > Сè останато

Ми треба помош околу BTA25

(1/9) > >>

bicikle:
Пробав неколку шеми од нет за драјвање на тријак, али во најдобар случај имаше регулација од некои 70-100%. Е сега ако има некој некока шема или идеа кало да се зголеми опсегот баре од 20%, или пак да го врза како прекидач на термостат...фала.

GigaWatt:
Околу вториот дел, како прекинувач за термостат, може да се изведе со PTC или NTC... мада, не знам колкава е максималната и минималната температура на која треба да прекинува, ама ако е од 0 до кај 100 степени, може да се искористи PTC или NTC.

А околу првиот дел... има покомплицирани шеми online кои вршат прекинување во сите 4 квадранти (0-90 степени, од 90 до 180, итн.) и тие вршат регулација од 0 до 100%, но не се баш само спои диода, еден потенциометар, диак и шибај. Моментално тестирам една проста шема која има регулација во два квадранти (од 50% до 100%) и има имплементирано елиминација на хистереза. Во досегашните тестирања, ми се покажа како солидна солуција за евтина контрола за леткум ;). На минимум, пропушта само една полупериода, на максимум ги пропушта и двете полупериоди. Ако ти одговара, ќе ја post-ирам шемата ;).

batka:
Проблемот е во хистерезисот.  Најди шема, има на нет.

bicikle:
Со слични триаци како BTA 16, 226 и помали имаше далеку по голем спеКтар.
Но сепак ќе пробам со некоја од шемите. Гига добро би било да ја пуштиш шемата.
Инаку како термостат мислев да работи со класичен термостат триаков да е наместо контакт, затоа што печката е 2,5kW и прилично брзо ги гори термостатите.

GigaWatt:

--- Quote from: bicikle on 23.09.2017, Saturday, 14:26:24 ---Гига добро би било да ја пуштиш шемата.
--- End quote ---

ОК ;). На друго PC ми беше, затоа не ја post-ирав веднаш ;).

Еве ја.



Едните вредности се за 115V, другите за 230V. Мислам и дека вршев некои мали корекции на шемата. R4 и R5 мислам дека ги поставив да бидат 15K за побрзо полнење на C1, а вредноста на C1 ја имав зголемено на 470nF. R6 може да го елиминираш и да ги оставиш само L1 и C2. За да не му ја мислиш многу за L1, може да ставиш спрегнат калем, како што ги има во примар на SMPS напојувања, а вредноста на C2 не мора да е 100nF, може било која вредност да биде од 100nF до 1uF... јас мислам дека имав ставено 220nF.


--- Quote from: bicikle on 23.09.2017, Saturday, 14:26:24 ---Инаку како термостат мислев да работи со класичен термостат триаков да е наместо контакт, затоа што печката е 2,5kW и прилично брзо ги гори термостатите.
--- End quote ---

И јас имав размислувано во оваа насока со пумпата за вода, ако ти текнува на темата. SSR, само тоа те спасува... но и класична шема за окидање, како што има post-ирано batka е сосема солидна солуција. Електрониката за контрола може да биде изведена со... еден или два транзистори и еден PTC или NTC, имам гледано такви шемички online, само треба да ја прилагодиш на твоите потреби ;).

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version