Електронски уреди > Видео опрема

Canon a 410

<< < (2/3) > >>

MarkoMK:

--- Quote from: Otpor on 23.04.2017, Sunday, 22:46:35 ---Ништо од апдејтот,сензорот е ....го има на Али ама не се исплати и цената и чекањето
Ќе оди на викендица за фото склопка
Како и дае фала за советите  :)


--- End quote ---

Дај кажи што може да се направи, и јас имам еден апарат дома расипан е механизмот за зумирање, иначе електрониката е ОК.

Otpor:
Можи да на мојов апарат се намести твојот сензор..тоа е наједноставно.А да ја поправаш механиката на зумот или пак електрониката или пак можеби моторчето нема шанси,едноставно не се исплати,за друго да не правиме муабет  ;).Мислам ако е исто како моево Канонче,ако не..... ???

GigaWatt:

--- Quote from: MarkoMK on 29.04.2017, Saturday, 07:40:07 ---Дај кажи што може да се направи, и јас имам еден апарат дома расипан е механизмот за зумирање, иначе електрониката е ОК.
--- End quote ---

Си го носел на плажа а ;D?

Нов механизам, нема друго решение... без разлика дали е оштетен механизмот од песок или од пад. Ги има не ebay, се наоѓаат ;). Расклопувањето им е многу тешко, а да ги склопиш пак назад... треба да погодиш се на место и по правилен распоред, леќи, шрафчиња... еднаш имам расклопено... не успеав да го склопам пак назад ;D. А и да го склопиш, сигурно за нијанса ќе бидат изместени центрите на леќите и најверојатно нема да може да фокусира како што треба.

nsu:

--- Quote ---Мислам ако е исто како моево Канонче,ако не..... Молам?
--- End quote ---
А па кај сите исто е Отпор сите се со механизам ептен неможе сум отворил неколку апарати толку им е зумот ако отиде ако отиде сензорот тоа е  8) 8)

MarkoMK:

--- Quote from: GigaWatt on 30.04.2017, Sunday, 02:58:53 ---
--- Quote from: MarkoMK on 29.04.2017, Saturday, 07:40:07 ---Дај кажи што може да се направи, и јас имам еден апарат дома расипан е механизмот за зумирање, иначе електрониката е ОК.
--- End quote ---

Си го носел на плажа а ;D?

...

--- End quote ---

Абе со деца краставици кога садиш...   :)
имам мало дете, го начекал апаратот и најверојатно пробувал да го сопре објективот кога излегува (кога ке го уклучиш апаратот), и тоа е тоа  :'( :'(  го сопре засекогаш

Иначе и јас пробував да го направам, ама што викаш тоа деловите ептен ситни се, мали запчаничиња, и штрафчиња минијатурни... нема шанси да ги погодиш

@Otpor
Не ми е Canon, Nikon ми е апартот    :) :)

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version