Author Topic: microcontroller проекти и туториали  (Read 890 times)

Offline meraba

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
microcontroller проекти и туториали
« Opened on 01.06.2010, Tuesday, 01:23:57 »
Здраво момци и девојки(ако ги има :)),

Од секогаш ме интересирале микроконтролериве ама никако да почнам да се занимавам со нив. Може ли да ми дадете некој туториал или некои мали проекти кои би ми помогнале барем да почнам од нешто....

Еве и неколку прашања:
Која е разликата PIC do PIC, како да знам кој PIC  да го користам за некој проект?
Некоја едноставна шема за да направам програматор?
Има ли разлика кој програмски јазик би го користел?

Иако сум тотална дупка во областа на електрониката и микроконтролерите имам солидно познавање од асемблер кое се надевам ке ми ја олесни работата до негде....

Поздрав

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Вака за да почнеш со микроконтролери треба колку толку да знаеш аналогна електроника и нешто дигитална, ова е за да можеш да го смислиш дизајнот односно за да може д аго направиш она што ти е во замисла
во врска со избор на пиковите, тоа треба пак според дизајнот да го правиш, доколку планираш некој мали работи почетнички (за тестирање) може да земеш PIC16F628 овој пик има доволна меморија и е доста моќен за така помали работи
доколку сакаш нешто поголемо и ти треба поголема моморија може да го користиш pic16F876 мислам дека беше, а доколку пак сакаш повеќе влезноизлезни единици со многу повеќе меморија може да го користиш PIC16F877

Шема има на форумов неколку испитани програматори, земи прави го тој од БорчеБт
инаку супер е тоа што знаеш асемблер мн ќе ти користи :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
За почеток прочитај си ја скриптата од емитер, Микроконтролери 1. Направи си го JDM програматорот, симни си IC Prog и почни со едноставни проекти (со готови кодови)...  ;D

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Или снабди се со ардуино па да ти е милина да работиш.
I reject your reality and substitute my own.