Author Topic: Отстранување на корозија од бакар  (Read 1240 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Отстранување на корозија од бакар
« Opened on 31.05.2010, Monday, 15:39:42 (Edited 31.05.2010, Monday, 15:50:25) »
Имам неколку склопови кои имаат фатено корозија (потемнети бакарни водови) па има ли некој доста ефикасен спреј или друг начин за да се отстрани корозијата од бакарот ?
Па потоа да можам да ја заштитам плочката со калајлисување или сл.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Јас правам вака меѓутоа мора да се користат ракавици!!! Земате сунгерче за садови, го натопувате малку со солна киселина и ја триете плочката одоздола. Водовите го добиваат бакарниот изглед. Сунгерчето го миете убаво со вода. Со такво измиено сунгерче (влажно) ја чистите плочката за да нема веќе киселина на неа. Ја сушите плочката и прскате на неа Plastic спреј или некој прозирен лак.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Така е Борче. Понекогаш за поситни работи каде што не може да се употребува начинот кој ти си го кажал може да се употреби обична гумичка за бришење и суво крпче.
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Како што кажа Борче, солна киселина му е мајката и добро миење после  :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio