Author Topic: Од каде се, се јавуваа на R4 Водно ?  (Read 1814 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
За оние што памтат, од кои други градови/места се јавуваа на R4 освен од Скопје ? Доколку се сеќавате дали биле со рачни или базни станици пишете.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Rodan

  • Guest
За викендов бев во Банско-Бугарија, и нормално носев мобилна станичка.

Успеав да остварам врски со десетина колеги(радио љубители се викаме таму,не радиоаматери :D ),
меѓу кои и LZ1UH.......
Покрај останатите разговори за состојбата околу РА тука и таму,колегата ми спомна дека во минатото работел на ски лифтовите горе на скијачките терени и во меѓу време одржувал врски со извесен Насуф од Скопје и тоа ПРЕКУ Р4 на водно!!!............

Кога се вратив во Ск,на Р0 се чувме со Z31XL и му ја раскажав случката........според него,Насуф е колега РА од Скопје кој што е вон етер(нема воопшто станица) од 1999-2000 година!?!?!......инаку човек со оштетен вид ,и заедно во клубот со Z31XL и Z33ROS.........


Ете,како се погоди ситуацијава со твоето прашање ;)........

Offline Z3nesto

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Насуф беше Z36ADA и да подолго време не е активен.
А ова со LZ1UH ме потсети да отворам еден постар дневник. Го најдов на 08.05.1995 сме се слушнале на R3.
LZ1UH и LZ3UH (Емил и Коце) беа редовни и на R3.

Пред 15тина години во Банско работеа симплекс на 145.375 и нема човек на кого не му излегле во пресрет во Банско ако требало нешто.


Rodan

  • Guest
Насуф беше Z36ADA и да подолго време не е активен.
А ова со LZ1UH ме потсети да отворам еден постар дневник. Го најдов на 08.05.1995 сме се слушнале на R3.
LZ1UH и LZ3UH (Емил и Коце) беа редовни и на R3.

Пред 15тина години во Банско работеа симплекс на 145.375 и нема човек на кого не му излегле во пресрет во Банско ако требало нешто.



Бреее,која историја.....супер,баш убаво чувство имав додека зборував со нив.Многу се професионални ,културни и услужливи(дури и помладите членови)......не ме пуштија дур не им објаснив како е кај нас околу РА,им беше интересно што ете имаат Македонски Р. аматер кај нив на гости.Немав многу време ,требаше и да се видиме баш со Емил.........Ја оставив станичката вклучена скоро цело време,па ме повикуваа неколку пати за тие 2,5 дена шсто престојував таму.Банско е на високо и одеа неколку репетитори од таму.......за жал јас отидов не спремен,па не запишав неколку знаци,инаку се јавија и од градот Русе една госпоѓа,од Софија една девојка и така натаму.......имаат поголем сообраќај од кај нас(бар на 2м и 70цм).......

И така,фино е кога ке видиш kako сеуште функционира хам спирит-от.........и се разменуваат искуства.

73 0д Z33IKN