Author Topic: Изработка на едноставен алармен систем  (Read 1973 times)

Offline dare532

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 126
Вака сега ќе ви објаснам како сакам да изведам алармен систем вие ќе ми кажете дали е избодливо. Сакам да ставам два сензори за движење (од тие за сијалици палење, рефлектори) да купам една сирена е сега незнам дали ке најдам поевтина варијанта од 220в, ели пак ќе комбинирам со од кола сирена за аларм што е ќе ја поврзам со адаптер. И мислам дека вака би мозел да работи кога ќе детектира движење сензорот ќе ја вклучи сирената на сензорот се подесува време колку да свири и ако нема повеќе движење после одредено време ќе се исклучи сирената. Фала многу чекам одговори

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6340
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
темава не е за тука, во иднина ако прашуваш објавувај во "Побарувања"
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3152
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Ќе функционира ова како што си го замислил, со сирена наместо рефлектор, со тоа што ќе ти свири и на тебе кога ќе се приближиш, а овие сензори често знаат и да ги активираат животни, така што ќе имаш доста лажни аларми.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline dare532

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 126
И уште нешто да прашам дали двата сензори кога ќе се врзани, едниот  кога ќе се активира дали ќе му пречи нешто на другиот што не е активиран и дали сензорите ке детектираат движење и дење и ноќе. И да не знае некој од кај да најдам некоја евтина сирена 220 волти

Offline Nikol4e

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 77
Јас само знам дека постојам сензори со тежина,да бидам по прецизен,сензори кои се активираат над 55кг или над 80кг.Ова се користи доколку ставиш сензор во двор да не ти го активираат мачки или кучиња секој саат.  ;D

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 4042
 • Gender: Male
Можеш да направиш со стипки, ако ти е фиксен, на двете штипалки ќе ставиш штрафчиња, треба да се допираат. на нив ќе ставиш сериски врзана сирена(може и сијалица), а штипалките ќе ги ставиш на електрично неспроводлива површина на предметот кој сакаш да го заштитиш. Дополнитено штипките ќе ги зацврстиш со врвка за некој фиксен предмет, па кога ќе биде предметот поместен, штипката ќе се лизне и штипалките ќе се спојат... Слабо ми оди пејнт инаку ќе нацртав..

Offline dare532

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 126
Јас само знам дека постојам сензори со тежина,да бидам по прецизен,сензори кои се активираат над 55кг или над 80кг.Ова се користи доколку ставиш сензор во двор да не ти го активираат мачки или кучиња секој саат.  ;D
Ке се користи во викендица во село нема таму ни кучиња ни мачки може свиња дива да налета некоја само хехе не е проблем нека се активира. Него кажувајте дали ке функционираат двата сензора заедно врзани

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3232
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
да, ке функционираат двата сензори ако се паралелно поврзани
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)