Author Topic: Едукација  (Read 4339 times)

Offline vanne

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Едукација
« Opened on 17.02.2016, Wednesday, 13:18:33 (Edited 17.02.2016, Wednesday, 13:42:18) »
Вчера објавив видео на јутјуб каде што се обидов да им покажам на радиоаматерите почетници како да се најават на радиоаматерски репетитор. Мислам дека видеото ќе им се најде на многумина од помош. 73! 8)

Како да се најавам на репетитор (прва врска- почетници)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Едукација
« Reply #1 on 17.02.2016, Wednesday, 13:47:13 »
Реп+ ;). Не сум по радиоаматерството, но за поздрав е секоја ваква инцијатива бидејќи понекогаш знам да читнам нешто во делот за радиоаматерите и појма да немам за што се прави муабет ;D.

Се разбира, секогаш може да се побара online она што не го знаеме, но изгледа не сум се интересирал доволно ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Rodan

  • Guest
Одг: Едукација
« Reply #2 on 17.02.2016, Wednesday, 14:39:24 »
Вчера објавив видео на јутјуб каде што се обидов да им покажам на радиоаматерите почетници како да се најават на радиоаматерски репетитор. Мислам дека видеото ќе им се најде на многумина од помош. 73! 8)

Како да се најавам на репетитор (прва врска- почетници)

Ти си ок...........ама овој што ти рапортира,врска нема.....кај го најде :o

Offline vanne

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Одг: Едукација
« Reply #3 on 17.02.2016, Wednesday, 15:28:42 (Edited 17.02.2016, Wednesday, 16:25:44) »
Ти си ок...........ама овој што ти рапортира,врска нема.....кај го најде :o
 ;D ;D ;D ;D хаха абе остај , така се погоди..

Споено мислење: [time]17 Февруари 2016, 15:30:11[/time]
Реп+ ;). Не сум по радиоаматерството, но за поздрав е секоја ваква инцијатива бидејќи понекогаш знам да читнам нешто во делот за радиоаматерите и појма да немам за што се прави муабет ;D.

Се разбира, секогаш може да се побара online она што не го знаеме, но изгледа не сум се интересирал доволно ;D.
Tnx, секогаш сме тука за помош. Зошто да не те чуеме и тебе на бандот?  ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Едукација
« Reply #4 on 17.02.2016, Wednesday, 16:26:54 »
Tnx, секогаш сме тука за помош. Зошто да не те чуеме и тебе на бандот?  ;)

Не сум многу по тие работи... можеби некогаш... кога би имал повеќе слободно време и на тоа поле да се пробам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Едукација
« Reply #5 on 17.02.2016, Wednesday, 18:08:22 »
Реп + и од мене. Браво за сработеното.  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Едукација
« Reply #6 on 17.02.2016, Wednesday, 19:03:20 »
Вака сега- добра е едукацијава,ама не вака и на ваков начин.Ако прашате зошто - ете затоа после секоја *свирка * што ке купи некаква си радио станица од 20 ЕУ ке може да * штрака* и да се з......ва со вас. Врските преку репетитор не се врски за *банд* оператори, а ни за почетници. Прво, ваквиот тип на врски се наменети за употреба во *нормални*, ама и во вонредни ситуации, а не за муабети и праќање поздрави и честитки и делење *рапорти*. Ова треба да биде заштитена врска ( знаете веќе како !) и да се употребува повремено, односно според пропишана динамика.И уште нешто што не е кажано овде во едукацијава - почетникот треба прво да научи да слуша ,а тек после  да се уклучи во некаков си разговор.Муабети од тип на *скед* собирања најчесто го блокираат репетиторот во смисла што додека вие *разговарате * ,некој можеби се нервира и после настануваат проблеми. За рапортите - рапортите кои се даваат кога употребувате микрофон со било каква модулација ,можат да бидат само субјективни,бидејќи ретко  има опрема или се базира на некаква си мерна опрема.И да има ,рапортот е скоро секогаш субјективен!! Но ,и тоа не е лошо ако сте добронамерни! ;D
Со можноста за лесна набавка на рачни радио-станици мора да се канализира и употребата ба репетиторите и да се воведат мерки не секој да може да ги употребува. Затоа одамна е усвоена една платформа како да се пристапува кон ваков тип на врски и да се едуцираат ( на право место и начин) потенцијалните корисници.Толку засега од мене.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Едукација
« Reply #7 on 17.02.2016, Wednesday, 19:36:47 »
Видеото на Ване треба да даде поттик и на другите радиоаматери да бидат по ентузијастички настроени.


Tnx, секогаш сме тука за помош. Зошто да не те чуеме и тебе на бандот?  ;)

Не сум многу по тие работи... можеби некогаш... кога би имал повеќе слободно време и на тоа поле да се пробам ;).

Треба дефинитивно. Дури и да не си радиоаматер можеш да купиш радио станица по цена од 20 долари па нагоре и да зборуваш на PMR фрекфенциите 446.0 до 446.1 MHz. Доколку полагаш за радиоаматер тоа ке те чини само 500 денари и испит кој со гаранција ке го положиш а потоа ке можеш да работиш и на 144-146MHz и 432-438MHz и преку репетитори.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Едукација
« Reply #8 on 17.02.2016, Wednesday, 21:41:50 »
Треба дефинитивно. Дури и да не си радиоаматер можеш да купиш радио станица по цена од 20 долари па нагоре и да зборуваш на PMR фрекфенциите 446.0 до 446.1 MHz. Доколку полагаш за радиоаматер тоа ке те чини само 500 денари и испит кој со гаранција ке го положиш а потоа ке можеш да работиш и на 144-146MHz и 432-438MHz и преку репетитори.

Добро, добро, не ме тепајте ;D.

Знам дека постапката не е комплицирана, ама треба да се нафатам. До сега, не ми текнало... иако, да бидам искрен, како што пишав, знам понекогаш да се зачитам нешто во секцијата за радио аматери ;). Така да, не ме отпишувајте ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Одг: Едукација
« Reply #9 on 17.02.2016, Wednesday, 22:13:48 (Edited 02.09.2016, Friday, 14:34:55) »
Секој обид за промовирање на радиоаматеризмот во било која форма е за поздрав. Пофалби за Ване за ентузијазмот.
Знам дека е помлад оператор и врската што ја направи е во ред. Но сепак ќе мора да го корегирам.
Прво негова изјава од видеото која може да се чуе на 3:35.
"И на крај исто така се одјавуваме од репетиторот со нашиот повикувачки знак најпрво, а потоа и на нашиот соговорник..."
За време на QSO-то обата оператори правилно ги користат повикувачките знаци и неможам да сватам зошто ваков заклучок.
Како и да е, правилото гласи: Најпрво се дава повикувачкиот знак на соговорникот, а потоа го давате вашиот повикувачки знак. Oва е правило за одјава, за повикување на соговорник и повремено емитување на повикувачките знаци доколку радиоврската е подолга од 10 минути. Ова важи независно дали е врска преку репетитор или симплекс.
Другата работа која на која сакам да укажам е дека секоја врска мора да се заврши со повикувачките знаци. Тоа во случајов на видеово не беше така и врската ја затвори Ване само со 73, а би требало да беше:  "...73, Z33IKN ова беше Z31VAJ."

Во секој случај браво за Ване и продолжи понатаму. Се надевам темава нема да застане тука, само со ова видео. Радиоаматерите се претставници на својата земја и пред се џентлмени. Оваа тема нека помогне да и нашата земја добие нови млади оператори, кои ќе се однесуваат по правилата и ќе ја запазат етиката на радиоаматеризмот. Како свој придонес на темава ги поставувам следниве линкови од текст за Етика и процедури на работа за радиоаматери.
И тоа на англиски јазик
Code: [Select]
http://www.hamradio-operating-ethics.org/sites/default/files/fields/files/1-Eth-operating-EN-IARU-R1-V3-CORR-2011.pdfи хрватски јазик
Code: [Select]
http://www.hamradio.hr/download/Radioamaterska_etika_hr.pdfСе надевам некој некогаш ова ќе го преведе на македонски.
73

Offline vanne

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Одг: Едукација
« Reply #10 on 18.02.2016, Thursday, 13:24:07 (Edited 18.02.2016, Thursday, 13:28:24) »
Така е екипо, сосема сте во право и сите критики позитивно ги прифаќам. :) Но, и да грешам сепак подобро е некој да го каже знакот отколку да рече ' Ало ало CQ,CQ' со оглед на тоа што во клубовите нема ни о од обука, барем за мојот регион ....Јас таму сум член во клуб и обуката за 2м и репетитори сам ја стекнав слушајќи ги останатите како комуницираат преку нив. За жал тоа е тоа.. Со двајца без тројца не бива работа. Ама иницјативата со видеото мислам дека е добра работа, подобро нешто отколку ништо..
Поздрав, 73 8) :)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Едукација
« Reply #11 on 18.02.2016, Thursday, 18:36:26 »
Јас би рекол - ако знае некој подобро нека направи видео и нека го стави на форум. И за ване секако +реп  :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline vanne

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Одг: Едукација
« Reply #12 on 15.09.2016, Thursday, 09:33:07 (Edited 16.09.2016, Friday, 00:44:54) »

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Едукација
« Reply #13 on 16.09.2016, Friday, 14:53:22 »
Едно време го ставив Кодексот на Форум,на српски додуша,ама не се најде маж-радиоаматер да го преведе на македонски!! 8)

Offline Z3nesto

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Одг: Едукација
« Reply #14 on 03.10.2016, Monday, 09:42:21 »
@batka кодексот веќе 2 години се преведува и никако да му се најде крај. Барем тогаш беше даден на еден радиоаматер за превод.