Останато > Алат

Универзални рачни и електрични алатки и алати

<< < (2/8) > >>

GigaWatt:

--- Quote from: Z31GH on 10.01.2016, Sunday, 09:50:58 ---Гледам си го преврзал и прстот  ;D Од алатот ли е? 

--- End quote ---

Хахахахах ;D ;D ;D, не, не ми текнува од што беше, ама не беше од алатчево ;D. Сликиве се сликани поодамна. Сакав да отворам тема за алатчево од поодамна, ама никако да стигнам, и сега, кога требаше да си правам ново, апро по тоа, си викам, ај веќе кога го правам, да ја отворам и темава ;).


--- Quote from: LordZi on 10.01.2016, Sunday, 10:23:12 ---За вакви работи незаменливи се забарските алатки, кој може да најде, има разни шила, полуги, шпакли и што не... После одреден број стерилизирања потемнуваат и не се повеќе за медицинска употреба, па ако го замолите убаво вашиот стоматолог може да добиете неколку бесплатно... ;) Исто така доста се корисни и хируршките хемостати, ги гледав на бувљак, за држење мутерчиња и сл. на недостапни места се незаменливи...

--- End quote ---

Да да, во право си ;). Ете, видиш, не ми текнало до сега ;). Ќе пробам ако можам да најдам ;).

А хемостати се оние што личат на ножици, ама всушност се како клештички на крајот? А имаат и краен дел за „заклучување“ во определена стегната позиција, така?

LordZi:

--- Quote from: GigaWatt on 10.01.2016, Sunday, 19:18:24 ---А хемостати се оние што личат на ножици, ама всушност се како клештички на крајот? А имаат и краен дел за „заклучување“ во определена стегната позиција, така?

--- End quote ---

Токму така... ;)

batka:
Sorry GigaWat ! ;D Изгледа Божиќ не ме напушта лесно . 8) Се на се освен името ништо друго не повлекувам - да се знае! Добра тема!

GigaWatt:
Хахаха ;D ;D ;D, нема везе, здрави и весели само нека сме сите ;).

Z31GH:
Ваков алат користам и јас.  Еве ја мојата верзија на истиот, не е правен од мене, фабрички е. Принцип на пенкало. Го користам веќе 10 години и шилецот е секогаш остар и досега не сум го острел.





Досега многу ми се има најдено во машинската струка, како и во електрониката  :)

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version