Author Topic: Нов опсег во радиоаматеризмот ?  (Read 2078 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Нов опсег во радиоаматеризмот ?
« Opened on 06.01.2016, Wednesday, 13:41:53 »
Palm Springs commercial photography

Се протега некаде од 472,00 - 478,95 KHz, или тоа би било измеѓу средните и долгите бранови подрачја за радио дифузно емитување.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z3nesto

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
А што радиоаматерско имаше  во тој опсег?
Кај нас тој опсег не е доделен на радиоаматерите. Не летајте со пребарување на интернет за доделени радиоаматерски опсези посебно не споредувајте опсези во IARU-R1 и IARU-R2.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Како што гледаш на сликата имаше 3 слаби сигнали.
Сликава не е споделена од IARU-R1 и IARU-R2 туку од SDR online приемник.
Не гледам причина зошто да не споделувам, тоа е мое лично право и ова е форум каде секој може да праша нешто што го интересира.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

TeslaBt

  • Guest
Одг: Нов опсег во радиоаматеризмот ?
« Reply #3 on 06.01.2016, Wednesday, 15:44:04 (Edited 06.01.2016, Wednesday, 20:19:14) »
Ете прочитај тука.

Code: [Select]
https://en.wikipedia.org/wiki/600-meter_amateur_radio_band

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Не гледам причина зошто не би разговарале за оваа фреквенција во темава. Добро е да споделиме мислења. Линкт од википедиа што го даде теслабт има карта каде е дозволен бандот а каде не. Што се однесува за Македонија, не е дефинирано дали ќе биде или нема да биде дозволен. А и да сакаш да експериментираш на бандот не верувам дека АЕК одма ќе ти стави нож под вратот, барем тие се најтолерантни кон нас радиоаматерите. Сепак за овој банд ти треба посебна опрема и максимална снага од 1 ват. Според мене овој банд и не е интересен. А за антена да не правиме муабет, кој знае колкава би била таа :)
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Замисли, треба ептен голема антена а снагата е дури и недоволна за да ја напои цела антена со сигнал хаха и колку ке има домет тоа ;D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Ме заинтересира малку темева, не знам каква радиостаница би било тоа, немам сретнато ниту чуено за оваа фреквенција. Најверојатно радиостаницата за овој опсег би била самоградба, но не знам дали би се работело само телеграфија или би бил дозволена и говорна комуникација ???
Hams do it! With Frequency

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Dx-ер,јачината на сигналот нема врска со големината на антената!! Пример: QRPP со 0,5W  ја приклучуваш на иста антена како и 100W предавател.нема разлика.Сепак,овој споменат опсег ке биде само за експериментирање.Во овие опсези  само CW би било интересно,бидејќи за АМ ќе треба огромен предавател,посебна антена ... и два три АМ сигнали би го покриле опсегот. 8)

TeslaBt

  • Guest
Искрајно јас прв пат слушам за овој банд. Ако оди на АМ би требало да има многу голема антена и голема моќност на предавателот. Зато овде само CW би требало да има.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
AM или не, општата работа на овој банд бара голема антена, па макар било тоа и CW
Hams do it! With Frequency

Offline Z3nesto

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
DX-er не реков ништо против тоа што имаш објавено. Само за многу муабети на форумов (не викам лично ти) се правиме како многу ги разбираме работите, а после едни со други се бркаме по телефони да прашуваме глупости. Овде со коментарите делуваме како најголеми професионалци а позади тоа не ги знаеме ни основните работи кои се пропишани во правилникот за радиоаматери од АЕК. Од тој аспект првин прашав што радиоаматерско си слушал и да не е прават споредби доколку си слушал американци.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Џабе, не вреди тој банд барем според мене, со таа мала пропишана снага и на таа фрекфенција не се исплати да се инвестира и да се работи.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.