Останато > Алат

Дигитална лемна станица ЕМИТЕР

(1/5) > >>

tesla017:
Поздрав кон сите.
Еве и јас решив да се подновам со алат па го изработив контролерот од ЕМИТЕР :)
Ги следев упатствата од форумот а голема благодарност оде кон ShAdOw и неговата тема
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=10966.0

Контролерот си работе супер али изгледа сум баксуз по прашање на трафото, првиот беше преслаб околе 30 до 35W и зуеше на масата кога грее лемилото и за некој 15-20мин трафото беше врело.
Оти имаше еден трафо од 24V /50W 2A го растурив и го премотав бифиларно со 2 жици и така работе контролерот супер без проблем на масата и по 2-3 саата работа трафото се смлаче минимално побрзо загрева и убаво е одржува температурата.

Сега проблемо ми се јавува во кутијата кога го ставам капако од АТХ-о имам многу јако бруење и зуење на кутијата шо може да се виде во фториот клип.

Ако го занемареме трафото и зујањето овоа е одличен проект и вреде секој да го направе и користе.
Сега сум во потрага по трето трафо ега да го најдам :)























Еве и некој видео со отворен и затворен капак да се чуе нусефекто шо го праве трафото секој совет е добро дојден :)



Devil:
Трафото може да го излиеш со лак (потопи го во лак), стави му гумени подлошки за да се намали зуењето, најверојатно тоа ќе го реши твојот проблем

tesla017:
Не е само проблем во зујањето туку трафото од целата кутија праве електромагнет. Преска е премерено напоно падне на 22 волта кога грејачо работе. Нарачан е друг трафо од 2 х 13 волти околе 70 вати овај околе 50 па можно е да затоа зуе и овака се понаша. Оти кога не е оптеретен и кога го откачам од плочката нема никакво зујање и магнетни ефекти...
Споено мислење: 21.10.2015, Wednesday, 01:47:56А и кога ги споредам видеата овиа моји и од СхАдоВ неговата некако побрзу загрева...

Z31GH:
Добро си го направил, нема што. Како што кажа девил за идејата со лакот, тоа треба да помогне. Одлична изработка

Devil:
Провери околу делото со исправувачот можеби сам си се магнетизира некако, ако имаш нешто збунато во тој дел, ама и со полубранов насочувач не би требало да осетиш нешто посебно магнетизирање, околу делот со загревањето, моќноста да не ти е мала за рачката, ако е 48W декларирана дај и уште некој ват, 60W трафо би било добро

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version