Author Topic: Кој репетитор од каде најдалеку го отварате ?  (Read 22502 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Темава ја отварам со цел да споделуваме наши најдолги постигнати растојанија помеѓу радиоаматерски репетитори и радио станица, ниво на сигнал и сл. карактеристики.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Кој репетитор од каде најдалеку го отварате ?
« Reply #1 on 30.08.2015, Sunday, 22:25:03 (Edited 30.08.2015, Sunday, 22:28:01) »
Да споделам нешто од денес што многу пријатно ме изненади.

Шетав на планината Водно кај Скопје, и кога почнав да се симнувам надоле после втората кривина решив да видам дали ке досегнам со станицата до некој подалечен репетитор.
Видов дека Р2 ми враќа, односно го отворам. Почнав да викам и ми се јави радиоаматер од Ниш кој беше на Р2. Го слушав убаво, може беше Q4,5. Го прашав кој е овој репетитор и ми рече дека е на Копаоник и дека ме слуша Q4 односно со солиден сигнал. Снагата ми беше 5W, но според неколку радиоаматери што вршеле мерење на истата станица таа е 4W.
Да не заборавам, да го поздравам мојот пријател Ивица од форумот кој ми даде идеа дека ке го отворам репетиторот на Копаоник.

Не знам точно каде е лоциран репетиторот на Копаоник но сепак далечината е некаде меѓу 150 и 155km. Ако некој ја знае точната локација нека пише.



Потоа слушав и некои бугари зборуваа, но неможев да заклучам дали беа уклучени на српскиот Р2 или пак слушав некој бугарски Р2. Пробав да воспоставам контакт но не ми одговорија ништо.

Во спат само да кажам дека се појавуваше сигнал со некое титкање на некои си 5 секунди на фрекфенција на Р1, но кога пробав да го отворам, репетиторот не реагираше на мојот сигнал, вероватно е некој далечен репетитор.
Према
Code: [Select]
http://ham.pirot.org/ Р1 има најблиску во Црна гора.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одлично растојание за таа моќност во секој случај. Честитки.


Инаку јас од дома R3 го отворав, околу 90 - 100 км растојание. Не знам точно каде е или каде беше лоциран R3 освен дека беше некаде на Пониква.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
еве јас да споделам мое искуство.
Со рачна станица motorola GP300 Битола преку R7 направив радиоврска со радиоаматер од Косово, најверојатно имаше одлични пропагации тогаш. Преку R6 додека беше на Скопска црна гора имав радиоконтакт со жена радиоаматер од Сурдулица, Србија. Користев Yaesu FT-1500m со знага од 50 вати. Од Пелистер со рачна радиостаница имав радиоконтакти со бугарски радиоаматери, еден од нив беше од Софија, е сега не сум сигурен кој репетитор беше, но на таа висина се е можно. Од Велес R3 без проблем со рачна радиостаница
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Вчера повторно бев на врвот на Водно и со 2W успеав да го отворам Р2 на Копаонок. Оцента што ми ја даде колегата радиоаматер од Косовска Митровица беше 5 (нај висока оцена) со малце пуцкетање во позадина, кога префрлив на 4 (5) W сигналот беше чиста 5.

Р7 го отворив без проблем со 2W, оцената што ми ја даде радиоаматер од Прилеп беше 4.5
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Со што станица работиш ?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
DX-er, некаде на некоја тема прочитав дека R7 го имаш отворено со обичната пендрек антена со 5W. Од која локација во Скопје ? Јас од К2 неможам да го отворам со 5W

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Да, дури и со 2W го отварам во било кое време од денот. Тоа е бидејки живеам во населба Центар и од тамо има некаква видливост со солунска глава, или пак за малце нема, не знам, дилемата е само дали делот од Водно - марково крувче ми пречи или не. Разбирливо е што во Карпош неможе да се отвори тој репетитор. Вероватно со поголема снага како 10-50W ке го отвориш бидејки колега радиоаматер од Козле го отвара со 50W иако Козле е во уште поголема радио сенка од Карпош.
Да не излезе само се фалам  :D при тестирањето излезе дека само го отварам од Центар но за жал ништо не можат да ме разберат поради слаб сигнал  >:( така да сосем џабе ми е!
Од врв на Водно се отвара и се слуша Q4,5 со 2W и Q5 со 4-5W
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
@MilerovEfekt
R7 со рачна радиостаница со пендрек антена се отвара и од Битола
Hams do it! With Frequency

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Во битола да, оти го гледаш со очи скоро репетиторот :-)) Глеј колкаво е водно. Дај да го откопаме цело за да имаме оптичка видливост  :D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
R6 треба да го отвараш кој е на скоро иста далечина како R7 само што е по источно од Солунска.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline babaroga

  • Нов член
  • *
  • Posts: 10
Работи ли Туртел ме интересира?

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Кој репетитор од каде најдалеку го отварате ?
« Reply #13 on 10.09.2015, Thursday, 13:29:42 (Edited 10.09.2015, Thursday, 13:32:48) »
WTF  ??? Не сум знаел дека има радиоаматерски репетитор на локација Туртел или да се вика така
Hams do it! With Frequency

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Туртел е старата локација на R3.