Author Topic: Дискусија за проекти направени од членови и на форум  (Read 2340 times)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Дискусија за проекти направени од членови и на форум
« Opened on 06.02.2015, Friday, 17:12:09 (Edited 06.02.2015, Friday, 19:51:09) »
Тука ќе дискутираме за проекти кои може да бидат направени од членови на форумов, директно на самиот форум, односно тие ќе бидат развиени на форум.

1. Заштита за засилувачи и звучниц, идеја, концепт на работа и предлози

На многумина досега кои се занимаваат со изработка на аудио засилувачи,и звучници потребна му била заштита на самите засилувачи и звучници, па сите оние членови на форумов кои имаат некакво искуство со некаква заштита, ги повикувам да создадеме една да ја наречам универзална заштита за секој засилувач.
Еве име за неа :) МФЕ-заштита (македонски форум за електроника)
Еве да тргнеме од некаде,пример што да поседува:

1.
-Напојување со трансформаторче посебно 12в / 24в
-Напоување од самото трфо на самиот засилувач

2.
-Задоцнето вклучување на самите звучници
3.
-Дц заштита на самите звучници од појава на едносмерен напон на излезот од засилувачот
4.
-Термо заштита на излезните транзстори или хибриди
5.
-Лед индикација за заштита,
6.
-Клип заштита (исклучување на звучниците при појава на клиповаше)
7.
-Краток спој на излезот од засилувачот (заштита на излезот)


Секој предлог,мислење,критика е добредојдена тука,па кој е за, може да каже колку ќе не има да изработиме ваков проект,и колку гордо би звучело,"еј оваа заштита ја имам видено некаде,о да бе таа ја создадоја на македонскиот форум за електроника" позз.

Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Малку ти ја променив темава за да биде  малку повеќе „универзална“ а понатаму ќе отвориме и други теми, сега за сега нека биде вака, мислам дека нема да се лутиш околу тоа.

Јас сум за и ќе го помогнам проектот во секој поглед, односно во се она што можам да помогнам.
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Не напротив одлично си постапил,да видиме кој е уште за.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Вака поставената тема не го дефинира она што беше првобитната идеа на Lux. Премногу е  широка и не дава објаснување што се бара од другите членови.Од друга страна пак,темата со заштитата не е многу интересна за мнозинството.Ајде ,ке видиме за интересот,па ке се вклучиме. Имам доста експериментирано на ова тема,па имам и готови * идеи*, 8)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Па да де тоа и намената на темава, општа да е, да може да се приклучат и други проекти, а за секоја после тема ќе отвориме нова каде што ќе се дискутира исклучиво на таа тематика, а тука површно само да знаеме за што се работи и која е идеата.
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
-Значи идејата ми е да создадеме една добра заштита за звучници,односна појачала,тука на форумов,вклучуваќи повеќе членови кои имале некакво искуство и можат да помогнат во самата конструкција на шемата,пцб,кои имале искуство со некаква заштита,и да ги исполниме потрбните точки во првиот пост што треба да поседува една заштита,и да не го повторувам она од првиот пост.

-"Од друга страна пак,темата со заштитата не е многу интересна за мнозинството.Ајде ,ке видиме за интересот,па ке се вклучиме.Имам доста експериментирано на ова тема,па имам и готови * идеи*"

-Батка и јас имам експериментирано денови и денови,и ноќи неспани,правено записи и карактеристики на самите шеми,и веќе сум создал 4-5 заштити со речиси сите потребни карактеристики кои треба да ги поседува една заштита,се разбира испробани,бидеќи повеќето шеми кои се на google се со некаква маана (она работи но...)
-
е сега ако има заинтересирани да создадеме една заедничка повелете изјаснетесе.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Сметам дека сите ке имаме бенефит од ваков проект, наместо да копираме од интернет, средно-жалосни шеми може сами да склопиме. Еве мал придонес од мене, мислам детекторот за клипување да биде базиран на компаратори. Така многу преcизно ке може да се наштелува кога да гаси појачалото дури при само 0.5% дисторзија (РМС стандард). Секако треба да се направат мали измени, според она што сакаме да го добиеме.

Лимитерот гаси пребрзо. Треба да се игра со оние вредности на кондензаторите кои одат во маса. Да не гаси при пик сигнали.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Slidermc - тука во оваа тема треба само да се изјасниме кој е за,а претпоставувам дека си за,штом веќе стави и детектор,да видиме неколку дена кој е за, па ке отвориме нова тема каде ќе приложиме шеми,и комплетираме една во целост.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Лукс, мислам дека треба да ја започнеш темата, па кој може да помогне нека се вклучи слободно. Јас размислував и за опто компресор заштита на звучниците, што е доста интересна варијанта, нешто како на Апексот кој го имаше ти изработено.