Author Topic: Проблем со IDE MASTER или IDE SLAVE  (Read 1156 times)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Проблем со IDE MASTER или IDE SLAVE
« Opened on 21.01.2015, Wednesday, 19:44:47 (Edited 21.01.2015, Wednesday, 21:43:11) »
Еве еден прост за некого но за мене да проблем.
-Пробувам еден компјутер ASRock K7S8X да го преинсталирам кој претходно имал XP на самиот старт во пуштањето ми кажува да го сменам хардот да ми биде мастер а двд ромот да биде слејв,идам во биосот но кај што ми е иде опцијата секаде е поставено ауто,ако одам мануално хдд не постои само двд ромот,пробав и со менување на кабливе обратно двд хдд, пак исто,исто пробав и со лоад на биосот пак ништо,е сега ако е вака како што е после лоад на биосот, slejv hardot, Master dvd,почнува инсталацијата,но после малку време откако ќе изберам на која партиција,почнува формат и излегува плав екран со букви и бројки,исклучок правам на хардот двд ромот и цдето и каблите се исправни и проверени.е сега чаре?
-еве слика каква е матичната.


Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Проблем со IDE MASTER или IDE SLAVE
« Reply #1 on 21.01.2015, Wednesday, 19:56:35 »
Дали провери како се наместени џамперите на дискот и на CDROM-от?
Жан

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: Проблем со IDE MASTER или IDE SLAVE
« Reply #2 on 21.01.2015, Wednesday, 20:08:14 (Edited 21.01.2015, Wednesday, 21:19:15) »
ми текна на ова џамперот беше насреде јас го ставив лево на крај вертикално,на двд ромот е настреде, се работи за макстор 40 г. хард диск,но ништо не менува ова со џамперов пак исто јавува слејв мастер



но еве така така зошто прекинува инсталацијата настреде и плави бројки и букви.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Проблем со IDE MASTER или IDE SLAVE
« Reply #3 on 21.01.2015, Wednesday, 20:15:09 »
Дискот треба да биде подесен како Master и да биде приклучен на крајот на кабелот, а CDROM-от треба да биде подесен како Slave и да биде приклучен на средина на кабелот. Или да пробаш со два кабли.
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со IDE MASTER или IDE SLAVE
« Reply #4 on 21.01.2015, Wednesday, 21:30:50 »
Извади го CD-ROM-от и види дали HDD-то ќе го јави како Master под BIOS. Ако го јави како Slave, значи најверјатно нешто не е подесено како што треба со jumper-ите на дискот. Ако го јави како Master, значи дека CD-ROM-от некој проблем му прави и го присилува да го чита како Slave. Исто така, види како се поставени jumper-ите на CD-ROM-от, има и за нив ознаки на самиот уред, кој распоред на jumper-ите за кој мод на работа е. Да, најчесто на средина е Slave, ама не мора да значи, можно е да е некој „лев“ и да е Cable Select на средина.

Исто така, под BIOS кога ги јавува уредите, правилно ги јавува (производотел, празно место, модел) или јавува некои непознати симболи (џибериш)? Во секој случај, дури и правилно да ги јавува под BIOS, не е лошо да пробаш со друг кабел.

Ако веќе сакаш да ги дефинираш како Master и Slave, може да пробаш и со BIOS update. Можно е да е некој bug во BIOS-от. Ако сакаш, може да ги ставиш и двата како Cable Select и да ги врзеш како што пиша Zan, би требало да ги исчита правилно (HDD --> Master, CD-ROM --> Slave). Ако и тоа не успее, пробувај со комбинации. Ги оставаш во позициите кои ги има наведено Zan, но менуваш, едниот да е CS, другиот Master или Slave. Можно е некоја комбинација да „запали“. Се имаат случувано вакви чудни работи со некои storage уреди, едноставно не се сакаат ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со IDE MASTER или IDE SLAVE
« Reply #5 on 21.01.2015, Wednesday, 22:43:34 (Edited 21.01.2015, Wednesday, 22:55:01) »
Да ти каже батка тебе- сервисерите живеат од такви *стручњаци* како тебе! ;D Зошто чепкаш ,каде не треба да чепкаш,ако не знаеш? 8) На Максторот од 40Гб врати го само едниот краткоспојник во позиција мастер.Како слејв фиксирај го краткоспојникот на ЦД ромот. Извади ја батеријата од матичната ( бар 15 мин),да се ресетира БИОС без да биде компот вклучен на напон! Потоа влези во БИОС  ( со delete веројатно  8)) ,па види дали биосот ги познава .Жан убаво ти постира кабелот и кој конектор IDE каде доаѓа.Пази и на вклучувањата на матичната - мастерот оди на плавиот IDE ,над батеријата веднаш,а слејвот на црниот(ако одиш со 2 кабли!).Плавиот екран се јавува во многу случаи- протриј ги со станиол или смени ги РАМ мемориите,можеби ЦД-то е оштетено или ЦД-РОМ от треба да се смени или исчисти оптиката.Друга работа е ако имаш бад -сектори на самиот HDD... Тогаш барај Hirens диск и HDD регенератор на Примошченко,или нов хард!

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: Проблем со IDE MASTER или IDE SLAVE
« Reply #6 on 22.01.2015, Thursday, 10:35:17 (Edited 22.01.2015, Thursday, 10:39:47) »
После постот на Жан веднаш напишав дека пробав со џамперот на хдд,исто и во биосот ресетирање,пробав да ги сменам местата на мастер слејв,но мастер не покажуваше никогаш за хдд,а исто пробав и со два кабли,но пробав и да го оставам само хардот сам без уклучен двд ром,и пак слејв. :-\

-После одмор од 3 саати и едно чајче,го извадив хардот од кутија да го разгледам и еве ја причината,џамперот
од хардот кој беше ставен на слејв на стредина,и го преместив на мастер на крај спрема ознаките,но како што кажав немаше никакви резултати во преместувањето,самиот џампер бил сиот пластичен онај метален внатрешен дел го немаше а хдд без џампер го пробав се поставува автоматски слејв,(инаку како што кажа газдата кога го вратив од срвис бел ден невидов со компјутеров) сигурно они ова не го заприметиле ;) бидеќи вардат што појќе компјутери да поминат во денот но не е тоа темава,му ставив друг џампер со метален внатрешен дел, и оп еве ги резултатите,

-мастер дискот
-двд ромот слејв.
-преинсталација супер без плави екрани односно Ерор копјутерчето ок.

-Фала на сите кои ми помогнаа во оваа тема,батка ама ме пецна со она "сервисери и стручнаци" ;D па и јас се кандидирам за сервисер :D.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со IDE MASTER или IDE SLAVE
« Reply #7 on 22.01.2015, Thursday, 14:33:45 »
Лукс,нема лутење. 8) Не знам колку искуство имаш,па затоа тоа го велам.Да ти кажам,многупати џамперите ни го загорчувале животот.Пред некое време,еден сервисер во Велес,работел на компјутер и ги измешал сите џампери.Сопственикот ни рече дека го однел за една работа,ама после испаднале сто други проблеми. ;D Човекот од (не)знаење или  намерно се испомешал,па морав да барам слика од матичната и да споредувам со постоечката ситуација.Недостасуваа 3 џампери ,а барем уште два беа обратно свртени.И ајде снајди се. 8) Имам цела кутија џампери од стари плочи и други уреди и многу често прво со нивно менување почнувам! :)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: Проблем со IDE MASTER или IDE SLAVE
« Reply #8 on 23.01.2015, Friday, 11:18:41 (Edited 23.01.2015, Friday, 11:20:13) »
Батка не се лутам но и најискусниот некогаш грешава, 8) еве од оваа тема што ја отворив сигурни и ти доби знаење дека постои џампер без метален дел, барем јас првпат стретнав,или таму каде што бил претходно во сервис направиле некој мајмунлук (прилепска работа ::)),а и ке обрнувам внимание во иднина на металниот дел во нив бидеќи стварно џамперите се макотрпна работа позз. ;)
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па,тоа ти велам - оние * надри * мајстори кои не знаат што да направат,за да го онеспособат намерно( морам таков израз да употребам! ;D) компјутерот,прават вакви *зулуми* :D. Ми се десило и мене честопати да се замислам и да исправам туѓи *мајмунџилаци* ( не се криви само прилепчани тука! ;) )