Author Topic: Каде да си го закачам врист-от???  (Read 1394 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
си добив гага врист (анти статичка нараквица) и сега се чудам кај да ја закачам...би предложиле ли да ја закачувам на штекерот на фазата (се зафркавам, мислам на заземјувањето) или па да тегнам жица од водоводна цевка???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Можеш и таму и таму, ако те мрзи да тегнеш жици од најблиската водоводната цевка, со крокодилка закачи го за заземјувањето од штекер и бркај работа (и провери дали нараквицата има вградено заштитен отпорник, ако нема стави му).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Најчесто инсталацијата за парно има лошо заземјување, поготово ако не е активна. Водоводната инсталација е подобро заземјена а заземјувањето во штекерот е најдобро но сепак треба да се провери, мислам дека имаше некаде на форумот шема за проверка на заземјувањето.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Најдобро е да ставиш заземјување на водоводната цевка,поготово ако си во зграда.На заземјување на штек не е препорачливо,затоа што често нулата е врзана од *мајсторите* на заземјувањето(Прават * нуловање* по зградите,за да је трошат трака за заземјување! >:(). Убаво е да најдеш и антистатик подлога кога работиш на работна маса.