Author Topic: Помош околу 15" звучник  (Read 2296 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош околу 15" звучник
« Reply #15 on 29.06.2014, Sunday, 01:37:02 (Edited 29.06.2014, Sunday, 01:43:44) »
Слидермц,абе се ја тераш водава на некакви hi-fi стандарди и поставуваш некои теории.... Теоријата на Фостекс за фулрејнџ звучници ја видовме и  верувај најмногу сум се з...л со нив ( зборувам во рамки на хај-фај).Набавив пар драјвери и се разочарав.Но,тоа е за друга тема! Овде се работи за фулрејнџ гитарски 15 инчен звучник.Ти тврдиш дека морало *инка* да има 15-ката да бил широкопојасен!?? Земи разврти и види ЕV,Celeѕtion,Jensen,Eminens... ги има многу 15-ки широкопојасни ,без *инка*,со метална калота се обично поквалитетните.Но тоа не се хај фај драјвери за дома,ами друг тип на звучници,за други намени. Како ми изгледа и на овој горниов звучник некој покушавал * инка* да му додаде ...И да не бегаме од темава- се што кажеме е бадијала,бидејќи според пишувањето на сопственикот на звучикот ,тој планира да направи салата од различни басови,широкопојасни 15-ки пресечени со 47 мФ кондензатори....најблаго речено - турлитава од звучници и свртници,Точка на се.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Помош околу 15" звучник
« Reply #16 on 29.06.2014, Sunday, 06:49:51 (Edited 30.06.2014, Monday, 00:57:48) »
Басот најарно да го скратиш (атенуираш) со еквилајзер или скретница, види со некое програмче (cool edit pro на пример) од кои фекфенции почнува да крцка басот, па некои 10 хз нека биде повисока скретницата. со кондензатор нема да добиеш ништо, башка 100 микро биполарен ќе те кошта колку уште 2 звучници...
види овде можда ќе најдеш нешто


Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Помош околу 15" звучник
« Reply #17 on 29.06.2014, Sunday, 10:56:30 »
Ах, за фостекс и јас сум се смеел на звукот, а се небулозно скапи нивните драјвери. ,

Еве јас погледнав на нет, дали има некоја 15ка без визер. Има, декларирани се како фулрејнџ, ама погледнете ги графиците и ке видите нешто сосема очекувано. Максимум до 5kHz оди драјверот каде има проминентен пик, и потоа нагло ги губи високите фреквенции. И тоа е фулрејнџ? Башка ако го слушаш звучникот под поголем агол од 10 степени, прашање е дали ке ги слушаш тие над 1кHz. Ова го кажувам и од теоретско и од практично искуство.

Не сакам да се докажувам или да се расправам со Батка, туку се обидувам да објаснам нешто што е факт, а не да ве излажат со маркетинг дека може да има таква 15ка. Најдете ја книгата "Ozvucavanje-Husnija Kurtovic" и ке научите многу повеке за законите на физиката и звукот. Јас би можел да ја скенирам и да ја ставам на форумот, па кој го интересира нека ја прочита.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош околу 15" звучник
« Reply #18 on 29.06.2014, Sunday, 13:37:59 (Edited 29.06.2014, Sunday, 19:43:21) »
Море SliderMC ,аман со твоето  теориско и  практично искуство.Се вртиш на некои теории ,а очигледно не си пробал и слушнал многу тоа во пракса.Да се разбереме - две различни работи се хај фај фулрејнџ звучници  и 15-ка за гитара.Ако земеш теоретски гитарскиот звучник не е фулрејнџ,како што ти ги нарекуваш оние хај фај драјвери од типот на Фостекс.Погледај ја фреквентната карактеристика на гитарата и онаа на гитарските звучници - ке видиш дека многу се разликува од она на фамозните фулрејнџ драјвери.Затоа,да не мешаме баби и жаби,тука не е место за развивање теории.Да ја оставиме чиста темава,а за Куртовиќ,само можам да додадам дека има многу подобра литература.Еве на крај некои модели 15-ки кои немаат,за твоја жал  * инка*,ами обично се со метална калота.Зошто е тоа така,во друга прилика,






Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Помош околу 15" звучник
« Reply #19 on 29.06.2014, Sunday, 17:51:37 »
Сеедно, јас мислам чоеков изгорел 600 денари. Ниту среден, ниту гитарски ниту бас ке вади.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош околу 15" звучник
« Reply #20 on 29.06.2014, Sunday, 20:34:07 »
Со ова констатација се сложувам и јас! 8)

Offline Clear Sky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
  • Gender: Male
  • Се шо се прај е убоо!!!
Одг: Помош околу 15" звучник
« Reply #21 on 29.06.2014, Sunday, 20:56:27 »
Сеедно, јас мислам чоеков изгорел 600 денари. Ниту среден, ниту гитарски ниту бас ке вади.
Е добро готово мене ми се причинва дека свири звучнико. Сеа слушнав и инспекции иделе по дома провервале како свират звучниците оти лошо било по здравјето  ;D ;D ;D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Помош околу 15" звучник
« Reply #22 on 30.06.2014, Monday, 21:17:42 (Edited 01.07.2014, Tuesday, 03:50:56) »
Многу е партали звучникот, прилепуван едно друго... поарно за 800-900 денари да си земел некој тсс симпсоник 6.5-8 имчи, или тие за во кола имаш за 1200 денари парем нови ем фул рејнџ. поентата е што тој звучник најверојатно е наменет за гитара и за тоа треба да се користи, во спротивно вади лош звук. мада и на гитара кој знае како звучи пошто е прилепуван. Ќе се изнамачиш и пак ништо нема да добиеш тоа е зборот.



Нешто вака побарај, има и поефтини варијати, не мора да се алпина магнат или не знам ти што... за по дома...

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Помош околу 15" звучник
« Reply #23 on 30.06.2014, Monday, 21:54:51 »
Па и јас тоа му викам на чоекот. Повеке зијан него ќар. Додека да напраи кутија, ја среди електрониката, предзасилувач за гитара и се натака, ке го чини ѓавол ипол а со несигурни резултати.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Помош околу 15" звучник
« Reply #24 on 02.07.2014, Wednesday, 22:36:43 »

Јас мислам овој звучник може само клинци да збира, тоа магнетот, ако ти треба звук за музика дома купи нешто посалам па и за гитарско да е појачало, каков слух имаш кога крпеница ти ги задоволува потребите, а ако е за врапци трање од полето може ќе си ја врши таа работа   ;D ;D

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Помош околу 15" звучник
« Reply #25 on 03.07.2014, Thursday, 02:25:18 »
Абе не е само да имаш 15ка дома, него треба и да свири :D