Author Topic: Помош околу 15" звучник  (Read 2297 times)

Offline Clear Sky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
  • Gender: Male
  • Се шо се прај е убоо!!!
Помош околу 15" звучник
« Opened on 27.06.2014, Friday, 15:54:06 (Edited 28.06.2014, Saturday, 10:47:25) »
Прво ако можи некој да ми кажи каков е овај звучник? Бас не ќе да е,средно не, високо не , нешто како фулл рејнџ ама на бас многу грчи. Затоа ако можи некој да ми кажи отприлика што кондензатор да му клам пошто на него ништо не пишува, со инструменто кажва 10оми. И пак некој ако можи да ми кажи отприлика   колкава кутија да му направам.
Code: [Select]
http://postimg.cc/image/gve14d7mx/
Code: [Select]
http://postimg.cc/image/m0kcu95cl/

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Помош околу 15" звучник
« Reply #1 on 27.06.2014, Friday, 21:01:40 »
Најверојатно е гитарски звучник, и добро ќе звучи само на гитарско појачало. одприлика 60w треба да е, а без параметри направи некоја кутија коцка да ти се вклопува во остатокот од амбиентот, значи без параметри да знаеш каква и да е кутијата ќе звучи слично.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош околу 15" звучник
« Reply #2 on 27.06.2014, Friday, 22:55:37 (Edited 28.06.2014, Saturday, 10:49:35) »
Прво,звучникот е самоделски со картон поправан и не само да грчи,ами и ке изобличува веројатно.Ако си со намера да правиш гитарска кутија,направи ја како комбо тип,одзади отворена.Никаков кондензатор не ставај напамет,ако само тој  звучник го користиш.Ако ставаш хорна или некој високотонец(?),тогаш прво кажи што ке ставиш,па потоа ке зборуваме/Воглавном димензии се должина 57,5,висина 54 ,длабочина 26,5 см.Задната страна дели ја на три дела и средниот дел да биде отворен спрема назад.Ова ти е комбо тип нешто како ова:


Offline Clear Sky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
  • Gender: Male
  • Се шо се прај е убоо!!!
Одг: Помош околу 15" звучник
« Reply #3 on 28.06.2014, Saturday, 00:17:04 »
Ништо нема да му клавам, директно на појачало ќе го свирам. Му врзав во серија едно кондензаторче од 4.7uF петка си свиреше ама многу ги скина басојте, е сега незнам си велам со проба да менвам кондензатори како што ќе ми звучи најдобро така да го остам, само дали ќе можи така трајно да свири?

Offline Unforgiven

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
Одг: Помош околу 15" звучник
« Reply #4 on 28.06.2014, Saturday, 00:46:51 »
како што гледам звучник е за гитара најверојатно со алнико магнет, најдобро е да го користиш за тоа или да го продадеш, не очекувај многу бас бидејки кај гитарските звучници не се бара да одат под 80хз и најчесто се со хартиена мембрана за да имаат поголема осетливост. инаку за комбо ке треба и појачало, ама ајде тоа е барем лесно.  @батка ме интересира како ги пресмета димензиите? јас како што знам доколку кабинетот е отворен димензиите немаат никакво влијание на звукот. @clearsky ако не ти треба звучникот најдобро продај го бидејки не верувам дека од ова ке добиеш бас.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош околу 15" звучник
« Reply #5 on 28.06.2014, Saturday, 01:13:23 »
Unforgiven бидејќи се си знаеш - што да ти објаснувам!?? Ако членот кој побара помош  има можност нека проба,па нека ги каже резултатите.Друго нема.А,ако имаш ти подобро решение кажи го,нема да се буни никој.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Помош околу 15" звучник
« Reply #6 on 28.06.2014, Saturday, 02:48:52 »
Unforgiven, се сложувам со 90% со работите кои ги кажа. Нешто како полу Open Baffle се отворените звучници. И тоа како има пресметки до која фреквенција да оди и како да свири.

Од овој звучник не знам зашто се обидуваш да вадиш бас, кога воопшто не е предвиден за тоа.

Offline Clear Sky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
  • Gender: Male
  • Се шо се прај е убоо!!!
Одг: Помош околу 15" звучник
« Reply #7 on 28.06.2014, Saturday, 09:07:42 »
а кој рече дека барам бас, баш спротивното барам да го нема басо, ама со онај кондензаторо од 4.7 дојде ко високотонец.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош околу 15" звучник
« Reply #8 on 28.06.2014, Saturday, 15:04:08 (Edited 28.06.2014, Saturday, 15:23:05) »
Констатацијата дека е широкопојасен звучник стои,без дилеми.Проблемот е што е лепен,како што гледам.Дали има некои оштетувања не се гледа од сликава.Следермц не знам каде прочита дека се бара бас,никој не спомена.И не разбирам кои се тие 90% што се слагаш со колегава: тој вели дека*јас како што знам доколку кабинетот е отворен димензиите немаат никакво влијание на звукот*! А ти велиш :*И тоа како има пресметки до која фреквенција да оди и како да свири.* Со што се слагаш? Моето размислување е доколку мисли да го користи како гитарски звучник,нека си го стави во таква кутиичка,заедно со 50-60W излез и едно наједноставно пп за гитара со регулации.Така најдобро ке го искористиш,а во секое време како комплет можеш да го продадеш.

Offline Clear Sky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
  • Gender: Male
  • Се шо се прај е убоо!!!
Одг: Помош околу 15" звучник
« Reply #9 on 28.06.2014, Saturday, 15:47:59 »
Вака значи, звучнико го купив јас пред 2 дена 600 денари пошто неам ништо дома, а појќе пари не ми се даваја. Звучникот не е оштетен освен кај што е таму лепен, тој што го поправал (ако го поправал) бил многу глуп да речам - мембраната се вади со штрафој а тој ја секол и ја лепел. Високо и ниско свири добро без никакви грчења и изобличувања освен кај басојте. Ќе му направам кутија што ќе биди само кутија, се што планирам да правам од гитарска страна ќе си биди настрана во друга кутија. Е сега, со кондензаторите, најдобро ми звучи со 47 и 100uF ама со тие што пробував беа 25V и некако ми загреваја, затоа прашав дали можи така трајно да работи?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош околу 15" звучник
« Reply #10 on 28.06.2014, Saturday, 16:02:15 »
Aко ставиш кондензатори ,било 47 или 100 мФ,звучникот ке репродуцира само средни тонови.За гитарски звучник ти треба поширок спектар- мора и бас да има - не мора 30 Хз да вади ,ама барем од 80-100 Хз да дава несто. Ако *крцка * на басовите,веројатно е или (недобро)премотуван или не е центриран како треба,можеби самата мембрана или калемот не се добро залепени,па *гребат*.Ако е така бадијала се! Треба да се интервенира и мембраната да се центрира.За гитарски звучник не мора кондензатори да ставаш ,нека оди директно на излезот од појачувачот.Не кажа какво појачало имаш,односно врзуваш на звучникот??

Offline Clear Sky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
  • Gender: Male
  • Се шо се прај е убоо!!!
Одг: Помош околу 15" звучник
« Reply #11 on 28.06.2014, Saturday, 16:45:28 »
Кондензаторот ќе го користам само за свирење на музика, а за свирење гитара ќе го поврзвам директно. Појачалото ми е со LM3886. Од предпојачалото да го намалам басо звучнико си свири убаво ама ако сакам на дугио канал да клам некој бас ќе биди проблем затоа сакам да ставам кондензатор. Иначе во право си не ќе да е баш најдобро центриран, но сепак мислам повеќе проблем прај тоа што мембраната сака многу да скока на басој а не можи ,не е флексибилна. Пробав во свирење да ја "центрирам" со раце скрос малку менва, не ми се исплаќа ризико јас да земам да ја прецентрирвам.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Помош околу 15" звучник
« Reply #12 on 28.06.2014, Saturday, 16:58:22 (Edited 28.06.2014, Saturday, 17:06:05) »
Па затоа 90% бе батка.

Споено мислење: [time]28 Јуни 2014, 15:59:15[/time]
А од каде го најде звучников?

Споено мислење: [time]28 Јуни 2014, 16:03:40[/time]
И малку тешко дека може 15ка да биде фулрејнџ. Поготово не оваа 15ка без визер калота.

Споено мислење: 28.06.2014, Saturday, 17:06:01
Еве една 15ка која е фулрејнџ.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош околу 15" звучник
« Reply #13 on 28.06.2014, Saturday, 18:12:24 »
Кондензаторот ќе го користам само за свирење на музика, а за свирење гитара ќе го поврзвам директно. Појачалото ми е со LM3886. Од предпојачалото да го намалам басо звучнико си свири убаво ама ако сакам на дугио канал да клам некој бас ќе биди проблем затоа сакам да ставам кондензатор. Иначе во право си не ќе да е баш најдобро центриран, но сепак мислам повеќе проблем прај тоа што мембраната сака многу да скока на басој а не можи ,не е флексибилна. Пробав во свирење да ја "центрирам" со раце скрос малку менва, не ми се исплаќа ризико јас да земам да ја прецентрирвам.

Тешко 15 инчен звучник да го тераш како среднотонец ( само така ке свири со сериски врзан кондензатор!).Така ризикуваш да го прегореш и LM3886.Кондензаторот 47/100 мФ е најмалку адекватен за таа работа.Најдобро да си направиш тонски контроли во пп и така да пробаш да добиеш звук.
Ти бре Слидермц,како Амди - 90 па 103% Кока кола! ( шала). И не гледам зошто 15-ка да не биде фулрејнџ???15ка без визер калота не може да биде фулрејнџ!???? О каде ги црпиш овие идеи??? Па сврти малку на .нет ке видиш колку 15-ки има без таа фамозна калота.Впрочем ,таа калота многумина ја сметаат за глупост и * превара* ,како и многу други работи во акустиката.Ама добро,нема да се бунам,како што сакаш така мисли си.  Само, очигледно е дека  овој звучник е *преработуван* и затоа не треба да му се даваат некои посебни  приоритети.Она дека на другиот канал ке ставиш друг бас  ,а овој има мембрана која не скока на басови не е флексибилна.... Ова се нови изрази во акустиката и мислам дека дострелот е до тука.Прави како мислиш,нека ти е со среќа! 8)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Помош околу 15" звучник
« Reply #14 on 29.06.2014, Sunday, 00:35:27 »
15ка над 2кHz станува страшно директивна. Осем ако нема визер. А зашто е тоа така има цела наука, кој го интересира ке си прочита.