Author Topic: Сакам да програмирам PIC12F675 на JDM програматор  (Read 1905 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Зошто ли треба баш BS170 ? Нели и со BC546 може да работи добро ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Пробај
ама овај БС е мосфет, а твојот е за универзална намена
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Само овој BS170 ми е сомнителен, нели има три жички и сега кога ке поврзам на апаратче првата и последната жичка свири апаратчето (0 оми) исто прави и обратно.
Дали тоа значи дека мосфетот е со фабричка маана и расипан ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Колку што знам овај во градбата има вметнато заштитна диода
можи си ги погодил нозете кај што е диодата па да ти појавуа мал отпор
инаку не е исто да испитуваш фет и биполарен транзистор
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Немора да значи, може да значи дека гејтот е полн (наелектризиран) и каналот е затворен. Исто така овие BS170 се ЕКСТРЕМНО осетливи на допири со раце и најмал статички електрицитет ги краткоспојува, јас што зедов 10 од што ги мерев останаа 8 така да пазете.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Сакам да програмирам PIC12F675 на JDM програматор
« Reply #20 on 04.05.2010, Tuesday, 10:47:56 (Edited 04.05.2010, Tuesday, 11:39:52) »
Еве како изгледа мојата изведба на "пламенчето", имам ставено две 3mm LED бидејќи имам доста такви, со една 5mm (од сјајните) полесно се прави


candle.AVI

Имав направено две свеќички, ама ги дадов, па бидејќи ќе правам нови очекувајте наскоро туторијал како целата електроника да се смести во метално куќиште од вистински малечки свеќички ;)

Едит: сега ги загледав убаво сликите, да нема забуна, отпорникот е позади "пламенчето", иако личи дека е залиен внатре :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Супер го имаш направено   ;)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ја направив првата од новата тура свеќички, еве ја step by step мојата изведба.

Потребен материјал - металното куќиште од стара потрошена свеќичка + парче тенок лим



Лимот го сечеме кружно според димензии на металното куќиште, со тоа што му оставаме ве ушки преку кои подоцна ќе се заштрафи за куќиштето - кој сака може на крајот да го залепи со пластика, наместо да го штрафи, ама при евентуално отварање некогаш полесно е ако е заштрафено



Ги бушиме дупчињата за штрафовите и во средината бушиме дупка низ која ќе проаѓа лед-диодата. Еве како изгледа све спремно за монтирање



Електрониката ја сместуваме внатре внимавајќи да нема кратој спој со куќиштето и ја заливаме со пластика. Јас имам ставено и подножје за пикот, за ако некогаш ми затреба да можам да го извадам. Исто така, наместо BS170 имам ставено BC548, отпорниците се 100 оми (бидејќи користам 3mm LED) и го немам ставено 7805 стабилизаторот (бидејќи сите свеќи ќе бидат приклучени на стабилизиран извор 5V)



После ова ги штрафиме двата дела заедно и се добива ова, готова свеќичка спремна за употреба



Иначе комплет од 6 вакви свеќички (со вградена батерија и полнач) во EMI коштаат над 3000ден., а во HUBO уште повеќе ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Тие имаат залиен чип кој не може за ништо да се искористи. Ова бар е со микроконтролер :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Jove

  • Guest
сеа вака поставете шема за програматори казетеми како да го програмирам овој цип и да си направам програматор оти не су работел досега само со микро контролери позз

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
пиши на Гоогле ЈДМ програматор за ПИКови и  ке ти најде!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
има ли некој работено со ПИЦПЛЦ??Кој било развоен систем