Author Topic: Помош околу Станица  (Read 1749 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош околу Станица
« Reply #15 on 24.04.2014, Thursday, 23:55:13 »
Морам да реагирам бидејќи повеќето членови не ни помислуваат да пребараат по Форум кога нешто им треба.Да пребараше малку,ке видеше туторијал со слики кој пред кратко време го постираше нашиот челен и радио-аматер  Z31 од Битола.Линк до темата не ти давам,само до калкулатор за ГП антена

Code: [Select]
http://www.csgnetwork.com/antennagpcalc.html

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Помош околу Станица
« Reply #16 on 25.04.2014, Friday, 11:54:29 »
Горан побарај по форумов во антени Z31GH имаше дури комплетен туторијал како ја направил антената.Како ја прицврстил.Инаку уште колку антени има од него.Има дури и од други членови кои правеле и ГП антена за ФМ подрачјето.Принципот е ист ти само ја менуваш должината заради различната бранова должина.Инаку битно е долните радијални прачки да ти се поставени под агол од 45 степени.Бидејќи така е најдобро и ќе биде 50 омска.Треба да е 50 омска антената нормално како сите антени што се користат во радиотехниката, а ГП антените се најдобри за тоа.Најубаво се правеле од цевчња со дијаметар еден милиметар или малце повеќе така сум слушнал.Со бакарни приемот би бил најдобар но за жал никој не користи такви туку само алуминиумски.Најдобро е кога долните прачки се под агол од 45 степени и со нив се штелува прилагодувањето.Но секако треба да се има SWR метар.Без него ништо ако немаш никакво искуство тешко дека ќе ја направиш оваа антена.Но пробај ете батка ти дал и калкулатор.А инаку многу е лесно.Со една равенка се пресметува.Но викаат дека со ламбда половина се добива подобар прием но нема везе сите користиме ламбда четврт антени.Со среќа во изработката само полека. ;) ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Помош околу Станица
« Reply #17 on 25.04.2014, Friday, 19:21:45 »
Во право си nsu. Доколку се радиалите под 45 степени антената е 50 омска. Пред се треба кабел кој е 50 омски. Најдобар кабел за тоа е RG213 i RG8. Тие се прилично скапи а најевтина варијанта е RG58.
За RG58 се евтини и конекторите, па мислам дека како за почеток пробај со RG58.
Hams do it! With Frequency

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Помош околу Станица
« Reply #18 on 25.04.2014, Friday, 20:45:06 (Edited 25.04.2014, Friday, 20:50:59) »
Токму така Z31GH јас не кажувам само така. :D ;D
Шала на страна многу ми е интересно и ви се восхитувам кога гледам колку убаво знаете да работите со антени тоест колку убаво ги праавите.Јас си собрав цевчиња и сега летово како вас полека тоест според вашите туторијали ќе пробам да направам ГП антена за 144 мегахерци за двометарското подрачје.Со оваа антена стварно поголеми домети се фаќаат од кај мене дома со станица 4 вати и обична антена ламбда четвртина обичен стап прицврстен со штрафче за жешкиот крај на станицата го фатив ПЛ тонот на репетиторот Р4.И чув што се зборува на него значи Rx ми беше 145.700 мегахерци.A Tx 145.100.И кога тастував преку поправаниот микрофон го чув Р4.Тој ми одговори.Значи летово планирам и да си добијам дозвола тоест да полагам.И ете почнав да се спремам полека прво со антени па после со телеграфија ќе почнам.Кога ќе дојде лето ќе бидам слободен..Нека ми извини администрацијата за офф топиков може малку забегав за антени но добро е барем си кажав се како што треба.Инаку сигурно и на 27 мегахерци е интересно да се работи. :D ;).Но ништо не е добро како радиоаматеризмот :).Инаку и членот Горан сакаше да види како се прават ГП антени принципот е ист како во тутуријали.Радијалите под 45 степени само други димензии имаш за тоа подрачје
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш