Author Topic: Помош околу Станица  (Read 1748 times)

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Помош околу Станица
« Opened on 21.04.2014, Monday, 15:39:33 (Edited 21.04.2014, Monday, 16:40:28) »
Имам станица Каисер модел КА 9018 ЛС е сега незнам како се користи зошто служи и како треба да се воспостави контакт со неа  ??? татко ми е таксист па станицата што му е за такси службата има антена па таа антена јас ја приклучив на таа оваа станица избрав канал 5 и се оствари некој контакт ама ептен слабо се слушаше другиот а од кај го најдов незнам така ја оклучив станицата казав безвеза 2-3 збора на микрофонот и добив повратна порака во која ништо не разбрав зошто многу слабо се слушаше ке молам некој да ми објасни зошто служи оваа станица и за што можам да ја искористам  ???






Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Помош околу Станица
« Reply #1 on 21.04.2014, Monday, 15:55:05 »
To je Nemacka stanica male snage oko 0,5W sa amplitudnom modulacijom za CB opseg i ne moze se prikljucivati na antenu za taksi sluzbe. Ne znam na kojim frekvencama rade vase taksi sluzbe ali pretpostavljam da za ozbiljan rad nisu nigde ispod 150MHz.
Sa tom stanicom nemoj ocekivati neke ozbiljnije veze na vecu daljinu a da bi je uopste koristio moras imati i odgovarajucu antenu radjenu za taj opseg frekvencija. Ne znam da li ti se to isplati za stanicu tih osobina i kvaliteta.... odluka je na tebi.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Помош околу Станица
« Reply #2 on 21.04.2014, Monday, 16:40:54 »
goran_elektro, прочитај ги правилата и научи се веќе еднаш како се ставаат слики, вчера GigaWatt ти ја средуваше другата тема, место да научиш нешто од тоа ти денес пак си ги закачил вака.
Следниот пат ќе ти ја бришам целата тема.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Trolko

  • Guest
Одг: Помош околу Станица
« Reply #3 on 21.04.2014, Monday, 18:37:34 »
Неможе станицава да се користи за такси, кај нас такси операторите го користат бандот над 2м значи над 146MHz додека оваа е CB станица за 27 MHz

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Помош околу Станица
« Reply #4 on 21.04.2014, Monday, 19:10:31 »
Така оваа станица е за цивил бандот тој е 27 мегахерци.И ако одиш според равенката ланда=c/f па делиш со четири за да добиеш колкава треба да ти биде антената ланда четврт ќе добиеш 2,7 метри.Цивијашите користат и ГП антена за 27 мегахерци.Значи си треба и антена соодветна за подрачјето на работа.Ти си поврзал антена VHF.Пошто таксистите се кај нас во VHF подрачјето сите такси компании имаат различни фреквенции.Некои работат на 176 мегахерци некои на 200 мегахерци и така натаму значи VHF.А тебе ти треба HF тоест кратки бранови од 3 мегахерци до 30 мегахерци.Значи крчењето ти се јавило заради големиот SWR на антената.Не можеш на HF подрачје да врзеш UHF антена или пак VHF како што користат таксистите.Плус оваа радиостаница има многу мала снага.Така да ништо.А и незнам во Македонија Цивијашите колку се активни.Радиоаматерите се активни барем и тоа е добро. :D ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош околу Станица
« Reply #5 on 21.04.2014, Monday, 20:50:06 »
Така оваа станица е за цивил бандот тој е 27 мегахерци.И ако одиш според равенката ланда=c/f па делиш со четири за да добиеш колкава треба да ти биде антената ланда четврт ќе добиеш 2,7 метри.

Ламбда, не ланда.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Помош околу Станица
« Reply #6 on 21.04.2014, Monday, 20:55:20 »
Сите ми викаат за тоа пу бе едно сакам да кажам друго напишав.Сите ми викаат за оваа буква како ми викаат и ми се смеат.Пуу грчки букви само да го брукаат човек.Порано доста повише грешев грчки букви.Во ред ќе гледам во иднина да пазам  :-[.Важно за брановата должина се мисли. ;D ;D ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Помош околу Станица
« Reply #7 on 21.04.2014, Monday, 21:01:22 »
Горан, најискрено со најдобри намери ти велам и немој да ми се лутиш, ова е ѓубре. Нема ниту еден ват и не се исплатува да правиш антена.
Доколку те интересира радиотехниката и сакаш да навлезеш во неа, полагај за радиоаматер дури тогаш ќе ја видиш моќта на радиото. Доколку си заинтересиран разгледај ги мојте теми, една од нив е оваа...

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=7102.0

ЦБ станиците апсолутно нека не те интересираат. ЦБ во споредба со аматерското радио е како да споредиш хартиено авионче со суперсоничен борбен авион.
Доколку сакаш да те упатам и да ти дадам инструкции пиши ми ПП
Hams do it! With Frequency

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош околу Станица
« Reply #8 on 22.04.2014, Tuesday, 02:04:44 (Edited 22.04.2014, Tuesday, 02:21:03) »
Де,бре,го отепавте човекот. НСУ се вели * цебејаши!* И да ве побијам.Станицата е 4W FM/AM 0,5W,во бившата ни земја се  користеше како ЈУГО, 40 канална е и со добра антена има доста голем домет.Се користи на Јадран во Хрватска доста.Во Хрватска има и најмногу приврзаници на СВ.Тоа не е за потценување- мислам дека околу 80.000 регистрирани станициимаа Хрватска и Словенија.На запад и посебно во Америка секојкамионџија има СВ станица и постојат целимрежи за помош.Кај нас 20 канал беше СОС канал на времето.

Споено мислење: [time]22 Април 2014, 01:18:36[/time]
Eве линк

Code: [Select]
http://www.radiomuseum.org/r/kaiserelec_autofunk_ka_9018_fm_40ka9.html

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Помош околу Станица
« Reply #9 on 24.04.2014, Thursday, 10:56:03 (Edited 24.04.2014, Thursday, 10:58:57) »
Е е батка сега не утепавте проверив стварно и така е јас мислев тоест прочитав од Дока викам слаба е  и се надоврзав само за антената.Кога стварно види сега дури гледам е со добра конверзија нормално е суперхетеродински тип.Извини Горан.Одма те осудивме.Мој совет почни да си правиш антена истражувај за антените и одма една ГП антена за цебејаши да се поправам по незнам кој и кој пат веќе :-[ :-[.Направи си соодветна антена немој пак со VHF.За димензиите лесно ќе си најдеш има по интернет и книги еден куп.Имаше едностана ГП антена стапот што е нагоре е 2,7метри а малите се по 2,65 но има и други комбинации.Ќе си видиш во книги.И како сакаш ќе си одлучиш што да правиш.Ти посакувам успешна работа сум работел по другиве подрачја но на цивил бенд не.Сигурно е интересно. Поздрав и се најдобро. ;D ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Одг: Помош околу Станица
« Reply #10 on 24.04.2014, Thursday, 14:37:04 »
Ама нешто да кажам кај мене го нема овој прекинувач за бирање ам/фм  :P

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош околу Станица
« Reply #11 on 24.04.2014, Thursday, 14:52:13 (Edited 24.04.2014, Thursday, 15:56:43) »
Она LS значи дека веројатно кај тебе работи само АМ!  ;)

Code: [Select]
http://home.arcor.de/funkstudio-dresden/kaiser-9018ls.htm
Споено мислење: 24.04.2014, Thursday, 15:56:43
Ако е комбинирана за АМ/FM треба да има суфикс - 9018FM

Trolko

  • Guest
Одг: Помош околу Станица
« Reply #12 on 24.04.2014, Thursday, 16:11:00 »
Станичкава е АМ :-) За жал не можеш многу со неа да направиш :(

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Помош околу Станица
« Reply #13 on 24.04.2014, Thursday, 19:28:22 »
Горан, доколку сакаш само за забава да имаш станица тогаш ок. Во тој случај ти препорачувам твојте блиски пријатели да набават исто, па така сигурно ќе ви биде забавно. Доколку сакаш навистина да навлезеш во светот на радиотехниката и да научиш повеќе размисли за радиоаматер. Една од големите разлики меѓу ЦБ и Аматерското радио е тоа што со ЦБ си ограничен само на 27 мегахерци, и снага до 5 вати (доколку не е така поправете ме). Аматерското радио речиси не е ограничено, а снагата на предавање е дозволена и над 2500 вати. Не знам дали во Македонија има цб оператори, сепак пробај ако мислиш да се занимаваш со тоа
Hams do it! With Frequency

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Одг: Помош околу Станица
« Reply #14 on 24.04.2014, Thursday, 19:59:39 »
може  ли некој да ми даде територијал за изработка на гп (гроунд плане ) антена ?? :-\