Author Topic: помош за скретница за ПА звучници  (Read 3285 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па ако знаеше веројатно немаше да побара помош.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: помош за скретница за ПА звучници
« Reply #16 on 25.04.2014, Friday, 23:10:08 (Edited 25.04.2014, Friday, 23:17:08) »
Зашто велиш високотонец? Нели компресионен драјвер е ова?!

Quote
Ниту еден високотонец пред се немозе да издржи ни половина од декларираната сила со 6 децибели по октава скретница како што ти предлагаат. Значи со еден кондензатор.
Не постои производител што препорачаната најниста резна фреквенција ја изразува со 6 децибели скретница. Туку со минимум 12.

Доколку е сериозен производител, си пишува и на која фреквенција е 12 или 6 dB/oct филтерот при кој е тестирана издржливата моќност.

Е, имам нешто да кажам како колега и нешто што ми е докажано во практика. Секогаш споредувам и 1/2oct resulution израмнување на графикот, што е многу добар водич за тоа како ке звучи кутијата (светло, темно). Со 1/12oct resolution можеш да видиш од прилика, и да пресметаш каде и од кој дел доаѓаат проблемите на звучната кутија, сврницата итн, но не можеш убаво да видиш дали кутијата звучи пресветло или темно, односно каква би била за увце. Т.е. зашто звучникот на мерења е супер, а на увце не звучи така добро :D

1мм жица е претенко, јас тоа го ставам во кутии за 100вати преку сила. При посилни динамики на музиката ке се јави таканаречен компресионен ефект заради отпорот и греењето од калемот кој не би можел да издржи толкава моќност.

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Затоа што е високотонец. Дали е компресионен или не е, тоа е само тип на изведба на високотонци.

Вистинските карактеристики се гледаат на што по висока резолуција затоа што не ги маскираат проблемите.
1/12 е за мене реална и верна крива. Се друго е лажги со опашки и начин да се сокрие лош графикон.

Што се однесува до калемот, 1мм си е таман за 450 вати. Јас користам 2мм за кутии од 2000 вати. Ако е скретницата добор направена нема нисто да грее. Кај мене на пример Л-пад од 12 дб на кутија од 1000 вати е со два керамички отпорника од 20 вати во паралела. Никогаш не загреале. А сум гледал 300 вати кутии со 50 вати алуминиумски опторници монтирани на хладнјак како ги топат истите.

Споено мислење: 25.04.2014, Friday, 23:59:56
Марјан, ептен му помогна на човеков, не знаеше уште што е кондензатор а не па акустички мерења :D

Напротив сметам дека многу му помогнав со тоа што му објаснив дека сам ништо нема да направи. Ете со Батка ваљда се договориле нешто.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Епа да, но внимателно, доколку резна фреквенција е околу 300Хз, тогаш енергијата е еднакво распределена на 2 дела. Но како прогресивно се зголемува резната фреквензија така помал дел од музичката моќност во вати е потребна за високотонецот и vice-versa за басот.

На пример доколку имаме еднакво осетливи бас и високотонец 90дб на пример, активна свртница, и ги делиме на 3.000Хз тогаш за високотонецот доволно ке ни биде појачало од 20 вати, а за басот дури 80 вати за да биде добро вклопена моќноста на кутијата како целина од 100 вати.
Еве и график

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Одг: помош за скретница за ПА звучници
« Reply #19 on 26.04.2014, Saturday, 01:18:30 (Edited 26.04.2014, Saturday, 08:00:13) »
Прво јас не се занимавам со хи-фи туку со професионално аудио и овде збориме за ПА кутија а не за хи-фи.
Во случајов 15ката има колку што ме држи памет околу 98дб а високотонецот не ќе да е под 107-108 децибели.
Пристапот кон дизајнирање на ПА кутија е сосема различен од оној за хи-фи. Хи-фи кутија треба да звучи добро во една идеална точка на слушање, за разлика од ПА кутија која треба да звучи исто во целиот спектар на дисперзија.
Затоа неможеш на пример да режеш 15ка на 3000Хз. Дури и 1500Хз е на тотално горна граница.



Споено мислење: [time]26 Април 2014, 00:24:40[/time]
Да се надоврзам на графиконот што си го поставил.
Ако имаме два звучника, едниот свири бас, другиот свири високи и двата се со иста осетливост и на двата им пратиш исто снага, овој што свири високи секогаш ќе биде погласен.
Нема тоа врска со распоредот на сила туку со тоа како ние лудјето слушаме. Многу сме по осетливи на средни и високи тонови, а многу помалку на ниски тонови. Затоа ни треба повекје бас.
Еве колку децибели каде треба за да слушаме се исто.


Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Правилата се исти секаде, 15ка губи омнидирекционалност уште на 430Хз. Директивноста станува проминентна при половина од брановата должина која одговара на дијаметарот на драјверот.
Јас не правам ПА кутии, туку активни хи-фи и монитори. И кај нив се бара еднаква дисперзија, поготово кај студиските монитори.

Многу дизајнери одат на тоа да ги следат кривите на фон, но што праиме при различна гласност? не секогаш слушателот ке слуша на 100dB или пак само на 50dB. Токму затоа и се воведе loudness контрола поврзана со volume на хи-фи појачалата.

Да се надоврзам на графиконот кој го поставив, еве пример со 98dB басот и хорната со 107dB осетливост. За да се изедначи осетливоста, хорната треба да ја спуштиме со Л-пад за околу 9dB, а во моќност тоа е 8 пати (двојно намалување на моќноста на секои 3dB). Па така доколку во басот пуштиме 80W тогаш во хорната ке одат само 10W. Еве зашто не е потребен кујзнае колку моќни отпорници во Л-пад. Доколку се пресмета и потребната моќност според графиконот кој го поставив, испаѓа прилично смешно колку малку вати се потребни за хорната.

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Баш затоа ми се смешни спецификации од типот на пример JBL PRX615 каде кутијата е представена како 1000 вати активна кутија. Таа всусност има 2х500 вати модул од кој еден канал од 500 вати оди на 15ката и еден канал од 500 вати оди на високотонецот кој е режен на 2000хз.
Ама оди сега објасни му на еден музикант дека таа кутија нема ни приближно 1000 вати.

Јас во своите спецификации ја изразувам силата на ЛФ единицата како сила на целата кутија. Ова нагоре е тотално занемарливо во целата приказна.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: помош за скретница за ПА звучници
« Reply #22 on 26.04.2014, Saturday, 14:08:44 (Edited 26.04.2014, Saturday, 20:14:43) »
Маран,СлидерМЦ постојано зборува за hi-fi звучници и свртници.Како што и ти кажа,РА кутиите се за озвучување на простор,а не за слушање музика дома,па за нив постојат критериуми кои во добар дел ги наброја.Непотребно си докажувате некои работи ,кои се дури и контрапродуктивни во двата смера.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Quote
Јас во своите спецификации ја изразувам силата на ЛФ единицата како сила на целата кутија. Ова нагоре е тотално занемарливо во целата приказна.

Тоа е одлично ама лошo за маркетинг :D

Најсмешен пример ми е пик моќност на логитек звучници декларирана на 1000W. Апсурдно :D И после оди убеди ги дека 8мица од 50W е сигурно појака од тоа што го гледале.

Батка, јас чисто разменувам мислење, знаење и пракса бидејки ретко со кој можам тоа да го направам во мк.