Аналогна електроника > Високонапонска техника

Механички Теслин Трансформатор

<< < (14/14)

KiloVolt:
Или носи го како тема поврзана со резонантна фрекфенција, интерференција и усогласеност на резонантна фрекфенција на резонантни кола, вака како што ти е...

batka:

--- Quote from: Atanas on 21.03.2015, Saturday, 17:59:41 ---Да знаев, ќе го направев.

--- End quote ---

И јас имам идеа да направам хеликоптер батка,ама изгледа ке треба уште многу да веслам.
Споено мислење: [time]21 Март 2015, 18:39:02[/time]Денес направивме цел куп празни постови.Не знам колку Атанас успеа да разбере нешто,иако се потрудив нешто повеќе да му објаснам.Но не верувам дека на крај се му е јасно.Уште и со пп да сум комуницирал... Не мислам да се допишувам. Сепак ова е само Форум,а не бунар на нечии желби.Јас сваќам дека некој сака нешто да направи,ама треба да си ги знае и цени своите можности.Не гледам многу напредок кај Атанас .Очигледно е само дека сака да оди на натпревар со овој модел на тТ кој како што разбрав некогаш некој го правел.Киловолт го средил,а Атанас се намачил да го преправи.
Дали и како да се оди на натпревар? Прво,без да се прочита и научи некоја теорија,не верувам дека натпреварот ке биде успешен.Од друга страна и професорите не се замараат со некоја посебна подготовка на своите пулени- јасно кажа Атанас дека наставничката се на него остава! Е,не бидува така - таа треба да седне ,да му најде материјал и да го научи .Не да праша во која мерка се мери капацитетот по формулата! Во какви апсурди одиме,јасно е и по реакциите на Атанас- Како да ставам наслов,што да пишам,јас сакам ова да го наравам....Основата на нашето напредно образование одамна е -самообразување! Никој никого не ферма,ниту има пардон,ниту сака да сподели знаење,ако самите не барате и не се образувате! Денес имам малку повеќе време ,пред ракометот,па затоа се распишав! Иако сакам да помогнам.сепак не можам да му помогнам на некој што не дава да му помогнам!! ???*Да знаев, ќе го направев.* Е,па што јас да правам сега- да те учам како да го правиш или да ти го направам???? Мислам дека кажав се и секој баран одговор од дотичниот може да се најде во моите постови.Само некој треба да чита и да го најде одговорот.Толку од мене во темава.

bicikle:
Значи едно е да помгнеш, да упатиш... Друг е да напишешш универзална книга за електроника од 200к +страни, а образванието е трета ствар. Може дечкиве да сакаат да научат нешто стварно, наставничката не ги рецка 2% и нема каде, тука прашувааат. а што да прават. Друга работа што никој од форумов не мже да напише учебник како што кажав, а уште полошо ако некој не сака да седне да прочитак, колку толку се наоѓа литература што на мк, што на српски хрватски англиски,...
И не може  жсве за 2 дена да се научи.... тука да сме на чисто...

batka:
Bicikle ,еве батка кои и колку теми Атанас или Киловолт отвориле или учествувале во дискусиите на тема *Висок напон* -*Теслин трафо* и слично:

Генератор за висок напон со сплит трафо (OПАСНО ПО ЖИВОТ) « 12 3 4 »
Прост и едноставен Stun Gun
Мал Теслин ефтин и едноставен трансорматор од 6kv до 30kv 0,3ma
Марксов Генератор « 1 2 3 »
Mоќно високонапонско напојување « 1 2 3 »
Мини Теслин траснформатор II « 1 2 3 4 »
Потенцијално најмалиот Теслин трансформатор на СВЕТОТ! « 1 2 3 4 5 »
Помош за бобина од автомобил « 1 2 3 4 5 »
Мини Теслин трансформатор(Slayer Exciter)
Електростатички мултипликатор на напон « 1 2 »
Помош за драјвер со NE555 « 1 2 3 »
Општи дискусии поврзани со високонапонската електроника « 1 2 »

Значи ова е званично од Форумов. Се пишувало и пишувало,прашувало и одговарало ! И на крај теоремите :

*Да знаев, ќе го направев.*!! ???
*Прочитав роман за Тесла. Ама ова што го пишувате во него го немаше!*

И констатација - не сакате да помогнете!?? :-\
Па не ли може на Гугл да пише: *nikola tesla izumi*,па 100 страни ке се отворат за да читаш и научиш нешто!
Срамота!  >:(

bicikle:
Епа пишав ја, некој треба и да прочита ... не зна како поинаку... 

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version